dzisiaj jest niedziela, 12 lipca 2020
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Żagle z dziećmi - jak zorganizować rejs?

2017-01-12 11:53

Żeglowanie jest coraz bardziej popularne. Już od kilku lat można pływać na wodach śródlądowych bez patentu jachtami żaglowymi o długości kadłuba do 7,5 m. Jachtem jednak, jak każdą jednostką służącą do transportu, należy potrafić kierować - od tego zależy nasze bezpieczeństwo. Możemy wynająć jacht samemu lub wziąć udział w rejsie zorganizowanym.

Rejs zorganizowanym

Możemy skorzystać z usług firm, które dokonają za nas całej organizacji rejsu.  

Zalety

- organizator dokonuje wszelkich przygotowań (odbiór i sprawdzenie jachtu, ubezpieczenie, prowiant itp.)

- sternik znający przepisy, zasady żeglowania, locje, podstawy meteorologii (przyp. - nie trzeba mieć patentu)

- sternik posiada umiejętności praktyczne dotyczące pracy załogi na jachcie i bezpiecznej eksploatacji, prac bosmańskich, manewrów pod żaglami, manewrów na silniku

- doświadczenie osoby z patentem jest bezcenne i pozwala uniknąć popełniania własnych błędów

- większe bezpieczeństwo

- nauka żeglowania

- dodatkowy program – np. zorganizowany czas dla dzieci

- niższa cena wynajmu jachtu (większe upusty lub posiadanie własnych jachtów)

Wady

- wyższa cen całości rejsu

- uzależnienie od planu rejsu

- narzucona jednostka do pływania

- załoga której nie znamy (np. na jachcie 8osobowym zmieszczą się 2 nieduże rodziny)

Rejs na własna rękę

Możemy samemu wynająć jacht i zorganizować samodzielny rejs.

Zalety

- niższa cena, szczególnie jeśli mamy własny jacht lub znajomego który nam użycza żaglówkę

- niezależność zarówno pod względem trasy, wyboru jachtu, załogi oraz daty i czasu trwania rejsu

Wady

- część czarterujących nie wynajmuje jachtów osobom bez patentu

- wyższa cena czarteru w przypadku braku zniżek

- nie widząc jachtu wcześniej nie wiemy do końca co się trafi

- obsługa jachtu bez sternika lub osoby z doświadczeniem może być kłopotliwa, a na pewno jest niebezpieczna i może skończyć się tragicznie – biały szkwał lepiej oglądać z okna tawerny niż z pokładu na którym panikuje cała rodzina

- konieczność organizowania wszystkiego samemu.

Przed wyjazdem

Miejsce rejsu

Zdecydowanie najlepszą bazę turystyczną mają Mazury. Ilość portów i bindug („dziki” port) jest bardzo duża, trasy są zróżnicowane i długie, przyroda w niezłym stanie, a do tego sporo atrakcji krajoznawczych i historycznych. Jedyną wadą jest spory tłok w sezonie co nie każdemu odpowiada. Alternatywą dla lubiących spokój mogą być rejsy po jeziorach Kaszub lub po Zalewie Szczecińskim.

Termin rejsu

W przypadku żagli, termin ma duże znaczenie. Po pierwsze, warunki wietrzne są zmienne w zależności od pory roku. Średnia prędkość wiatru jest największa zimą, a najmniejsza latem. Z tego też powodu rejs letni będzie bardziej odpowiedni dla rodzin z mniejszym doświadczeniem w żeglowaniu. Po drugie, w zależności od terminu, różnie będą kształtowały się ceny jachtów. Najwięcej zapłacimy za czarter w lipcu i pierwszej połowie sierpnia, oraz w majówkę. Znacznie mniej we wrześniu, nawet o połowę, a także w drugiej połowie sierpnia.

Firma czarterująca

Jacht czarteruje się od firmy, która się tym zajmuje.

Czym kierować się przy wyborze firmy czarterującej?

- jakością oferowanego sprzętu (data produkcji jachtu – im nowszy tym prawdopodobnie mniej zniszczony)

- wyposażeniem jednostki pływającej (np. w maju, wrześniu - warto mieć ogrzewanie na pokładzie)

- zapewnieniem serwisu w trakcie trwania  czarteru (np. wymiana zepsutego silnika)

- opiniami jej klientów (internet)

- ceną (ale nie kosztem jakości)

- wariantem ubezpieczenia jachtów - jakie szkody są objęte ubezpieczeniem, a za jakie czarterujący będzie ewentualnie musiał zapłacić sam

Powinna ona oddać do naszej dyspozycji jacht w pełni przygotowany tj.:

- silniki napełnione paliwem

- naładowane akumulatory

- napełnione zbiorniki na wodę

- posprzątany

- usunięte ewentualne usterki

Umowa powinna określać takie elementy czarteru jak: typ jachtu, wiek, wyposażenie, czas trwania czarteru, miejsce odebrania i zdania jednostki oraz wysokość kaucji. Należy też zaznaczyć co jest, a co nie jest wliczone jest cenę czarteru. Umowa powinna też zawierać wysokość ceny i ewentualnie  rat oraz terminy ich uiszczenia. Powinna ustalać również zakres odpowiedzialności ajenta oraz armatora jachtu, a także przewidywać ewentualne zmiany.

