dzisiaj jest poniedziałek, 20 maja 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Puszcza Białowieska – atrakcje turystyczne

2022-06-21 10:41

Od 1979 r. Puszcza Białowieska znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to więc miejsce, które warto odwiedzić chociaż raz, aby poczuć klimat pierwotnego lasu. Kompleks leśny o powierzchni ok. 1500 km 2 leży przy granicy Polski z Białorusią. Znajdują się tu jedne z ostatnich w Europie fragmentów lasu pierwotnego, czyli takiego, który nie został zmodyfikowany przez człowieka. Puszcza Białowieska kojarzy nam się przede wszystkim z żubrem, bo to właśnie tutaj żyje największa wolno żyjąca populacja tego gatunku na świecie. Planując urlop z dziećmi w lesie, warto więc wybrać się w to miejsce. Natomiast zatrzymując się w Apartamentach w lesie na terenie Enklawy Białowieskiej, otrzymujemy park rekreacyjny, który zapewnia atrakcje dla całej rodziny. Co trzeba zobaczyć podczas wizyty w Puszczy Białowieskiej?

Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego

Jeżeli jest to Twoja pierwsza wyprawa do Puszczy Białowieskiej, Muzeum Przyrodniczo-Leśne powinno być pierwszym punktem, który odwiedzisz. Przekonasz się tutaj, jak bogata jest fauna i flora Białowieskiego Parku Narodowego oraz poznasz naturalne procesy, które zachodzą w lesie pierwotnym. Przewodnicy ciekawie opisują walory przyrodnicze i życie ludzi na terenie Puszczy Białowieskiej, a wszystkiemu towarzyszą, dźwięki, światła i odgłosy zwierząt. Odwiedzając muzeum, dowiesz się wielu ciekawych rzeczy o Puszczy, co będzie niezastąpionym wstępem do naszej podróży.

Obręb Ochronny Rezerwat

Pod tą nazwą kryje się dawny Rezerwat Ścisły i dawny Obręb Ochronny Hwoźna. Jest to najbardziej chroniona część Puszczy Białowieskiej, dlatego ruch turystów jest tutaj pod ścisłą kontrolą, a zwiedzanie jest możliwe tylko z przewodnikiem Białowieskiego Parku Narodowego. To właśnie tutaj znajdujemy się w pierwotnym lesie, gdzie ingerencja człowieka została ograniczona do minimum. Las rośnie tutaj w naturalny sposób, nie można więc nie odwiedzić tego miejsca chociaż raz w życiu.

Rezerwat Pokazowy Żubrów i Żebra Żubra

Jako że Puszcza Białowieska kojarzy się z żubrami, wycieczka w to miejsce nie może się obejść bez zobaczenia tych zwierząt na żywo. Choć możemy je spotkać również podczas spaceru po lesie, bezpieczniej będzie spotkać żubry w Rezerwacie Pokazowym. Znajdziemy tam również rysie, dziki, wilki, czy żubronie (hybrydę żubra i krowy). Za Rezerwatem Pokazowym zaczyna się natomiast Żebra Żubra, czyli jeden z najciekawszych szlaków pieszych Puszczy Białowieskiej. Ta ścieżka edukacyjna wiedzie nas przez lasy bagienne, a cała trasa ma 3 kilometry. Przez wiele lat była ona zamknięta, jednak została wyremontowana i od niedawna znów jest otwarta dla turystów.

Park Pałacowy i Cerkiew św. Mikołaja w Białowieży

Zaprojektowany przez Walerego Kronenberga na przełomie XIX i XX wieku Park Pałacowy w Białowieży pięknie prezentuje się o każdej porze roku, dlatego koniecznie trzeba go zobaczyć. Mimo że od ponad 100 lat nie był kształtowany, ciągle zachwyca różnorodnością barw i gatunków. Na jego terenie znajduje się m.in. Dworek Gubernatora i grobla położona pomiędzy dwoma stawami. Będąc w Białowieży, warto też zobaczyć Cerkiew św. Mikołaja, która została wybudowana pod koniec XIX wieku, a modlił się w niej car Mikołaj II.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.