dzisiaj jest wtorek, 23 października 2018
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Ubezpieczenie mieszkania przed wyjazdem na ferie

2018-01-11 23:03

Jak właściwie wybrać zakres ubezpieczenia mieszkania

Nie każdy potrzebuje takiej samej ochrony w ramach zakresu ubezpieczenia mieszkania. Jeśli mieszkamy na terenach zalewowych, warto zawrzeć w polisie ochronę od powodzi czy zalania. Jeśli w okolicy zdarzają się silne wiatry, to należy uwzględnić ubezpieczenie od szkód spowodowanych silnymi wichurami.

Polisa chroniąca dom lub mieszkanie obejmuje swoim zakresem nie tylko ściany budynku, ale również wszystko, co znajduje się na zewnątrz i wewnątrz mieszkania. Są to więc zarówno rynny, drzwi, okiennice, kafelki w łazience, jak i meble czy sprzęt elektroniczny. Ubezpieczenie zagwarantuje nam pomoc ubezpieczyciela w przypadku szkód wywołanych pożarem, jak i zdarzeniem losowym związanym z warunkami pogodowymi czy kradzieżą, przepięciem lub zalaniem.

Na rynku ubezpieczeniowym możemy znaleźć również opcję polisy all-risk czy ochronę od wszystkich zdarzeń jakie mogą się przytrafić z wyjątkiem tych, które są wyraźnie wskazane i wyłączone w umowie. Ich lista będzie wyszczególniona w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Dodatkową zaletą polisy mieszkaniowej jest to, że w ramach ubezpieczenia dostajemy usługi assistance, w zakresie których mamy zagwarantowaną pomoc różnych specjalistów, m.in. elektrycy, hydraulicy czy pomoc medyczna.

Wybór ubezpieczenia

Przed zawarciem polisy mieszkaniowej należy zastanowić się, na jaką sumę chcemy ubezpieczyć mieszkanie lub dom. Suma ubezpieczenia określa maksymalną wysokość odszkodowania, jaką możemy otrzymać w przypadku szkody, ale wartość ta nie może być większa niż rzeczywista wartość naszego lokalu oraz przedmiotów znajdujących się w nim. Dlatego przed zakupem warto zastanowić się, ile warte jest mieszkanie i samo wyposażenie.

Oprócz ochrony mieszkania i mienia oraz pomocy assistance, ubezpieczyciele oferują w ramach polisy mieszkaniowej jeszcze inne ubezpieczenia. Warto zwrócić na nie uwagę i rozważyć tę dodatkową ochronę, zwłaszcza jeśli jest to odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym oraz NNW. OC obejmie ochroną szkody, które my, nasi bliscy albo należące do nas zwierzęta, wyrządzą osobie trzeciej. Pies ugryzie sąsiadkę, dzieci wybiją szybę w cudzym aucie, pęknie wężyk od pralki i zalejemy mieszkanie pod nami. Wszelkie koszty związane z leczeniem lub naprawą zniszczonego przedmiotu pokryje ubezpieczenie OC, zarówno na terenie Polski jak i za granicą, na przykład podczas wakacji.

Natomiast ubezpieczenie NNW, czyli Następstw Nieszczęśliwych Wypadków gwarantuje nam wypłatę odszkodowania w przypadku, gdy doznamy uszczerbku na ciele w wyniku wypadku. Zwichnięta kostka czy złamany nadgarstek to wystarczający powód do wypłaty odszkodowania, w takim procencie wybranej sumy ubezpieczenia, jaki procent uszczerbku na zdrowiu będzie stanowiła nasza kontuzja. Wysokość procentowego uszczerbku określa lekarz.

Zakup polisy ubezpieczeniowej

Zakupu polisy dokonujmy zawsze po zapoznaniu się z zapisami ogólnych warunków ubezpieczenia
i upewnieniu, że wybrana polisa ma odpowiedni dla nas zakres. Wskazane też jest czytanie wyłączeń wskazanych w OWU, które mogą dotyczyć wartościowych przedmiotów znajdujących się w domu, takich jak pieniądze, zabytkowe przedmioty czy dzieła sztuki, mienie pozostawione na tarasie i balkonie, zwłaszcza niezabezpieczone.

Dokonując zakupu, określamy okres ubezpieczenia – najczęściej polisa działa rok, ale czasem ubezpieczyciel oferuje możliwość zawarcia jej na trzy lata. Kolejnym krokiem jest określenie płatności - jednorazowo czy w ratach. Pamiętajmy, że wysokość składki nie powinna mieć decydującego wpływu na wybór ubezpieczenia. Jej wysokość jest adekwatna do rodzaju i zakresu udzielonej ochrony ubezpieczeniowej. Im tańsza składka, tym niższy będzie zakres ubezpieczenia. Czasami kilkaset złotych składki to niewiele w porównaniu z kosztami usuwania szkody, które mogą nas spotkać. Remont mieszkania po zalaniu, kupno nowego domu po pożarze, wymiana dachu po wichurze, czy zwykła pomoc technika, kiedy nie planowaliśmy większych wydatków, mogą poważnie nadszarpnąć nasz budżet lub znacząco go przekroczyć. Dzięki dobremu ubezpieczeniu mamy ten komfort,
że ubezpieczyciel pokryje wszelkie szkody i często pomoże w ich uprzątnięciu.

Zdarzyła się szkoda, co dalej

Gdy stwierdzimy, że doszło do szkody, należy o tym zawiadomić ubezpieczyciela. W zależności od wielkości szkody ubezpieczyciel podejmie decyzję, czy wypłaci odszkodowanie w ramach Bezpośredniej Likwidacji Szkód, na podstawie przekazanych mu zdjęć i oszacowań klienta, czy jednak umówi na spotkanie z rzeczoznawcą, który ustali wartości szkody. Pamiętajmy jednak, że polisa ubezpieczeniowa nie zwalnia nas z obowiązku dbania o własne mienie i utrzymywania go w dobrym stanie.

Teraz, kiedy mamy już dobre ubezpieczenie mieszkania (możecie je znaleźć m.in. pod tym linkiem: https://www.uniqa.pl/ubezpieczenia-dla-ciebie/ubezpieczenie-mieszkania), możemy ze spokojem oddać się zimowym przyjemnościom.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.