dzisiaj jest sobota, 19 czerwca 2021
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Wycieczka rowerowa za miastem – jak się przygotować?

2017-10-27 01:39

Przyczepka czy fotelik?

Przyczepka rowerowa jest doskonałym pomysłem, jeśli planujesz podróżować z maluchem. Co ważne, większość przyczepek, po odłączeniu kółek oraz złożeniu stelaża, jest także wózkiem dziecięcym, który z łatwością mieści się do bagażnika samochodu. Dobra amortyzacja, wiele dodatkowych kieszeni oraz osłony przeciwdeszczowe i przeciwsłoneczne sprawią, że podróż będzie przyjemna i bezpieczna.

Minusem przyczepki jest jednak to, że podczas podróży maluch znajduje się dość daleko od Ciebie, co uniemożliwia szybką reakcję na jego potrzeby. Jeśli przeszkadza Ci takie rozwiązanie, zastanów się nad przymocowaniem do swojego roweru fotelika dziecięcego. Istnieją dwa typy fotelików, które dzielą się ze względu na sposób i miejsce montażu. Jeden z nich przytwierdza się bezpośrednio za siodełkiem – najczęściej na sztywno do ramy. Dziecko znajduje wówczas się na tyle blisko, że w razie potrzeby możesz szybko zareagować na niespodziewane sytuacje. Jest to też bezpieczniejsza opcja niż w przypadku kolejnego typu montażu fotelika, czyli z przodu, bezpośrednio na kierownicy. Takie rozwiązanie pozwala na wzrokowy kontakt z malcem i obserwację jego zachowania. Minusem jest za to pewne utrudnienie w prowadzeniu roweru, a także narażenie na większe obrażenia w przypadku nieprzyjemnego zdarzenia losowego. Bez względu na wybrany sposób mocowania fotelika, musisz pamiętać o tym, że maluch powinien mieć przynajmniej roczek (przed podjęciem decyzji warto to skonsultować także z lekarzem) – będzie siedział pewniej i zachowa prawidłową postawę. Jeśli zdarzy się, że brzdąc zaśnie w foteliku, powinieneś przerwać jazdę i dać mu czas na odpoczynek.

Samodzielny maluch

Kiedy Twoje dziecko jest większe i samodzielnie potrafi pokonywać znaczne odległości na standardowym rowerku, pamiętaj o kilku rzeczach. Przede wszystkim o dopasowaniu prędkości i dystansu do możliwości malucha. To, co dla Ciebie wydaje się czymś łatwym, niekoniecznie musi takie być dla kilkuletniego brzdąca. Dodatkowo małe koła i brak przerzutek skutecznie utrudniają pokonywanie nawet niewielkich wzniesień. Podczas dalszych podróży przydatny może być sztywny hol, który stanowi pewną formę wspomagającą, pozwalającą dziecku pokonywać większe odległości. Ty natomiast nie musisz dostosowywać się stale do jego tempa jazdy. Holowany rowerek dotyka podłoża tylko tylnym kołem, a maluch pedałuje kiedy ma na to ochotę. Na łatwiejszych odcinkach możesz z łatwością odczepić podłączony jednoślad i pozwolić dziecku kontynuować jazdę samodzielnie.

Jak zaplanować wycieczkę?

Wybór formy podróżowania to nie wszystko. Zastanawiasz się, jak przygotować się do takiej wyprawy z dzieckiem? Co zabrać ze sobą?

Ilość rzeczy jest uzależniona od długości trasy, jaką planujecie przemierzyć, jednak nawet przy dłuższych odcinkach postaraj się ograniczyć je do niezbędnego minimum – dźwiganie wypełnionego po brzegi plecaka może odebrać radość z wycieczki.

Pamiętaj o zabraniu czegoś do picia (dla dziecka idealna będzie woda w bidonie) i do jedzenia – może to być mała przekąska albo kanapka. W razie gdyby maluch się pobrudził, z pomocą przybędą mokre chusteczki i żel antybakteryjny. Latem zawsze miej także przy sobie krem przeciwsłoneczny – nawet jeśli posmarowałeś nim dziecko przed wyjazdem, po jakimś czasie kosmetyk trzeba zaaplikować ponownie. Jeżeli planujesz przejazd przez las, niezbędny będzie też dobry preparat na komary. Ponadto zapakuj bluzę i cienki (choćby foliowy) płaszczyk przeciwdeszczowy na wypadek gwałtownej zmiany pogody. Do rowerowej apteczki schowaj kilka plasterków i wodę utlenioną. Nie zapomnij o kasku i ochraniaczach dla Twojej pociechy.

Pozostaje jeszcze wybór odpowiedniej trasy. Na wycieczce z dzieckiem lepiej sprawdzą się mniej uczęszczane, położone z dala od ruchliwych ulic ścieżki rowerowe. Poszukaj ciekawych tras, prowadzących przez parki czy lasy, zwracając jednak uwagę na ukształtowanie terenu – powinien być w miarę płaski i utwardzony. Wyznaczony szlak przejedź najpierw samodzielnie, upewniając się, że dasz radę pokonać go z maluchem. Wycieczki poza miastem różnią się znacznie od tych dobrze znanymi i sprawdzonymi ścieżkami miejskimi.

Zaplanuj także częste postoje, połączone z licznymi atrakcjami, które oferuje wiele tras rowerowych (parki linowe, wieże widokowe, jeziora). Zapakuj lornetkę i aparat fotograficzny. Obowiązkowym punktem programu jest też piknik.

Taka pełna przygód wycieczka rowerowa z tatą na pewno na długo pozostanie w pamięci Twojego brzdąca. To świetny sposób na aktywne spędzenie czasu razem.

Więcej pomysłów na spędzanie czasu z dziećmi znajdziesz na http://www.4fathers.pl.

Komentarze

Gość - aron 2017-07-03 10:57

Jeśli piszecie o kaskach, to dlaczego dajecie zdjęcia beztroskiego tatusia z dzieckiem BEZ KASKÓW?

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.