Jednostka

Wybór właściwej jednostki ma bardzo duże znaczenie. Decyduje o komforcie rejsu i bezpieczeństwie. Jacht będzie naszym domem na czas rejsu. W nim będziemy spać, gotować, sprzątać, czy odpoczywać. Jeśli nie wiemy jaką jednostkę wybrać, najlepiej jest zasięgnąć informacji w wybranej firmie czarterowej lub u bardziej doświadczonych osób. Można też sprawdzić informacje w internecie. Na początek przygody z żeglarstwem najlepszy będzie jacht jednokadłubowy (to co każdy laik nazywa łódką) z niedużą powierzchnią żagli.

Podstawowym kryterium, które decyduje o wyborze odpowiedniej jednostki jest liczba osób dorosłych i dzieci. Im większy jacht, tym większej liczby osób do obsługi potrzebuje, ciężej też sterować w wąskich kanałach, na mieliznach ze względu na często większe zanurzenie. Duży jacht, to wyższa opłata za czarter, wyższe opłaty portowe oraz zużycie paliwa. Cenę podnosi też jakość wyposażenia i rok produkcji jachtu.


Czym kierować się przy wyborze jachtu?

- wielkość – adekwatna do ilości osób dorosłych i nastolatków w załodze (ważna jest wielkość prycz, które często są bardzo ciasne lub krótkie)

- wyposażenie (zamykane kabiny, urządzenia do pomiaru głębokości, siły i kierunku wiatru, moc i jakość silnika, akumulatory, pojemność zbiorników na wodę, wielkość butli gazowej, lodówka, toaleta, ogrzewanie, radio, ster strumieniowy)

- jego stan (brak uszkodzeń, starych want, sprawność urządzeń itp.)

Żeglarze z małym doświadczeniem powinni wybierać jachty mniejsze, turystyczne, bezpieczne łatwe w obsłudze z niezawodnym silnikiem.

Trasa rejsu

Niezbędna jest mapa do żeglugi z głębokościami oraz ewentualnie przewodnik. Przykładowe trasy rejsów można też znaleźć w internecie.

Czym kierować się przy planowaniu trasy

- pogodą i umiejętnościami

- ilość portów i bindug na trasie (możliwość zatankowania paliwa, naładowania prądu, nabrania wody pitnej)

- atrakcje turystyczne w miejscowościach portowych

- utrudnienia na trasie np. śluzy

W trakcie rejsu:

- przestrzegać oznaczeń informujących o niebezpiecznych miejscach na trasie oraz zasad pierwszeństwa na wodzie

- pielęgnowanie relacji z załogą (rodziną)

- podczas pływania zachować trzeźwość

- utrzymanie czystości na jachcie

- kontrolowanie ilości paliwa, prądu, wody, żywności, zapełnienia toalety

- usterki zgłaszać firmie czarterującej

- 0-601 100 100 - centrum MWOPR (opłata za połączenie wg cennika operatora)

- 0-87 425 30 77 - MSR (Okartowo nad jeziorem Śniardwy )

- 998 - Straż Pożarna - także ratownictwo wodne - szczególnie poza popularnymi szlakami.

- 112 - Centrum Ratownictwa

- cumowanie na dziko

- Ustawa Prawo Wodne stanowi, że właściciele nieruchomości przyległych do jeziora bądź rzeki (powierzchniowych wód publicznych) mają zakaz grodzenia działki w odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu, a także zakazywania lub uniemożliwiania przechodzenia przez ten obszar. Nie oznacza to jednak, że możemy tam biwakować - wolno nam jedynie tamtędy przechodzić. Powyższy przepis nie dotyczy jednak terenów specjalnych (rezerwat przyrody, teren wojskowy i inne specjalnego przeznaczenia - opis poniżej), gdzie jest bezwzględny zakaz wychodzenia na brzeg. Za wychodzenie na brzeg (korzystanie z prywatnej własności, pozostawienie śmieci, załatwienie potrzeb fizjologicznych itp.), będący czyjąś własnością właściciel lub dzierżawca może pobierać opłatę.

- Rezerwaty przyrody (do których należy np. większość wysp na jeziorach mazurskich oraz niektóre jeziora - przede wszystkim Nidzkie, Dobskie) - zakaz cumowania i wychodzenia na brzeg.

- Tereny leśne (przede wszystkim cały obszar sąsiadujący z Puszczą Piską, a więc zachodni brzeg jeziora Śniardwy oraz jezioro Bełdany oraz inne tereny Lasów Państwowych) - biwakowanie tylko w miejscach wyznaczonych.

- Ustawa o lasach - zakaz śmiecenia, niszczenia mrowisk, roślinności (m.in. cumowanie do drzew), puszczanie psów luzem, hałasowanie, w odległości do 100 m od granicy lasu, zakaz wzniecania ognia (np. palenia ognisk) poza miejscami wyznaczonymi przez nadleśniczego, oraz zakaz korzystania z otwartego płomienia (np. grillowania).

Po rejsie

Pochwal się zdjęciami znajomym i za rok popłyńcie razem!

Powspominaj z dziećmi wspólnie spędzony czas.

 

Rafał Poksiński, Kornel Rudnicki

http://www.przystan.org.pl/

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.