dzisiaj jest wtorek, 26 stycznia 2021
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Gry rodzinne i imprezowe na wakacje

2019-11-20 14:26

Jak wybierać gry?

Jeśli zastanawiasz się, jaką grę wybrać, by móc się nią cieszyć wraz ze znajomymi, przede wszystkim musisz dowiedzieć się, jakie rodzaje gier w ogóle należy brać pod uwagę, by zapewnić rozrywkę możliwie największemu gronu przyjaciół. Na towarzyskich spotkaniach często bywa bowiem wiele osób, zaś bardzo duża część gier planszowych przeznaczona jest najczęściej do grania w grupach do maksymalnie sześciu osób. Jednak jest na to rozwiązanie! Zastanawiając się nad wyborem planszówki, sprawdzaj tytuły proponowane w ramach takich kategorii, jak: rodzinne, towarzyskie czy imprezowe. Na podstronach tych kategorii w sklepach internetowych znajdziesz szeroki wybór produktów, w które możesz grać nawet w grupach dwunastoosobowych!

Jeśli szukasz czegoś, w co możesz zagrać rodzinnie z dzieckiem, najlepiej sprawdzi się kategoria gier rodzinnych, a wśród nich takie tytuły jak 5 sekund czy Carcassone. Gry dla całej rodziny tworzone są w taki sposób, by ich mechanika oraz zasady były na tyle proste, żeby ich zrozumienie nie stanowiło dla dziecka problemu. Fabuła i oprawa graficzna stają zaś na bardzo wysokim poziomie, by zapewnić rozrywkę nie tylko maluchów, ale również ich rodzicom. Często są to gry rozwijające wyobraźnię, spostrzegawczość bądź kompetencje językowe. Są to tak uniwersalne cechy, które rozwijać można w każdym wieku, a wykonywanie zadań i odpowiadanie na pytania często może się okazać wyzwaniem również dla dorosłych.

Na spotkania w gronie rówieśników znacznie lepiej sprawdza się zaś gry imprezowe i towarzyskie. Ten gatunek charakteryzuje się przede wszystkim niezbyt skomplikowanymi zasadami i zabawnymi zadaniami, które rozgrzeją atmosferę na każdej imprezie. Może w nich uczestniczyć większa liczba osób, a czasem nawet kilkuosobowe grupy, dzięki czemu bez trudu uda ci się zapewnić rozrywkę wszystkim gościom. Pod względem tematyki przebierać można od tak klasycznych gier jak Taboo, poprzez Dobble, Dixit czy gra skierowana do znajomych, którzy pragną się lepiej poznać: Ego.

Jakie gry wybierać?

Wiedząc już, w jakich kategoriach szukać jakiego rodzaju gier, możesz śmiało przejść do wybierania konkretnego produktu w sklepie. Jeśli szukasz gry dla całej rodziny, weź pod uwagę przede wszystkim zainteresowania malucha. Dzieci bardzo szybko się nudzą i potrzebują ciągłych wrażeń, dlatego ciężko jest skupić ich uwagę na grze, której treść nieszczególnie do nich trafia. Jeśli jednak wybierzesz planszówkę z motywem przewodnim, który maluch lubi: na przykład koty, znacznie łatwiej będzie ci go zmotywować do gry.

Wybierając zaś planszówkę na imprezę, przede wszystkim zwracaj uwagę na to, czy gra jest na poważnie czy z przymrużeniem oka. Te pierwsze znacznie lepiej sprawdzają się w gronie bliższych znajomych, wśród których nie będziecie się krępować odpowiadać na pytania, które w grach dla starszych graczy potrafią być czasami bardzo intymne. Jeśli zaś chcesz się rozerwać przy muzyce z grupą, z którą nie jesteś w aż tak zażyłych stosunkach, lepiej postawić na planszówki, które przyniosą wam mnóstwo śmiechu< jak zręcznościowy Twister czy zmuszające do szybkiego myślenia 5 sekund.

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Oprócz oczywistych rzeczy, takich jak bezpieczeństwo, rodzaj i tematyka gier, istnieje również kilka innych własności planszówek, na które warto zwrócić uwagę. Należy do nich między innymi jakość wykonania pudełka. Jeśli kupujesz grę z myślą o wyjazdach bądź spotkaniach towarzyskich poza domem, wytrzymałe opakowanie ma duże znaczenie, bowiem pozwoli ci bezpiecznie przetransportować grę w taki sposób, by nic się nie zniszczyło. W takim wypadku należy również zwrócić uwagę na wkładkę wewnątrz pudełka: jeśli umieszczone w niej elementy nie są ruchome, powinno być wystarczającym zabezpieczeniem w podróży, jeśli nie – trzeba będzie pomyśleć o dodatkowej ochronie.

Kupując gry dla dzieci, upewnij się również, że nie zawierają małych, ostrych bądź w inny sposób niebezpiecznych przedmiotów, którymi dziecko może uszkodzić ciało podczas zabawy. Przed pierwszym rozegraniem gry sprawdź dokładnie wszystkie elementy, bowiem czasem bywa tak, że w procesie masowej produkcji elementy mogą być nieodpowiednio wyszlifowane czy niedokładnie wycięte z formy. Gdy to zrobisz, możesz już śmiało siadać do gry. Pamiętaj jednak o tym, by zadbać również o atmosferę miejsca, w którym będzie toczyć się gra: coś słodkiego do przekąszenia i świeże, schłodzona napoje sprawią, że jeszcze milej spędzicie ciepły, wakacyjny dzień przy wciągającej planszówce.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.