dzisiaj jest sobota, 13 lipca 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Skarby Tomaszowskiej Okrąglicy!

2013-02-07 14:56
 1. Groty Nagórzyckie

  Przez wiele lat kręte korytarze i piaskowcowe sale dawnej kopalni piasku stały opuszczone, służąc z powodzeniem miejscowym wagarowiczom za doskonałą kryjówkę lub miejsce sekretnych randek. Byli też tacy, którzy potraktowali tą niewątpliwie unikatową atrakcję turystyczną jako naturalny kosz na śmieci, wywożąc tu przeróżne zbędne rzeczy.

  Na szczęście Groty doczekały się lepszych dni i pełnej odnowy biologicznej. Efekty możecie obejrzeć sami. Warto, tym bardziej, że w tutejszych skalnych komnatach spotkać można znanego Wam pewnie Zbója Madeja i diabła. Co łączy tych dwóch – o tym opowie Wam przewodnik, z którym wejdziecie do odnowionego podziemia.

  Jak to zwykle w jaskiniach bywa, każda z sal ma także tu swoją nazwę. Chodzić będziecie przez Boczną, Borsuczą, Ciemną, Jeziorną, Niedźwiedzią, Taneczną i Złodziejską komorę. Skąd takie nazwy? Domyślicie się sami uruchamiając wyobraźnię albo zapytacie przewodnika. Wypatrujcie pana w ubraniu w czerwoną kratkę i czarnym kapeluszu – jak myślicie kim jest…?

  Sympatyczni przewodnicy opowiadają o historii kopalni, zastosowaniu wydobywanego piasku oraz legendach związanych z Grotami.

 2. Skansen Rzeki Pilicy

  Skansen Rzeki Pilicy , to miejsce którego głównym bohaterem jest rzeka Pilica i historie z nią związane. Nad brzegami rzek w dawnych czasach budowano młyny, stąd też w Skansenie główną część zbiorów stanowią pozostałości po pilickich drewnianych młynach, a obok nich największa w Polsce kolekcja ponad 30 kamieni młyńskich!

  Pilica to także dobre miejsce dla miłośników militariów. W dziale „Wojenne trofea Pilicy” można obejrzeć to, co wydobyto z dna rzeki. Tu znajdziecie jedyny na świecie eksperymentalny, opancerzony ciągnik artyleryjski Luftwaffe, nazywany potocznie „Lufcikiem”. Został wydobyty z Pilicy w 1999 roku, a więc 54 lata po zatonięciu! W Skansenie zobaczyć można również ekspozycję plenerową zatytułowaną „Fortyfikacje Linii Pilicy”, gdzie prezentowany jest żelbetowy schron typu Tobruk. Ten 31-tonowy schron został do skansenu przeniesiony z odległej aż o 30 km od Tomaszowa Mazowieckiego wsi.

  Tym z Was, którzy interesują się sportem miejscowość Spała kojarzyć się może z miejscem przygotowań drużyn do ważnych zawodów. Natomiast kiedyś (na przełomie XIX i XX wieku) do Spały chętnie przyjeżdżali rosyjscy carowie – na wypoczynek? Pośród wielu pozostałości po carskiej rezydencji najciekawszą pamiątką jest chyba niewielki budynek będący niegdyś… carską toaletą.

  Warto też wspomnieć, że przez teren tego żywego rzecznego muzeum  przebiega tzw. „Oś rzeki Pilicy - pamięci dawnych wydarzeń”. Stoją na niej ponad 100-letnia, żelazna barka robocza typu „Szczupak”, żelazna łódź saperska, fragment przęsła mostu wybudowanego w 1957 roku przez saperów na Pilicy w dzielnicy Tomaszowa Maz. - Brzustówce, wojskowy rzeczny kuter holowniczy, elementy mostu pontonowego oraz wieżyczka ratownika, która od lat 60. XX w. znajdowała się przy kąpielisku w nadpilickiej przystani w Tomaszowie Mazowieckim.

  Na koniec pozostaje do obejrzenia chluba skansenu, czyli XIX-wieczny budynek poczekalni kolejowej - całkowicie drewniany i bogato zdobiony. Został zbudowany jako pawilon ekspozycyjny Dyrekcji Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej na odbywającą się w 1896 roku Wszechrosyjską Wystawę Przemysłowo-Artystyczną w Niżnym Nowogrodzie.

  Tyle historii i faktów. Teraz Wasza kolej – przyjedźcie i zobaczcie, a potem pospacerujcie brzegami rzeki i posłuchajcie o czym szemrze.

 3. Rezerwat Przyrody "Niebieskie Źródła"

  Wyspa Kacząt, Samotnego Modrzewia i Płaczących Wierzb, gejzery z piasku i zaczarowane, raz zielone a innym razem niebiesko-błękitne stawy. Dokoła bujne drzewa, wiele ptaków i ryb, cisza i spokój. Czy wyobraźnia już Wam podrzuciła obrazy z dalekich ciepłych krajów? Polska po raz kolejny Was zaskoczy. Ten malowniczy zakątek odnajdziecie w Tomaszowie Mazowieckim, niedaleko Skansenu Rzeki Pilicy (po przeciwnej stronie drogi). Tam kryje się pełen uroku rezerwat „Niebieskie Źródła”.

  Na spacer wygodnymi alejkami wijącymi się wokół stawów polecamy zabrać aparat fotograficzny. Przyda się do uwiecznienia oswojonych z człowiekiem ptaków  - rezerwat jest ostoją dla ok. 75 ich gatunków, a prawdziwą osobliwością są: ubarwiony remisz, zimorodek oraz kaczki (krzyżówka, ohar, czernica, cyraneczka i gągoł).

  Dla tych, którzy lubią wiedzieć, na co patrzą, mamy dobrą wiadomość. Tradycyjną trasą spacerową, od głównego wejścia do rezerwatu do basenu źródliskowego, prowadzi „Ścieżka przyrodnicza po rezerwacie Niebieskie Źródła”. Ustawiono na niej 5 przystanków z umieszczonymi na nich tablicami informacyjnymi, na których znajdziecie rysunki i opisy: ptaków, ryb, płazów i roślin oraz budowę geologiczną obszaru źródliskowego.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.