dzisiaj jest piątek, 24 maja 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Tajemnice opatowskich podziemi

2018-09-21 09:13

Wejście do opatowskich podziemi znajduje się w kamienicy przy opatowskim rynku – Placu Obrońców Pokoju nr 18. Na wycieczkę po krętych korytarzach i ciasnych piwniczkach zabrał nas przewodnik, który snuł bardzo ciekawe opowieści o historii podziemi i samego regionu.

Trasa ma ok. 400 metrów długości i prowadzi przez trzy kondygnacje, najniższa na poziomie 15 metrów. Panuje tu stała temperatura  ok. 6 – 9 st. C.

Zastanawiacie się pewnie dlaczego w średniowieczu budowano tak rozległą sieć korytarzy podziemnych. Czyżby w celach bezpieczeństwa? Jednak nie – w średniowieczu Opatów przeżywał lata świetności , jego ulicami przebiegały ważne szlaki kupieckie ze wschodu na zachód i z północy na południe. Potrzebne były coraz to większe powierzchnie magazynowe. Ponieważ średniowieczne miasto ogrodzone murami obronnymi nie mogło  rozrastać się w nieskończoność kupcy postanowili rozbudować je w głąb ziemi. W ten sposób powstały podziemne piwniczki i korytarze w których przechowywano mięso, śledzie w beczkach i różne trunki.

Trasa Turystyczna jest naprawdę dobrze przygotowana do zwiedzania a ciekawe wystawy przedstawiają historię miasta i  jej mieszkańców oraz pozwalają zaplanować wycieczki do innych atrakcji regionu. Dla nas była to naprawdę bardzo interesująca wycieczka.

Dla dzieci największą atrakcją trasy będzie zapewne duch Białej Damy. Cały czas mieliśmy wrażenie, że z ukrycia czuwa nad tym miejscem…

Do zwiedzania podziemnej trasy turystycznej zachęcamy przede wszystkim z dziećmi w wieku szkolnym, dla maluchów trasa może okazać się zbyt długa. Trasa jest niedostępna dla wózków, przede wszystkim ze względu na dużą liczbę schodów. Czas zwiedzania: ok. 1 godz.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.