dzisiaj jest poniedziałek, 21 września 2020
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Rowerki biegowe dla dzieci - od zabawy do nauki równowagi

2018-09-10 15:19

Dlaczego warto rowerek bez pedałów?!?

Powodów jest kilka:

- To świetna zabawa dla dziecka, szczególnie gdy rodzice lubią rower;

- Z rowerkiem biegowym i 2-3 latkiem, który wszędzie chce iść na swoich nóżkach, łatwiej się poruszać na spacerze, podczas zakupów;

- Daje dziecku ogromną radość zdobywania kolejnych umiejętności;

- Ułatwia nawiązywanie kontaktu z innymi dziećmi poprzez wspólną zabawę na boiskach, w parkach i przy placach zabaw - np. nasz Szymon czasami wymienia się rowerkiem na inne zabawki;

- Daje satysfakcję rodzicom i dziecku z postępów;

- I najważniejsze - znakomicie uczy równowagi sprawiając przesiadka na rower z pedałami (bez bocznych kółek!) to łatwizna :)

2. Wybór

Na rynku jest wiele marek rowerków biegowych - od najzwyklejszych po te renomowane jak Puky, Strider, Woom, Kokua, Cruzee i wiele innych. Nasza Amelka użytkowała prosty, niemarkowy rowerek biegowy na piankowych kołach, z blokadą kierownicy (ogranicznik skrętu). Rowerek jest lekki, pasował raczej na 2,5 latkę (po maksymalnym z możliwych obniżeniu siodełka). Świetnie się sprawdzał - do czasu aż nie zrobiły się duże luzy w kierownicy, które zdecydowanie utrudniały jazdę. Na szczęście Amelka przesiadła się już na rowerek z pedałami.

Rowerek biegowy Puky LR M

Dla Szymka zakupiliśmy już rowerek biegowy Puky LR M, które następnie wprowadziliśmy do naszego Sklepu. Nie są tak lekkie jak poprzednik, ale w opinii wielu użytkowników są b. trwałe. Producent daje na nie 5 lat gwarancji, a to o czymś świadczy! Są naprawdę solidnie wykonane i przemyślane. Najmniejszy z rowerków biegowych Puky czyli LR M występuje w 2 rodzajach - z podnóżkiem i błotnikami (LR M Plus) oraz bez. My zdecydowaliśmy się na ten bez podnóżka.

Znajomi mają rowerek biegowy Strider, jest lekki i najmniejszy z nich może spokojnie używać 2 latek - podobnie jak Puky LR M.

Kolejne w kolekcji to Puky LR 1 (3 latka i więcej, wzrost dziecka od 90 cm) - na kołach piankowych lub gumowych (pompowanych). Które wybrać? Które lepsze? Piankowe są lżejsze, nie do przebicia. Natomiast koła gumowe dają więcej możliwości regulacji (wysokości, amortyzacji poprzez lekkie spuszczenie powietrza).

Z hamulcem czy bez?

Amelka używała rowerka bez hamulca w rączce i przesiadła się na rower z pedałami bez problemów. Nie rozwijała aż takich prędkości by potrzebowała hamować dedykowanym hamulcem. Podobnie Szymek, który i tak jest jeszcze za mały aby być w stanie używać hamulca ręcznego. Poza tym uważam, że nie jest on konieczny - wprowadza zbędne zamieszanie w głowie dziecka, które i tak ma dużo do opanowania - równowaga, odpychanie się nogami, koncentracja na jeździe, rozglądanie się czy jest bezpiecznie itp. Takie jest moje zdanie.

Oczywiście taki rowerek jest przygotowaniem do roweru z pedałami, rzadko które jednak z niedużych dziecięcych rowerów mają hamulce wyłącznie w rączce. Na pewno takie rozwiązanie zastosowane jest w lekkich rowerach WOOM.

3. Nauka

Jak ze wszystkim, dziecko musi dorosnąć także do rowerka biegowego. Szymkowi przyzwyczajenie się i pokochanie go zajęło jakieś 3 tygodnie. Moje próby zachęcania go nie pomagały, aż pewnego dnia spróbował sam i tak już zostało. Od tamtego czasu prawie nie rozstaje się ze swoim Pukym. Dla nas to duże ułatwienie, a dla niego frajda. Z każdym dniem radzi sobie coraz lepiej, od zwykłego chodzenia po bardzo płynne odpychanie się. Na razie jeszcze nie podnosi nóg do góry i nie zjeżdża z większych górek, ale na wszystko przyjdzie czas :)

Komentarze

Gość - Joanna 2017-07-03 18:14

Świetna sprawa. Mój młody ma z misiedwa drewniany rowerek biegowy i jest w nim zakochany!! Teraz nie ma opcji na spacer bez rowerka, co jest fajną motywacją dla niego, żeby wyjść ze mną z domu.

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.