dzisiaj jest piątek, 27 kwietnia 2018
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Jak transportować rower dziecięcy na przyczepce rowerowej?

2018-04-24 10:46

Taka sytuacja pojawiła się właśnie u nas wraz z usamodzielnianiem się Amelki. Pomimo posiadania przez nas i holu rowerowego Follow Me i przeróżnych przyczepek, pojawiały się sytuacje, w których stosowanie obydwu rozwiązań jednocześnie było kłopotliwe lub niewskazane. Były to następujące sytuacje:

- jechaliśmy z kolegą, który nie akceptował holu i w ramach solidarności podczas wspólnych wycieczek pozostawialiśmy hol;

- wycieczka była na tyle długa / z tak dużą ilością bagażu, że Ania nie była gotowa ciągnąć przyczepki (niestety mój rower jest na nią za duży i zamiana rowerami była raczej trudnym i komicznym rozwiązaniem) - oczywiście wyprawcowaliśmy rozwiązanie umożliwiające ciągnięcie przeze mnie jednocześnie złożonego holu i przyczepki ale nie było to idealne rozwiązanie

- trudności jakie sprawiała Ani jazda z Amelką podłączoną do holu - Ania jest na tyle drobną kobietą, że ciężar holu, roweru dziecięcego i Amelki powodował, że wycieczka w takiej konfiguracji nie była dla niej przyjemnością;

- intensywna/wymagająca jazda z dwójką dzieci, które samodzielnie jeżdżą na rowerze i związana z tym incydentalna konieczność ... jednoczesnego ich przewożenia w przyczepce rowerowej i transportu małych rowerów za pomocą przyczepki rowerowej i roweru :)

Powyższe sytuacje/czynniki spowodowały, że wypracowaliśmy rozwiązania, umożliwiające transport małych rowerów (od 14" do 20") na przyczepkach rowerowych. Od razu zaznaczamy, że nie jest to zgodne z instrukcjami i przeznaczeniem przyczepek rowerowych oraz masa tak podwieszonych rowerów znacznie przewyższała dopuszczalną masę bagażu w tych przyczepkach! W związku z tym nie ponosimy odpowiedzialności za zastosowanie powyższych rozwiązań i jeśli podejmiecie się takiego działania, robicie to na własne ryzyko!

Na jakich przyczepkach montowaliśmy rowerki dziecięce?

Rowerki dziecięce montowaliśmy do tej pory na Qeridoo Speedkid 2, Nordic Cab Explorer, Chariot Cougar 2 oraz Qeridoo Sportrex 2. Wspólna cecha tych przyczepek to wystająca poza obrys przyczepki rączka a w przypadku SpeedKid 2 i Cougar 2 dodatkowo wystający kufer bagażnika, który przejmował część obciążenia.

Jakie montowaliśmy rowerki?

Oczywiście lekkie - takich używamy i te są na tyle lekkie, że nie baliśmy się uszkodzenia konstrukcji rączki i ramy spowodowanej podwieszeniem zbyt dużego ciężaru. Były to rowery WOOM 2 na kołach 14", Frog 55 na kołach 20", WOOM 4 na kołach 20" oraz dosyć lekki rower na kołach 16", którego markę ciężko nam ustalić. Na pewno da się podłączyć inne rowery, ale tego nie sprawdzaliśmy. 

Aktualizacja:

Kolega pdoczepiał dosyć ciężkiego Puky 16", udało się, aczkolwiek było trochę trudniej (inaczej montowane) niż nasze rowerki. Ale to raczej wynika ze sposobu przewożenia niż z roweru.

Jakie akcesoria stosowaliśmy do zamontowania roweru dziecięcego na przyczepce?

- Taśmy/opaski zaciskowe do do montażu roweru w uchwytach rowerowych lub ekspandery gumowe, często wykorzystywane przez rowerzystów;

- Gąbki, którymi zabezpieczaliśmy poszycie przyczepki przed przetarciem w wyniku stykania powierzchni przyczepki z rowerem;

- Dodatkowe światełka, które umieszczaliśmy na rowerach w sytuacji, gdy jechaliśmy po zmroku (rowerki zasłaniały część elementów odblaskowych przyczepek).

Powyższe rozwiązania stosowaliśmy podczas kilku wyjazdów rowerowych, w tym podczas wyprawy rowerowej z dziećmi w podlaskim i za każdym razem sprawdziły się. Dzięki temu mogliśmy bez problemu planować dłuższe wycieczki z dziećmi w przyczepce i samodzielnymi rowerzystami bez posiadania holu rowerowego. Jest to oczywiście proteza w stosunku do jakości jaką dale hol rowerowy, ale jak wskazałem powyżej, stosowanie holu nie zawsze było możliwe/wskazane.

Jak podwieszamy rowerki pod przyczepki?

Rower przyczepiam do konstrukcji przyczepki za pomocą opasek zaciskowych do montażu roweru w uchwytach rowerowych (o np. takich - https://archiwum.allegro.pl/oferta/bagaznik-pasek-do-kol-tasma-opaska-rowery-rowerowy-i5749129294.html)

Kolega natomiast używa expanderów gumowych (coś takiego - http://sklep.autosiatki.pl/ekspandery/423-ekspander-o5-linka-gumowa-z-haczykami.html).

Dzięki takim elementom (czasami także paski z klamrami) podczepiamy go pod elementy ramy/rączki i transportujemy. Należy uważać aby rowerki nie tarły o koła, nie niszczyły poszycia i przede wszystkim nie zrobiły krzywdy pasażerom. Czasami większe rozmiary rowerów wystają poza obrys przyczepki.

Lekki rower WOOM4 zamontowany na przyczepce rowerowej Qeridoo Speedkid 2.

Lekki rower WOOM 4 zamontowany na przyczepce rowerowej Qeridoo Speedkid 2.

Podwieszenie jest łatwiejsze, gdy przyczepka ma wystającą rączkę oraz bagażnik w formie kufra. Rączka jest tym lepsza im prostsza w konstrukcji, czyli bez mechanizmu, który pozwala ją regulować poprzez różnego rodzaju zapadnie/zakładki itp. - jest stabilniej bez nich i nie ma ryzyka złożenia się rączki. Dodatkowo dla mnie istotny jest jeszcze jeden argument - im tańsza przyczepka tym lepiej. Istnieje ryzyko jej uszkodzenia - my przetarliśmy poszycie w SpeedKid 2 za pierwszym razem - styk roweru z poszyciem zabezpieczyłem dopiero później gdy zorientowałem się jaki jest efekt podwieszenia. Do zabezpieczenia użyłem gąbki ochronnej, którymi są zabezpieczane przyczepki rowerowe w trakcie transportu do klientów.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.