dzisiaj jest środa, 22 maja 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Dzieci w składzie porcelany czyli... wizyta w Żywym Muzeum Porcelany

2017-09-13 12:52

Jak to osiągnięto i dlaczego warto odwiedzić kolejne muzeum? W muzeum w Ćmielowie można dotknąć, powąchać, pomalować i oczywiście posłuchać przewodnika lub instruktora w trakcie warsztatów. Odwiedzający mają możliwość zapoznania się z procesem produkcji porcelany, obejrzenia współczesnej kolekcji ćmielowskiej, obejrzenia filmu o Ćmielowie w… 22 metrowym, starym piecu (największym w Europie)! oraz zobaczyć wiele innych atrakcji... Co ważne, można tu poczuć i zrozumieć jak powstają porcelanowe dzieła sztuki.

W pierwszym w Polsce Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie zamiast tradycyjnego oprowadzania turyści odbywają podróż z przewodnikiem i poznają „na żywo” cały proces produkcji porcelanowych figurek. Ogromną atrakcją jest wejście do wnętrza starego, oryginalnego pieca, który służył do wypału porcelany. Na każdym etapie zwiedzania obiektu zwiedzający mają możliwość dotknięcia surowców oraz elementów wykorzystywanych przy wytwarzaniu porcelany, mogą poczuć jaką strukturę ma biskwit i jak gładka jest figurka po szkliwieniu, jak wygląda biała a jak różowa porcelana,  a na ich oczach malarka zdobi porcelanę farbami ceramicznymi lub złotem. A to wszystko dzieje się w świecie pełnym barw i zapachów, które dodatkowo mają pobudzić wyobraźnię i zaangażować zwiedzającego.

Warsztaty dla dorosłych i dzieci przybliżają w przystępny sposób tajniki powstawania przedmiotów porcelanowych, np. filiżanki lub sympatycznego kotka. Uczestnicy na własne oczy zobaczą, co trzeba zrobić, by od powstawania konkretnej formy przez suszenie odlewu, czyszczenie, wypalanie, szkliwienie, malowanie i oczywiście wielokrotne wypalanie, osiągnąć zamierzony rezultat i móc go z dumą postawić na półce.

Zwiedzanie muzeum odbywa się w grupach od 2 do 25 osób, wejście co 30 minut. Pobyt w Centrum Porcelany Artystycznej trwa od 40 minut do 2 godzin 30 minut w zależności od wybranego programu.

Turystyka dla ciekawych świata

Wycieczka do świata porcelany dla dzieci i dorosłych

Wycieczka do świata porcelany, to cykl zajęć dla dzieci i dorosłych mający na celu wprowadzenie w tajniki produkcji porcelany. Uczestnicy mają możliwość obejrzenia zbiorów sprzed lat oraz współczesnych projektów, a także niepowtarzalną okazję wzięcia udziału w specjalnych warsztatach ceramicznych.

Warsztaty Ceramiczne

Kolejnym punktem przygody z porcelaną jest skorzystanie z warsztatów ceramicznych pod okiem doświadczonego instruktora.
Przygotowane zostały trzy programy warsztatów:

  • wykonanie róży z masy porcelanowej
  • pomalowanie porcelanowej filiżanki
  • dekorowanie figurki kotka piłkarskiego.

Uczestnicy na początku ubierają specjalne fartuchy ochronne i samodzielnie pracują pod okiem instruktora. Możliwość spróbowania swoich sił w pracy z porcelaną jest niepowtarzalną okazją, tym bardziej, że uczestnicy warsztatów zabierają swoje prace ze sobą. Jest to unikatowa pamiątka z pobytu w Ćmielowie. Na warsztaty zapraszamy dzieci i dorosłych (dzieci od lat 6).

Wystawa Starej Porcelany

W ćmielowskiej manufakturze przewodnik przybliży także historię produkcji porcelany w  Ćmielowie. Dzięki zgromadzonym zbiorom zwiedzający odbywają podróż do początków manufaktury z fajansami Małachowskiego po nowe projekty. Zwiedzenie Wystawy Starej Porcelany, to również możliwość zapoznania się ze stylami w produkcji porcelany, zobaczenia jakie style i formy przeważały w różnych okresach oraz zobaczenia całej kolekcji porcelanowych figurek ze świata. Cała wiedza i jej forma przekazania dostosowana jest do wieku grupy zwiedzającej.

Galeria sztuki współczesnej van Rij

Wyjątkowym miejscem jest nowa przestrzeń Galerii sztuki współczesnej van Rij. W galerii prezentowane są prace współczesnych polskich malarzy oraz rzeźbiarzy. Na stałe prezentowane są prace światowej sławy artysty Lubomira Tomaszewskiego – obrazy „ogniem malowane” oraz kolekcja rzeźb. Niepowtarzalny jest także zbiór obrazów i ikon ręcznie malowanych na porcelanie zatytułowana „Piękne Małpy Europy”. Dodatkowo odbywają się wystawy czasowe współczesnych artystów.

Kawiarnia Leżąca Kotka

Turyści odwiedzający Ćmielów mogą skorzystać również z luksusowej przyfabrycznej kawiarni o wdzięcznej nazwie „Leżąca Kotka”. Serwowane są tu: najdroższe kawy świata – kopi luwak oraz Jamica Blue Mountain oraz kawy i herbaty z najdroższymi przyprawami świata, a wszystko w ręcznie wytwarzanej i malowanej porcelanie.

Sklep firmowy – wzorcownia

W Sklepie firmowym działającym przy Fabryce Porcelany AS Ćmielów można obejrzeć całą, liczącą ponad 400 wzorów kolekcję porcelanowych figurek, filiżanek, serwisów, wazonów, pater i ręcznie malowanych obrazów oraz zakupić wybrane wyroby. Zaprezentowane tu zostały m.in. figurki zaprojektowane w latach 50tych i 60tych XX, wykonane z oryginalnych form matek jak również współczesne projekty znakomitych designerów. W gablotach można zobaczyć również różową porcelanę dekorowaną 24-karatowym złotem. Wszystkie  wyroby są ręcznie produkowane z najwyższej jakości porcelany, a następnie ręcznie dekorowane. Kupując bilet do dowolnej atrakcji można kupić porcelanowe pamiątki z rabatem.

Forma zwiedzania dostosowana jest do wieku zwiedzających. Przewodnicy w sposób ciekawy zarówno dla dzieci jak i dorosłych prowadzą zajęcia.

Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja warsztatów aby zagwarantować udział w zajęciach. Oczywiście zajęcia bez rezerwacji również się odbywają jednak czas oczekiwania może się nieznacznie wydłużyć.

W obiekcie honorowana jest Karta Dużej Rodziny, zniżki dla Seniora 60+.

Bezpłatny parking, darmowe WiFi.

Komentarze

Gość - mama Hani 2015-04-17 11:28

Ciekawe miejsce.. musimy się wybrać z naszą Hanią :-)
A na ich stronce piszą że serwują najdroższą kawę świata, tę co ta łasiczka zjada i.... Może warto spróbować??

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.