dzisiaj jest wtorek, 23 lipca 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Thule Chariot Cross - test przyczepki rowerowej

2022-11-24 23:39

Thule Chariot Cross jako przyczepka rowerowa, montaż do roweru, amortyzacja, stabilność

Podłączenie przyczepki do roweru jest bardzo proste. Wpływ na to mają m.in. sprytnie pomyślany zaczep (umieszczenie dyszla w zaczepie jest szybkie i bezproblemowe) oraz skrzydła versa wing, w które bardzo łatwo wsunąć dyszel i zablokować go.

Amortyzacja jest bardzo wydajna, dobrze tłumi wstrząsy na nierównej powierzchni, ale zaznaczam - żadna amortyzacja nie wyeliminuje wszystkich wstrząsów, w szczególności na krawężnikach itp. - zawsze bujnie przyczepką. Można ją regulować w zależności od wagi dziecka i bagażu, jaki przewozimy.

Przyczepka, dzięki odpowiednio dobranemu współczynnikowi wysokości do szerokości rozstawu kół jest bardzo stabilna. Ciężko ją wywrócić, ale zapewne znajdą się osoby, które to potrafią zrobić.

Siedzisko i pasy w Thule Chariot Cross 1 - fot. Dzieciaki w Plecaki

Siedzisko i pasy w Thule Chariot Cross 1 - fot. Dzieciaki w Plecaki

Cross jako wózek spacerowy

Dużą zaletą Thule Chariot Cross są wymiary - mieści się w większość drzwi, w zasadzie nie pamiętam, aby znalazły się drzwi, w które się nie zmieściła. Bagażnik jest wystarczający aby zabrać tam większość potrzebnych rzeczy na plac zabaw, wyjście na spacer lub zrobić nieduże zakupy.

Minusem są niestety koła spacerowe - wykonane z jakiegoś piankowego materiału, który raczej dosyć szybko się wyciera, powodując, że na wybranych nawierzchniach (np. płytki) koła się ślizgają i jest problem ze skręcaniem przyczepką.

Pozycja dziecka

Dziecko w Thule Chariot Cross ma sporo miejsca, po obydwu stronach kabiny dysponuje kieszonkami, w które można włożyć niewielkie książeczki lub pluszaki. Siedzisko jest lekko wyścielone gąbką i sporo miejsca na nogi. Wyściółkę można wyjąć i wyczyścić. Dla jego wygody przygotowano regulowane siedzisko, które można ustawić w 3 pozycjach. Dzięki temu gdy zasypia, możemy je szybko odchylić i dziecko wygodnie śpi. Minusem jest brak miejsca na kask w ściance oparcia, w poprzedniku lub w przyczepkach Burley jednak wyprofilowano oparcie tak, że umożliwia schowanie się kasku w oparciu.

Siedzisko (oparcie) w Thule Cross można ustawić w 3 pozycjach poprzez jego odchylenie - fot. Thule

Siedzisko (oparcie) w Thule Chariot Cross można ustawić w 3 pozycjach poprzez jego odchylenie - fot. Thule

Pasy nie są wyściełane dodatkowymi gąbkami ale są dosyć wygodne i szybko można je dostosować do rozmiaru dziecka.

Amortyzacja

Amortyzacja jest wydajna. Wzorem poprzednich modeli zastosowano regulowaną amortyzację piórową, co zapewnia wysoki komfort podróżowania małym pasażerom. Oczywiście mortyzacja nie tłumi wszystkich wstrząsów i gdy są większe dziury, krawężniki i tak powinno się zwolnić, gdyż w przeciwnym wypadku, głowy dzieci mocno buja na boki (szczególnie gdy śpią).

Thule Chariot Cross posiada zawieszenie z regulowaną amortyzacją - fot. Thule

Wnętrze/ładowność/bagażnik

Ładowność przyczepki to 35 kg dzięki czemu zmieści się bez problemy 5-6 latek, o wysokości do ok. 115 cm (dopuszczalna wysokość wg instrukcji to 111 cm). Do bagażnika schowamy większość akcesoriów potrzebnych na krótką wycieczkę rowerową czy spacer.

Wentylacja / ochrona przed deszczem / poszycie

Niestety producent zrezygnował z dodatkowej wentylacji bocznej, co moim zdaniem przy korzystaniu przyczepki w trakcie deszczu (i konieczności zasunięcia osłony przeciwdeszczowej) utrudnia wentylację. Dodatkowo, osłona przeciwdeszczowa nie jest zintegrowana z przyczepką i trzeba ją wyciągać za każdym razem i ponownie nakładać gdy pada. W modelach oraz przyczepkach innych marek, w których wystarczy ją rozwinąć, jej użycie jest szybsze i wygodniejsze. W Cross przy nagłym i intensywnym deszczu, dziecko zdąży nieźle zmoknąć zanim nałożymy folię. A czasami coś takiego się zdarza. Może osoby, które używają jej na co dzień mają większą wprawę, ja jeszcze takiej wprawy nie mam.

Aktualizacja:

W 2019 r. wprowadzono możliwość wentylacji poprzez wprowadzenie regulowanych otworów wentylacyjnych w części czołowej przyczepki.

