dzisiaj jest niedziela, 04 grudnia 2022
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Szlakiem rowerowym wzdłuż jezior i lasów powiatu żnińskiego

2015-02-22 14:01

Szlak powstał w roku 1999 dzięki staraniom Stowarzyszenia Ekologicznego w Barcinie. Wyznaczyli go znakarze Oddziału PTTK w Żninie.

Ze względu na dlugość, jest to trasa dla starszych dzieci, z dobrą kondycją lub dla rodziców, którzy dysponują przyczepką rowerową lub wygodnym fotelikiem.

Szlak rozpoczyna się przy stacji PKP w Barcinie. Dalej biegnie wzdłuż torów kolejowych do Wolic. Skręcamy tu w lewo by ze wzniesienia podziwiać Jezioro Wolicie i panoramę okolic Barcina (odcinek ten ma 2,0 km).

Jadąc dalej prosto (4 km) docieramy do Wójcina. Przejeżdżamy przez wieś i obok figury Jezusa skręcamy w prawo, przecinamy drogę asfaltową Szczepanowo – Jadowniki i przy przystanku autobusowym skręcamy w lewo do lasu wiktorowskiego.

Leśną drogą (3 km) dojeżdżamy do Ostrówiec nad Jeziorem Ostrówieckim. Znajduje się tu ośrodek wypoczynkowy, domy letniskowe oraz stara szkoła z roku 1860. Z tą miejscowością wiąże się wiele legend.

Wyjeżdżając z Ostrówiec, obok restauracji, skręcamy w lewo i dalej podążamy bezpieczną drogą do Pniew (odcinek 2 km). We wsi warto zjechać nad Jezioro Pniewskie i skorzystać z kąpieli. Woda jest tu bardzo czysta, a przy tym wspaniałe widoki. Na środku jeziora znajduje się zielona wyspa owiana legendami.

Z Pniew zmierzamy w kierunku Jeziora Foluskiego (odcinek 11 km). Dalej kierujemy się do Łysinina, a następnie udajemy się do Chomiąży Szlacheckiej (trasa częściowo prowadzi drogą asfaltową, częściowo drogą leśną). Z daleka już widoczny jest kościółek, który warto zobaczyć. W pobliżu znajduje się ośrodek wypoczynkowy, przy którym skręcamy do Gąsawki (odcinek 2 km). W Gąsawce również znajduje się ośrodek wypoczynkowy.

Opuszczając Gąsawkę jedziemy w lewo i pnąc się lekko w górę dojeżdżamy do skrzyżowania szosy z trasą na Bełki. Jest tu drogowskaz – Gołąbki i w tym kierunku jedziemy, pokonując odcinek o długości 6 km.

Zatrzymujemy się przy Nadleśnictwie Gołąbki, gdzie warto zapoznać się z ciekawymi tablicami informacyjnymi lub poprosić leśnika, który chętnie powie kilka słów o walorach otaczającej nas przyrody.

Ruszamy dalej i za budynkami mieszkalnymi skręcamy w lewo, w kierunku lasu. Rozglądamy się wypatrując czerwonych tablic informacyjno – ostrzegawczych, przy których zjeżdżamy z asfaltu na drogę leśną. Po drodze mijamy Jezioro Długie i powoli zbliżamy się do Terenowej Stacji Ekologicznej w Jeziorach, którą prowadzi Stowarzyszenie Ekologiczne w Barcinie (z brzozowej drogi w prawo). Tutaj znajduje się meta szlaku.

Jeśli chcemy udać się dalej do ośrodka wypoczynkowego w Gołąbkach, jedziemy prosto, aż dotrzemy do drogi asfaltowej. Tutaj skręcamy w prawo. Mijamy plażę przy Jeziorze Przedwiośnia i docieramy do poprzecznej drogi piaszczystej. Skręcamy w prawo i po chwili docieramy do ww. ośrodka. Można tutaj spędzić noc lub odpocząć i zjeść posiłek.

Z Gołąbek warto pojechać do Gościeszyna by dotrzeć do kolejnej oznakowanej trasy rowerowej. Można też pokonać kilka kilometrów lasem, jadąc urokliwymi oznakowanymi drogami, by np. wrócić do Nadleśnictwa Gołąbki.

Tekst L. Adamczyk, zamieszczono za zgodą IT Żnin

.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.