dzisiaj jest środa, 24 kwietnia 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

TU SZTUKA wakacyjne cykle warsztatów dla dzieci oraz warsztatów rodzinnych w Muzeum Pana Tadeusza

2016-07-15 11:35

WARSZTATY RODZINNE

Tu sztuka!

Artystyczne niedziele w Muzeum Pana Tadeusza

Zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 10 lat z rodzicami na artystyczne warsztaty rodzinne.

Czas trwania: 12.00-14.00

Wstęp wolny

10 lipca

Papier z wyobraźni

Papier towarzyszy nam na co dzień, często jest to po prostu biała kartka… A gdyby przenieść  wzory z naszej wyobraźni właśnie na kartkę papieru? Podczas warsztatów każdy z uczestnik będzie mógł wykonać własne wzory unikatowego papieru marmurkowego, który może posłużyć jako dekoracja, okładka książek i zeszytów, albo papier prezentowy.

24 lipca

Kamienica najpiękniejsza pod słońcem!

Dlaczego symbolem muzealnej kamienicy jest Złote Słońce? Kto w niej mieszkał? Czy to tylko jeden budynek, czy jest ich więcej? Wnętrze Kamienicy przypomina labirynt kryjący niezwykłe opowieści o jej historii… Każdy, kto przejdzie labirynt, wykona gipsowy odlew Złotego Słońca i stworzy własny znak rozpoznawczy.  

7 sierpnia

Kolorowo pod sufitem! Opowieści zaklęte nad głowami

Kamienica pod Złotym Słońcem kryje wiele tajemnic, jedną z nich są stropy w niektórych salach. Wspólnie przyjrzymy się, jak są ozdobione. Może okaże się, że przedstawiona jest na nich niezwykła historia… Czy trudno opowiedzieć historię obrazami? Sprawdzimy to, malując na deskach własne opowieści. 

21 sierpnia

Światło i kolory, czyli robimy witraż!

Czy wiecie, że okno nie zawsze jest przezroczyste, a witraże znaleźć można nie tylko w oknach? Zobaczymy najpiękniejsze witraże europejskie i sprawdzimy, jak wykonuje się witraż. Uczestnicy warsztatu stworzą witrażowe ozdoby, które będą mogli zabrać do domu.

Obowiązują zapisy: 

edukacja-mpt@ossolineum.pl
tel. 71 75 50 625; 71 75 50 651

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Miejsce:

Muzeum Pana Tadeusza

Rynek 6, Wrocław

WAKACJE W MUZEUM PANA TADEUSZA, CZYLI WARSZTATY DLA DZIECI

W lipcu i sierpniu Muzeum Pana Tadeusza zaprasza dzieci na cykl warsztatów: Niezwykłe podróże z panem Adamem oraz Skarby Muzeum Pana Tadeusza.

wtorki i czwartki

Czas trwania: 12.00-14.00

Wstęp wolny

LIPIEC

Niezwykłe podróże z panem Adamem

W trakcie lipcowych warsztatów wyruszymy śladem Adama Mickiewicza. Poeta spędził wiele lat w drodze, był w najdalszych krańcach Europy, choć w tamtych czasach podróżowanie było trudne i niekomfortowe. Wspólnie odkryjemy niezwykłe i inspirujące miejsca.

5 lipca, wtorek

Litwo, ojczyzno moja… zapraszamy na chołodziec!

Wybierzemy się na Litwę, wspólnie odkryjemy litewskie tajemnice kulinarne – sprawdzimy, co jadano w polskich dworkach, jak wyglądała kuchnia i gdzie trzymano sery oraz zioła… Dowiemy się, co to są kindziuk i bandziuk, ile rodzajów chleba mają Litwini i jaki napój gazowany jest tam najpopularniejszy. Przyrządzimy litewski chołodziec, aby go „milczkiem żwawo zjeść…”.

7 lipca, czwartek

Fular i żabot, nie tylko o francuskiej modzie

Tym razem udamy się śladami Adama Mickiewicza do Paryża, stolicy sztuki i mody. Sprawdzimy, jak ubierali się paryżanie w czasach wieszcza, poznamy projektantów mody, sprawdzimy, co noszą dziś mieszkańcy miasta nad Sekwaną, a następnie wcielimy się w projektantów mody.

12 lipca, wtorek

Tajemnice pewnego dworku, czyli gdzie mieszkał mały Adam

Wybierzemy się do domu rodzinnego wieszcza w Nowogródku, gdzie mały Adam spędził dzieciństwo.  Poznamy tajemnice dworku, sprawdzimy, jak żyła rodzina wieszcza, gdzie uczył się mały Adam, czym się bawił i jakie czytał książki. Wykonamy makietę staropolskiego dworku.

14 lipca, czwartek

Żółto i niebiesko, czyli słoneczna Ukraina

Zapraszamy na piękną Ukrainę. Poszukamy  słoneczników, które są symbolem tego kraju, poznamy ukraińskie tańce i piosenki, sprawdzimy, jak wyglądają ukraińskie stroje ludowe, dotrzemy do Odessy, poszukamy pomnika… Adama Mickiewicza! Przekonamy się, jak smakuje kawon i sfotografujemy się z własnoręcznie wykonanym słonecznikiem.

19 lipca, wtorek

Niemiecki złotnik w Moguncji. O pomysłowości, która dała nam książki

Pojedźcie z nami do Niemiec, gdzie bywał Adam Mickiewicz. To właśnie tam Jan Gutenberg, złotnik z Moguncji wynalazł druk i książki stały się powszechnie dostępne, nie trzeba już ich było przepisywać ręcznie. Poznamy muzealną Bibliotekę Romantyka, sprawdzimy, jak drukuje się i oprawia książki, obejrzymy najpiękniejsze egzemplarze z Biblioteki Ossolińskiej i stworzymy własne arcydzieła. 

