dzisiaj jest wtorek, 23 lipca 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Wielka Racza zimą!

2018-02-05 13:59

Miłosz nie jest po prostu dzieckiem. To chłopiec, który przeszedł bardzo wiele w swoim życiu. Wbrew rokowaniom lekarzy jest szczęśliwym i cieszącym się życiem chłopcem. Jest jednak też wcześniakiem, a tragiczne miesiące walki o jego życie odcisnęły ślad. U Miłosza zdignozowano mózgowe porażenie dziecięce oraz dyzartrię (zaburzenia mowy).

Nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę jak taka prosta czynność jak chodzenie może być trudna do wykonania dla dziecka z MPD (mózgowe porażenie dziecięce). Całe zebrane dotychczasowe doświadczenie pokonywania szlaków to zdecydowanie za mało. Bo zimą należy nauczyć się chodzić od nowa, a to dlatego, że z pozornie równą warstwą śniegu trzeba się oswoić i nauczyć się rozpoznawać zagrożenia. O ile Miłosz świetnie sobie radzi na prostej nawierzchni, to ta nierówna staje się często trudną przeszkodą do pokonania. Zimą jest to dużo śniegu, a latem dużo piasku na plaży. Problemem podczas tej wędrówki było nieprawidłowe obciążanie lewej nogi. Dzięki pomocy taty, powoli, momentami w żółwim tempie Miłosz dzielnie pokonał 3,5 kilometry w górę, jednak do zdobycia Wielkiej Raczy (1236 m n.p.m.) zabrakło mu zaledwie 15-20 minut. Ten ostatni odcinek pokonał na sankach. Wędrówka żółtym szlakiem z Rycerki Górnej w trudnych zimowych warunkach zajęła nam ponad 3 godziny.

Nie da się zaprzeczyć, że góry zimą są większym wyzwaniem, dlatego na dobry początek wybraliśmy trasę znaną i pokonaną latem w tym samym składzie tyle, że wtedy zajęło nam to niecałe 2 godziny. Wybrany przez nas szlak jest bardzo popularny więc wiedzieliśmy, że będzie przetarty przez co łatwiejszy do pokonania. Górska wycieczka w zimowych warunkach to zupełnie nowe doświadczenie. Śnieg potrafi utworzyć scenografię jak z bajki. Drogę powrotną Miłosz pokonał na sankach w ekspresowym tempie. Razem z tatą zatrzymali się dopiero przy aucie. Za nami 9 kilometrów wędrówki. Warto było, okazuje się, że można wbrew pozorom czerpać z takiej wyprawy przyjemności, o jakie trudno w innych sezonach.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak żyją osoby z MPD dopóki nie spotkają na drodze swojego życia kogoś takiego. Wiemy o tym, że historia Miłosza, który choruje na mózgowe porażenie dziecięce porusza wiele serc i zmienia perspektywę patrzenia na dotychczasowe życie. Kiedy urodził się przedwcześnie nikt nie dawał mu wielkich szans na przeżycie, a tymczasem dzięki wsparciu dobrych ludzi i ciągłej pracy osiągnął bardzo wiele, łącznie ze zdobywaniem szczytów górskich. Pamiętajcie o tym, że ograniczenia istnieją tylko wtedy, gdy im na to pozwolisz.

Miłosz ma wielkie szczęście, że w swojej niełatwej wędrówce mógł do tej pory liczyć na wsparcie tak wielu osób. Dopóki starczy nam sił, będziemy robić wszystko, żeby środki przekazywane na subkonto Miłosza były jak najlepiej wykorzystane.

Aby przekazać 1% swojego podatku na rzecz Miłosza Pałaszewskiego, w odpowiednich rubrykach zeznania podatkowego PIT wpisz numer:

KRS: 0000186434, cel szczegółowy: Pałaszewski Miłosz 282/P

.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.