dzisiaj jest niedziela, 05 grudnia 2021
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Jak transportować rower dziecięcy na przyczepce rowerowej?

2020-07-08 13:06

Taka sytuacja pojawiła się właśnie u nas wraz z usamodzielnianiem się Amelki. Pomimo posiadania przez nas i holu rowerowego Follow Me i przeróżnych przyczepek, pojawiały się sytuacje, w których stosowanie obydwu rozwiązań jednocześnie było kłopotliwe lub niewskazane. Były to następujące sytuacje:

- jechaliśmy z kolegą, który nie akceptował holu i w ramach solidarności podczas wspólnych wycieczek pozostawialiśmy hol;

- wycieczka była na tyle długa / z tak dużą ilością bagażu, że Ania nie była gotowa ciągnąć przyczepki (niestety mój rower jest na nią za duży i zamiana rowerami była raczej trudnym i komicznym rozwiązaniem) - oczywiście wyprawcowaliśmy rozwiązanie umożliwiające ciągnięcie przeze mnie jednocześnie złożonego holu i przyczepki ale nie było to idealne rozwiązanie

- trudności jakie sprawiała Ani jazda z Amelką podłączoną do holu - Ania jest na tyle drobną kobietą, że ciężar holu, roweru dziecięcego i Amelki powodował, że wycieczka w takiej konfiguracji nie była dla niej przyjemnością;

- intensywna/wymagająca jazda z dwójką dzieci, które samodzielnie jeżdżą na rowerze i związana z tym incydentalna konieczność ... jednoczesnego ich przewożenia w przyczepce rowerowej i transportu małych rowerów za pomocą przyczepki rowerowej i roweru :)

Powyższe sytuacje/czynniki spowodowały, że wypracowaliśmy rozwiązania, umożliwiające transport małych rowerów (od 14" do 20") na przyczepkach rowerowych. Od razu zaznaczamy, że nie jest to zgodne z instrukcjami i przeznaczeniem przyczepek rowerowych oraz masa tak podwieszonych rowerów znacznie przewyższała dopuszczalną masę bagażu w tych przyczepkach! W związku z tym nie ponosimy odpowiedzialności za zastosowanie powyższych rozwiązań i jeśli podejmiecie się takiego działania, robicie to na własne ryzyko!

Na jakich przyczepkach montowaliśmy rowerki dziecięce?

Rowerki dziecięce montowaliśmy do tej pory na Qeridoo Speedkid 2 2017, Nordic Cab Explorer, Chariot Cougar 2, Qeridoo Sportrex 2 2017 oraz Croozer Kid 2. Wspólna cecha tych przyczepek to wystająca poza obrys przyczepki rączka, a w przypadku SpeedKid 2 i Cougar 2 dodatkowo wystający kufer bagażnika, który przejmował część obciążenia.

Uwaga: Qeridoo z roczników 2018 z powodu innej konstrukcji hamulca znacznie utrudniają, a może także uniemożliwiają takie przewożenie roweru dziecięcego.

Jakie montowaliśmy rowerki?

Oczywiście lekkie - takich używamy i te są na tyle lekkie, że nie baliśmy się uszkodzenia konstrukcji rączki i ramy spowodowanej podwieszeniem zbyt dużego ciężaru. Były to rowery WOOM 2 na kołach 14",, Frog 40 oraz Frog 48, Frog 55 na kołach 20", WOOM 4 na kołach 20" oraz dosyć lekki rower na kołach 16", którego markę ciężko nam ustalić. Na pewno da się podłączyć inne rowery, ale tego nie sprawdzaliśmy. 

Aktualizacja:

Kolega pdoczepiał dosyć ciężkiego Puky 16", udało się, aczkolwiek było trochę trudniej (inaczej montowane) niż nasze rowerki. Ale to raczej wynika ze sposobu przewożenia niż z roweru.

Jakie akcesoria stosowaliśmy do zamontowania roweru dziecięcego na przyczepce?