21 lipca, czwartek

Zioła i ziółka, czyli szwajcarskie historie

Kolejna podróż zaprowadzi nas do Szwajcarii. W Lozannie okna mieszkania wieszcza wychodziły na krystalicznie czyste jezioro Lemańskie i Alpy. Góry, jeziora, zielone pola… szwajcarska przyroda zachwyca. Nieodłączną jej częścią są zioła i rośliny lecznicze. W czasie zajęć poznamy nazwy i właściwości ziół, a także stworzymy własną leczniczą miksturę.

26 lipca, wtorek

Tureckie spotkanie przy herbacie

Czy Adam Mickiewicz w Turcji wybierał herbatę, czy kawę? Sprawdzimy, jaką w Turcji pija się herbatę i jak smakuje chałwa, posłuchamy też historii o tym, jak Turcy przywieźli kawę do Europy. Na koniec zasiądziemy do wspólnej herbatki z własnoręcznie przez uczestników zrobionymi tureckimi słodyczami.

28 lipca, czwartek

Rzymskie wakacje w Muzeum Pana Tadeusza

Tym razem udamy się do Wiecznego Miasta – przeniesiemy się w czasie i sprawdzimy, jak zmienił się Rzym od czasów, kiedy odwiedzał go Adam Mickiewicz, pójdziemy śladami wieszcza przez rzymskie ulice, aby dotrzeć do Schodów Hiszpańskich, na których każdy chce mieć zdjęcie – obejrzymy dawne i współczesne fotografie z Rzymu, i wykonamy własne zdjęcia

SIERPIEŃ

Skarby Muzeum Pana Tadeusza

Sierpniowe warsztaty w Muzeum Pana Tadeusza to spotkania ze muzealnymi skarbami – na każdych zajęciach dzieci zobaczą inny skarb, poznają jego tajemnice i wezmą udział w warsztatach plastycznych.

2 sierpnia, wtorek

Tajemnice rękopisu

Zapraszamy na spotkanie, w czasie którego dzieci zobaczą rękopis Pana Tadeusza i poznają jego niezwykłą historię, obejrzą też inne rękopisy ze zbiorów Muzeum. Dowiedzą się, jak i na czym kiedyś pisano i spróbują własnych sił w kaligrafii, używając… gęsiego pióra.

4 sierpnia, czwartek

Historia słuckiego pasa

Czy wiecie, że pas kontuszowy mógł mierzyć nawet 5 metrów? W czasie zajęć dzieci zobaczą pas ze zbiorów Muzeum i poznają jego historię, dowiedzą się, kto mógł go nosić i czy wygląd pasa mówi coś o właścicielu. Spróbujemy samodzielnie zawiązać pas na kontuszu i wykonamy własny, zdobiąc materiał.

9 sierpnia, wtorek

Ten zegar stary… Opowieści o czasie

Tym razem spotkamy się przy zegarze, który od ponad stu lat nieprzerwanie odmierza czas… Poznamy jego historię, dowiemy się, do kogo należał i jak znalazł się w Muzeum. Poznamy też inne zegary i porozmawiamy o tym, czym jest czas. Skonstruujemy również własny zegar. 

11 sierpnia, czwartek

Nocny spacer, czyli malujemy nokturn

Zapraszamy najmłodszych do Salonu Romantycznego. Wisi tu niezwykły obraz przedstawiający nocny pejzaż, czyli nokturn. Sprawdzimy, czy kryje jakieś tajemnice, spróbujemy odkryć, co przedstawia, poznamy autora, sprawdzimy, jak kolory wyglądają w nocy, aby następnie namalować prawdziwy nokturn na płótnie.

16 sierpnia, wtorek

Dźwięki sprzed lat. Opowieść o Radiu Wolna Europa

W Muzeum Pana Tadeusza znajdują również skarby, które nie są przedmiotami, ale dźwiękami – to archiwalne audycje Radia Wolna Europa. Zapraszamy na spotkanie, w czasie którego poznamy pasjonującą historię RWE, sprawdzimy, jak działa radio i dowiemy się, czym są fale radiowe… Jeśli chcecie unieść się w przestworzach, nie ruszając z muzealnej sali – zapraszamy!  

18 sierpnia, czwartek

Historia pewnej rzeźby

Czy wiecie, co to jest popiersie? Zapraszamy na zajęcia, w trakcie których poznamy niezwykłe dzieje rzeźbionego portretu Adama Mickiewicza, sprawdzimy, z czego jest zrobiony i kim był autor. Poznamy warsztat rzeźbiarza i spróbujemy wcielić się w artystów – naszym materiałem będzie glina.

23 sierpnia, wtorek

Telefon do pana Jana, czyli o tym, jak żyło się w niedawnej Polsce

Czy wyobrażacie sobie świat bez telefonów komórkowych? Aby zadzwonić, trzeba było wykręcić numer na tarczy… Przeniesiemy się w czasie do komunistycznej Polski – sprawdzimy, jak żyło się bez komórek i komputerów, staniemy w kolejce i spróbujemy kupić pomarańcze… 

25 sierpnia, czwartek

Muzealni poszukiwacze skarbów

Na ostatnich wakacyjnych warsztatach zabawimy się w tropicieli tajemnic – przed uczestnikami trudne zadania i skomplikowana, pełna zasadzek droga przez muzealną ekspozycję, celem jest ukryty skarb… Zapraszamy do wspólnych muzealnych poszukiwań!

Obowiązują zapisy:
edukacja-mpt@ossolineum.pl
tel. 71 75 50 625; 71 75 50 651

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Miejsce:

Muzeum Pana Tadeusza

Rynek 6, Wrocław

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.