dzisiaj jest środa, 22 maja 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Apteczka na wyjazd z dzieckiem czyli bardziej skuteczna pierwsza pomoc

2017-10-17 09:30

Pakując rzeczy na wyjazd, spacer czy wyprawę rowerową, pamiętaj, żeby zabrać podręczną apteczkę pierwszej pomocy. Jej wyposażenie powinno być przede wszystkim opatrunkowe. Nie zabieraj ze sobą dużej ilości leków, ani też wody utlenionej czy spirytusu itp. W dobrej apteczce powinny się znaleźć przede wszystkim duże ilości kompresów, chust opatrunkowych i gazy, która będzie pierwszym materiałem przykładanym bezpośrednio na ranę. Niezbędne okażą się też bandaże – wybierz opaski półelastyczne; są lepiej wykonane i trwalsze niż zwykłe opaski dziane i znacznie skuteczniej przytrzymują opatrunek. Warto zaopatrzyć się także w bandaż siatkowy typu „codofix”, który świetnie sprawdza się, gdy niezbędne jest wykonanie opatrunku na głowę. Pamiętaj, żeby zawsze mieć ze sobą wodę – będzie niezastąpiona przy przemywaniu ran, chłodzeniu oparzeń, płukaniu oczu itp.

W dobrze wyposażonej apteczce nie powinno zabraknąć plastrów. Warto mieć zarówno małe plasterki na otarcia, jak i plaster rozwijany z rolki (najlepiej 2,5 cm), który ułatwia wykonanie nietypowych opatrunków. Zadanie okaże się jeszcze prostsze, gdy będziesz mieć do dyspozycji dobre nożyczki. „Dobre” to dla ratownika takie, które tną nawet grube ubranie, kiedy zajdzie taka potrzeba, ale równocześnie nie skaleczą dziecka, gdyż są tępo zakończone.

Apteczka Ortlieb dedykowana rowerzystom. Nieduża, nieprzemakalna, z możliwościązamocowania przy pasku spodni.

Apteczka Ortlieb dedykowana rowerzystom. Nieduża, nieprzemakalna, z możliwościązamocowania przy pasku spodni.

Bezwzględnie dołóż do apteczki także chustę trójkątną. Wciąż okazuje się niezastąpiona podczas wszelkich urazów kości i stawów, szczególnie w okolicy obręczy barkowej i łokcia. Przed wyjazdem poćwicz zakładanie chusty „na sucho”, w suchych i bezpiecznych warunkach domowych. Na górskim szlaku lub ścieżce rowerowej, studiując instrukcję pierwszej pomocy, znacznie trudniej zdobywa się nowe umiejętności!

Na wypadek oparzeń przyda się opatrunek hydrożelowy – przyspiesza on gojenie się oparzonej skóry, redukuje ryzyko blizn pooparzeniowych i łagodzi ból. Dołóż też do apteczki pęsetę – pomoże ci np. szybko wyjąć kleszcza ze skóry – oraz mały nożyk lub skalpel, by usunąć drzazgę. Zawsze w cenie są też małe agrafki!

Pamiętaj by na wyposażeniu apteczki znalazły się jeszcze dwie rzeczy, których absolutnie nie powinno zabraknąć. Jedną z nich są rękawiczki lateksowe, które zapewnią ci bezpieczeństwo, gdy będziesz udzielać pomocy obcym osobom. Drugi niezbędny produkt to koc termiczny, tak zwana folia NRC, która – szczególnie w zimie – może uratować życie. Folia świetnie chroni przed utratą ciepła, tworzy skuteczną barierę przed działaniem wiatru. Gdyby doszło do poważnego wypadku i z dzieckiem leżącym na śniegu lub mokrej ziemi będziesz czekać na przyjazd ratowników, folia NRC oddali ryzyko rozwinięcia się hipotermii i pozwoli utrzymać stan dziecka na stałym poziomie.

Apteczka wyposażona zgodnie z opisem

Kiedy zadbasz już o wszystko, pomyśl jeszcze o tym, by „opakowanie” apteczki, było dostosowane do warunków outdoorowych - trwałe i wygodne. Dobrze, by apteczka była szczelnie zamykana, a najlepiej wykonana z cordury, co uchroni środki opatrunkowe przed wilgocią podczas kontaktu z wilgocią.

Co dodatkowo zabrać na wyjazd z dziećmi?

- termometr - gorączka potrafi pojawić się szybko i niespodziewanie;

- octanisept - do odkażania ran;

- smecta na brzuch;

- leki przeciwgorączkowe, np. nurofen dla dzieci;

- roztwór wody morskiej w sprayu do oczyszczania noska;

- wapno oraz leki antyhistaminowe dla alergików.

Pamiętaj jednak, że dobra apteczka nie zastąpi umiejętności szybkiej reakcji w stanach zagrożenia życia. Dlatego zanim wydarzy się coś złego, wybierz się na kurs pierwszej pomocy dzieciom i niemowlętom. Regularny trening znacznie zwiększa skuteczność udzielania pierwszej pomocy.

Apteczkę na wyjazdy rowerowe i nie tylko można zakupić m.in. w naszym sklepie - polecamy apteczki Ortlieb.

Anna Piżl

Autorka tekstu jest ratownikiem medycznym i specjalistycznym oraz instruktorem Emergency First Response i First Aid Certification Centre of London w zakresie pierwszej pomocy ogólnej i pediatrycznej.
Kursy pierwszej pomocy dzieciom organizowane są regularnie przez firmę Adrenaltika. Wejdź na www.adrenaLTika.pl lub http://www.facebook.com/pages/AdrenaLTika/162009583830544 i dowiedz się więcej.

AdrenaLTika - Kursy pierwszej pomocy dla dzieci

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.