- Taśmy/opaski zaciskowe do do montażu roweru w uchwytach rowerowych lub ekspandery gumowe, często wykorzystywane przez rowerzystów;

- Gąbki, którymi zabezpieczaliśmy poszycie przyczepki przed przetarciem w wyniku stykania powierzchni przyczepki z rowerem;

- Dodatkowe światełka, które umieszczaliśmy na rowerach w sytuacji, gdy jechaliśmy po zmroku (rowerki zasłaniały część elementów odblaskowych przyczepek).

Powyższe rozwiązania stosowaliśmy podczas kilku wyjazdów rowerowych, w tym podczas wyprawy rowerowej z dziećmi w podlaskim i za każdym razem sprawdziły się. Dzięki temu mogliśmy bez problemu planować dłuższe wycieczki z dziećmi w przyczepce i samodzielnymi rowerzystami bez posiadania holu rowerowego. Jest to oczywiście proteza w stosunku do jakości jaką dale hol rowerowy, ale jak wskazałem powyżej, stosowanie holu nie zawsze było możliwe/wskazane.

Jak podwieszamy rowerki pod przyczepki?

Rower przyczepiam do konstrukcji przyczepki za pomocą opasek zaciskowych do montażu roweru w uchwytach rowerowych (o np. takich - https://archiwum.allegro.pl/oferta/bagaznik-pasek-do-kol-tasma-opaska-rowery-rowerowy-i5749129294.html)

Kolega natomiast używa expanderów gumowych (coś takiego - http://sklep.autosiatki.pl/ekspandery/423-ekspander-o5-linka-gumowa-z-haczykami.html).

Dzięki takim elementom (czasami także paski z klamrami) podczepiamy go pod elementy ramy/rączki i transportujemy. Należy uważać aby rowerki nie tarły o koła, nie niszczyły poszycia i przede wszystkim nie zrobiły krzywdy pasażerom. Czasami większe rozmiary rowerów wystają poza obrys przyczepki.

Lekki rower WOOM4 zamontowany na przyczepce rowerowej Qeridoo Speedkid 2.

Lekki rower WOOM 4 zamontowany na przyczepce rowerowej Qeridoo Speedkid 2 2017.

Podwieszenie jest łatwiejsze, gdy przyczepka ma wystającą rączkę oraz bagażnik w formie kufra. Rączka jest tym lepsza im prostsza w konstrukcji, czyli bez mechanizmu, który pozwala ją regulować poprzez różnego rodzaju zapadnie/zakładki itp. - jest stabilniej bez nich i nie ma ryzyka złożenia się rączki. Dodatkowo dla mnie istotny jest jeszcze jeden argument - im tańsza przyczepka tym lepiej. Istnieje ryzyko jej uszkodzenia - my przetarliśmy poszycie w SpeedKid 2 za pierwszym razem - styk roweru z poszyciem zabezpieczyłem dopiero później gdy zorientowałem się jaki jest efekt podwieszenia. Do zabezpieczenia użyłem gąbki ochronnej, którymi są zabezpieczane przyczepki rowerowe w trakcie transportu do klientów.

Jeśli ten artykuł pomógł Wam w zwiększeniu wiedzy w zakresie planowania wycieczek rowerowych i transportowaniu sprzętu, będziemy wdzięczni za udostępnienie go w mediach społecznościowych, na forach internetowych, na których się udzielacie lub na Waszym blogu - pomóżcie innym rodzicom podjąć decyzję :)

Wystarczy skopiować i wkleić poniższy kod. 

<a href="https://www.dzieciakiwplecaki.pl/artykul/6799/jak-transportowac-rower-dzieciecy-na-przyczepce-rowerowej" target="_blank"><img src="https://dzieciakiwplecaki.pl/data/Images/Portal/baner_dzieciakiwplecaki.jpg" alt="Dzieciaki w Plecaki - lekkie rowery dla dzieci" width="400" height="276" /></a>

Dzieciaki w Plecaki

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.