dzisiaj jest czwartek, 29 października 2020
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Jak wybrać plecak do szkoły?

2020-10-20 17:41

Rodzaje plecaków szkolnych

Zakup plecaka do szkoły nie jest trywialną kwestią i warto zastanowić się nad tym, jaki będzie najlepszy dla naszej pociechy. To ważne z punktu widzenia nie tylko jej zadowolenia, ale i zdrowia. Plecak nie powinien być zbyt ciężki, ale i nie może być pozbawiony odpowiednio wyprofilowanych elementów, zwiększających komfort noszenia torby.

Wśród dostępnych w sprzedaży rozwiązań wymienić można:

 • Plecaki szkolne – z usztywnianymi plecami, ale z miękką kieszenią.
 • Plecaki sportowe – odpowiednie na treningi czy na wycieczki krajoznawcze, ale niekoniecznie dostosowane do noszenia książek i zeszytów.
 • Tornistry – usztywnione plecaki szkolne przeznaczone przede wszystkim dla najmłodszych uczniów, z anatomicznie ukształtowanymi plecami i szelkami o minimalnej szerokości 4 cm.
 • Plecaki dla dzieci młodszych, np. przedszkolaków.
 • Plecaki z kółkami (trolley) – pozwalają na odciążenie pleców ucznia, gdy waga plecaka szkolnego jest znaczna. Jednak trzeba mieć na uwadze to, by dziecko ciągnęło plecak typu trolley raz jedną, raz drugą ręką, ponieważ wtedy zachowa symetrię. W przeciwnym wypadku będzie to powodowało jednostronne obciążenie kręgosłupa. Problematyczne może być i to, że plecak z kółkami często trzeba nosić po schodach, co jest niewygodne.
 • Plecaki młodzieżowe – przeznaczone dla starszych uczniów, z mniejszą liczbą usztywnień.

Wytyczne GIS względem plecaków szkolnych

Waga plecaka jest bardzo istotną kwestią przy jego wyborze. Główny Inspektorat Sanitarny wydał zalecenia dotyczące tego, jak powinien być zbudowany plecak szkolny i ile powinien on ważyć. Wraz z zawartością nie powinno to być więcej niż 10–15 proc. wagi dziecka. Jeśli więc uczeń waży 30 kg, to waga plecaka nie powinna przekraczać 3–4,5 kg. Dla młodszych pociech, uczniów pierwszych trzech klas szkoły podstawowej, najlepiej przyjąć górną granicę przedziału. Cięższe plecaki stanowią za duże obciążenie dla kręgosłupa dziecka, który nie jest jeszcze w pełni rozwinięty.

Zbyt ciężki plecak czy tornister szkolny sprzyja zmniejszaniu pojemności płuc, kształtowaniu nieprawidłowej postawy i statyki ciała, a nawet, po dłuższym czasie użytkowania, może powodować ból pleców czy prowadzić do skrzywienia kręgosłupa.

Poza wagą, GIS wskazuje również na konstrukcję odpowiedniego dla ucznia plecaka szkolnego. Zgodnie z dokumentem „Tornistry szkolne. Zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego” plecak powinien mieć usztywnioną ściankę tylną – tę, która bezpośrednio przylega do pleców dziecka. Nie musi być to trwały stelaż metalowy, wystarczy wzmocnienie i wyprofilowanie przy użyciu pianki lub gąbki, co przyczyni się też do zmniejszenia wagi plecaka.

Najlepiej, aby wewnątrz torby znalazło się kilka wydzielonych przegródek, co pozwoli na symetryczne rozłożenie noszonego przez ucznia ciężaru. Cięższe rzeczy powinny leżeć niżej, a lżejsze wyżej. Ważną kwestią są szelki w plecaku, które powinny mieć regulowaną długość i być na tyle szerokie, by nie piły w ramiona. Zaleca się, by plecak miał dodatkowe sprzączki na klatce piersiowej i w talii, żeby obciążenie mogło się lepiej rozłożyć na różne miejsca na ciele dziecka.

GIS odniósł się także do wielkości plecaka czy tornistra szkolnego. Plecak nie powinien być szerszy niż barki dziecka, a przy tym nie może on sięgać niżej niż około 8 cm względem linii talii.

Najważniejsze parametry plecaków szkolnych

W przypadku plecaków szkolnych liczy się nie tylko wygląd, choć dla naszej pociechy będzie on miał największe znaczenie. Decyzję zakupową najlepiej podjąć po rozważeniu najważniejszych parametrów różnych rozwiązań:

 • Waga plecaka – dawniej wymagano, by plecak szkolny dla młodszych dzieci ważył do 1,2 kg, a dla starszych – do 1,4 kg. Obecnie norma ta już nie obowiązuje, ale warto wybrać jak najlżejszy. Są i takie, które ważą niewiele ponad 0,5 kg.
 • Sztywne plecy – powinny być z pianki lub z gąbki, wyprofilowane anatomicznie.
 • Szelki plecaka – muszą mieć co najmniej 4 cm szerokości, systemem regulowania długości i dodatkowe szelki wokół talii czy klatki piersiowej.
 • Certyfikat jakości – fakt, że plecak szkolny jest certyfikowany, oznacza, że spełnia podstawowe wymogi bezpieczeństwa, nie zagraża zdrowiu dziecka, a przy tym ma dobrą jakość i jest funkcjonalny.
 • Liczba komór, dodatkowych przegród i kieszeni – podział wnętrza plecaka jest ważny dla rozłożenia ciężaru na różne strefy, a przy tym sprzyja zachowaniu porządku. Przydatna jest też zewnętrzna kieszeń na butelkę lub bidon.
 • Wygląd – kolorystyka czy wzór to cechy istotne głównie dla uczniów. Z pewnością przy wyborze plecaka powinien być sam zainteresowany.

Dodatkowe elementy, na które warto zwrócić uwagę

Bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku dzieci uczęszczających do szkoły na terenach wiejskich, gdzie brakuje chodników, jest to, by plecak miał elementy odblaskowe, zwiększające widoczność dziecka na drodze po zmroku.

Dobrym pomysłem jest wybór plecaka z grubym, wzmocnionym dnem i szerokim, wygodnym uchwytem do przenoszenia w ręce. W środku może znaleźć się miejsce na umieszczenie lub wpisanie danych właściciela.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.