W czołowej części przyczepka wyposażona jest w osłonę z tworzywa sztucznego dzięki czemu chroni przed lecącą spod kół wodą. Niestety producent zdecydował się na zastosowanie niewielkiego otworu w poszyciu (od dołu), co jest dla mnie kompletnie niezrozumiałe i powoduje, że w trudnych warunkach może tamtędy dostać się woda. Czy chodziło o to, aby wydostawała się tamtędy woda, która dostanie się od góry?

Folie boczne - z przykrością muszę zauważyć, że jakość folii bocznych jest niższa niż w poprzedniku czy np. przyczepkach Burley. Zastosowany materiał jest bardziej plastikowy, cieńszy i podatny na odkształcenia.

Część czołowa przyczepki Thule Chariot Cross 1 dobrze chroni przed wodą - fot. Dzieciaki w Plecaki

Część czołowa przyczepki Thule Chariot Cross 1 dobrze chroni przed wodą - fot. Dzieciaki w Plecaki

Wymiary przyczepki i waga

Wymiary to duży atut Thule Chariot Cross. Zarówno te po rozłożeniu przyczepki (szerokość), która umożliwia pokonywanie wąskich alejek i przejść, jak i po złożeniu do transportu - szczególnie długość. Można ją zmieścić chyba do większości samochodów, czego niestety nie można było powiedzieć o poprzedniku, cktóry miał aż 112 cm długości. Wymiary Crossa po złożeniu to 85,5 x 62 x 37,5 cm. Natomiast waga, którą podaje producent to 12,8 kg, ale mam wrażenie, że jest ona jednak wyższa.

Dane techniczne:

Nośność - 34 kg
Wymiary po złożeniu (dł. x szer. x wys.) - 87 x 65 x 37.5 cm
Masa - 13.8 kg
Na szerokość ramion - 36.5 cm
Wysokość siedzenia - 68 cm
Min. szerokość drzwi do przejścia - 65 cm
Pasy bezpieczeństwa - Pięciopunktowe

Bardzo mocną stroną przyczepek Chariot, a teraz Thule była i jest ergonomia użytkowania. Sprawdzone rozwiązania jak funkcja Click n’ Store™ ułatwiająca przechowywanie w wózku zestawu adaptacyjnego do roweru oraz zestawu spacerowego oraz skrzydła VersaWing, które umożliwiają szybką zmianę aktywności np. od holowania za rowerem do spaceru. Te dwa rozwiązania pokazują, jak dużą wagę projektanci Thule przywiązują do wygody użytkowania i funkcjonalności ich produktów.

Podsumowanie

Thule Chariot Cross to bardzo zgrabna i funkcjonalna przyczepka! Nawet po złożeniu zajmuje mniej miejsca niż część konkurencji, jest wielkością porównywalna z Burley Solo. Amortyzacja działa bardzo wydajnie.

Plusy:

- ergonomia - Thule, Burley to przyczepki, w których komfort użytkowania przyczepek jest bardzo wysoki. Tutaj nic nie odpada, nie składa się kiepsko, nie zacina się. Są to przyczepki bardzo przemyślane i wygodne w użytkowaniu.

- wymiary przyczepki - zarówno w użytkowaniu (szerokość) jak i po spakowaniu do transportu. Jest krótka, dzięki czemu zajmuje mniej miejsca w bagażniku samochodu czy w domu.

- wydajna, regulowana amortyzacja, która poprawia komfort jazdy dzieciom i komfort psychiczny rodzicom ;)

- odchylane / regulowane oparcie - wprowadzając to rozwiązanie, Thule poszło bardzo mocno do przodu względem konkurencji. Działa bardzo sprawnie, jest proste w użyciu;

- bagażnik w formie kufra - niezależny od pleców dziecka dzięki czemu twarde przedmioty nie uwierają dziecka w plecy.

Minusy: 

- brak wentylacji bocznej (poprzednik Cougar) miał takie rozwiązanie oraz małe okienko z tyłu, które dodatkowo w znacznej mierze zasłaniane jest głową dziecka - kwestia ta została rozwiązana w modelach produkowanych od 2019 r. poprzez wprowadzenie regulowanych otworów wentylacyjnych w części czołowej przyczepki;

- gorsze niż w Cougar koła spacerowe - są wykonane z piankopodobnego materiału a nie z lanej gumy;

- wykonane z bardziej delikatnych materiałów niż poprzednie modele Chariot (bardziej podatna na awarie wskutek lekkich uderzeń, kopnięć dzieci itp.)

Jeżeli ten artykuł pomógł Wam w wyborze przyczepki, będziemy wdzięczni za udostępnienie go w mediach społecznościowych, na forach internetowych, na których się udzielacie lub na Waszym blogu - pomóżcie innym wybrać właściwą dla nich przyczepkę rowerową dla dziecka a nam w promocji strony :) Wystarczy skopiować i wkleić w poniższy kod i zdjęcie zdjęcie. 

<a href="https://www.dzieciakiwplecaki.pl/artykul/6876/thule-chariot-cross---test-przyczepki-rowerowej" target="_blank"><img src="https://dzieciakiwplecaki.pl/data/Images/Portal/baner_dzieciakiwplecaki.jpg" alt="Dzieciaki w Plecaki" width="400" height="276" /></a></p>

Dzieciaki w Plecaki

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.