dzisiaj jest piątek, 26 kwietnia 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Bezpieczeństwo na jachcie - podstawowe zasady

2022-01-28 18:50

Kto odpowiada za bezpieczeństwo żeglugi?

Bezpośrednio za bezpieczeństwo każdego członka załogi, jachtu oraz żeglugi odpowiada kapitan jachtu. Powinien posiadać niezbędne uprawnienia i doświadczenie do kierowania jachtem. Ponadto kapitan oraz pozostali członkowie załogi nie mogą być pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, a także nie mogą żeglować w warunkach przemęczenia organizmu.

O co zadbać przed wyruszeniem w rejs?

Armator, kapitan oraz załoga przed wyruszeniem jachtu w rejs powinni zadbać o to, by na jego pokładzie znajdowało się niezbędne wyposażenie. Przede wszystkim na jachcie powinny znajdować się kamizelki asekuracyjne i kamizelki ratunkowe w ilości zgodnej ze stanem osobowym załogi. Ponadto na jachcie warto posiadać niezbędne środki gaśnicze. Kolejny kluczowy element wyposażenia jednostki pływającej to dobrze wyposażona apteczka, której zawartość dostosowana jest również do obszaru żeglugi. Na jachcie musi znajdować się także system łączności z lądem, np. radiotelefon VHF na morzu lub naładowane i w pełni sprawne telefony komórkowe na wodach przybrzeżnych i śródlądowych. Pozostałe elementy wyposażenia jachtu i załogi należy dostosować do powszechnie przyjętych norm i dobrej praktyki żeglarskiej. Wszystkie ruchome przedmioty powinny być odpowiednio zabezpieczone na jachcie, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia jednostki w trakcie wypadku lub wywrotki.

Odprawa przed rejsem

Każdy rejs powinna poprzedzić odprawa kapitana z załogą. Kapitan musi mieć wiedzę na temat umiejętności pływania poszczególnych członków załogi. Osoby słabiej pływające lub nieumiejące pływać muszą przez cały czas trwania żeglugi posiadać kamizelki asekuracyjne. Ponadto załoga powinna odbyć przeszkolenie z zasad postępowania w razie wypadku na wodzie, wypadnięcia członka załogi za burtę oraz podstawowych manewrów żeglarskich. Każdy z członków załogi musi mieć wiedzę o tym, gdzie znajdują się poszczególne środki bezpieczeństwa, takie jak: kamizelki, gaśnica, system łączności oraz inne kluczowe elementy wyposażenia jachtu. Odpowiednie przygotowanie i omówienie procedur umożliwia rozpoczęcie żeglugi w dobrych warunkach pogodowych.

Kamizelka ratunkowa

Źródło zdjęcia - www.pexels.com

Bezpieczeństwo podczas żeglugi

Podczas żeglugi załoga jednostki powinna prowadzić ciągłą obserwację akwenu i otoczenia. Należy zwracać szczególną uwagę na przedmioty zwisające nad wodą, przeszkody podwodne i nawodne, inne jednostki pływające, a także warunki atmosferyczne. W prawidłowym rozpoznaniu zagrożenia pomoże odpowiednie doświadczenie i przeszkolenie żeglarskie. Podczas poruszania się na jachcie należy zachować szczególną ostrożność i w razie możliwości stosować liny asekuracyjne. W trakcie poruszania się po pokładzie kluczową zasadą jest ta, że jedna ręka służy do obsługi jachtu, a druga do zachowania równowagi i bezpieczeństwa członka załogi. Podczas żeglugi niezbędne jest usuwanie wszelkich awarii i usterek niezwłocznie po ich zaobserwowaniu.

Manewry portowe - bezpieczeństwo

Do wielu wypadków dochodzi podczas wykonywania manewrów portowych. W związku z tym w ich trakcie również należy zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim wychodząc z jachtu na keję, nigdy nie wolno trzymać cumy w ręku. Cuma powinna być podana osobie na lądzie dopiero wtedy, gdy ona się tam znajdzie. Ponadto cały proces powinien przebiegać w warunkach wzmożonej ostrożności. Nie powinno się wyskakiwać w pośpiechu na ląd, ponieważ grozi to wypadkiem, który może mieć bardzo groźne konsekwencje. W sytuacjach awaryjnych nie można odpychać się od lądu oraz innych jachtów nogami i rękoma, ponieważ grozi to uszkodzeniem kończyny. Zamiast tego stosuje się bosaki lub odbijacze.

To podstawowe zasady zachowania bezpieczeństwa na jachcie, które powinien znać każdy żeglarz, bez względu na swoje doświadczenie.

Źródło zdjęcia głównego: https://pixabay.com/pl

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.