dzisiaj jest środa, 24 kwietnia 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Gdy niemowlę staje się niejadkiem

2016-06-01 09:17

Jedzonko? Nie, dziękuję.

O ile maluchy zaraz po urodzeniu chętnie ssą pierś mamy i praktycznie mogłyby się z nią nie rozstawać o tyle w przypadku starszych dzieci zdarzają się już problemy. Często zdarza się tak, że niemowlę nie chce jeść, co staje się przyczyną poważnych zmartwień rodziców. Wszyscy doskonale bowiem wiemy, że zdrowe odżywianie ma kluczowe znaczenie dla wzrostu i rozwoju dziecka. Czy jednak jest się czego obawiać?

Są ciekawsze rzeczy od jedzenia

Bardzo często zdarza się tak, że niemowlę nie chce jeść, ponieważ jest za bardzo zajęte odkrywaniem świata. Wydawać się to może dziwne, niemniej jednak dynamicznie rozwijające się dziecko, które nie tylko coraz lepiej poznaje kolory, kształty i twarze bliskich osób, ale również odkrywa możliwości swojego ciała i staje się coraz bardziej mobilne może być tak zafrasowane zdobywaniem nowych umiejętności, że jedzenie wydaje mu się czynnością zbędną i nużącą, na którą po prostu nie ma czasu. W takim przypadku warto wypracować z dzieckiem swoje rytuały - stałe pory karmienia, wyciszenie się przed posiłkiem oraz jego atrakcyjna forma mogą sprawić, że posiłki przestaną być problemem. Warto więc sprawdzić, czy właśnie to nie jest przyczyną, dla której nasz maluch unika jedzenia.

Nie znam tego, mamo

Okres niemowlęctwa to również czas rozszerzania diety malucha. I choć każdy rodzic marzy o tym, by dziecko chętnie poznawało nowe smaki i aromaty, nie zawsze przychodzi to łatwo.  Często zdarza się tak, że niemowlę nie chce jeść tego, co dla niego nowe i nieznane. W takiej sytuacji nie warto się zrażać, a po prostu podawać posiłki, które zna i lubi uzupełniając dietę kaszkami na ukochanym przez dzieci mleku. Jest to bowiem pożywienie nie tylko lubiane, ale również doskonale sycące. Do nowych smaków warto zaś powrócić po upływie kilku dni. Pamiętajmy, by nie robić niczego na siłę.

Wcale aż tyle nie potrzebuję

Oczywistym jest, że każdy rodzic pragnie, by jego dziecko jadło jak najwięcej. Nie pomagają również komentarze rodziny mówiące o tym, że dziecko je bardzo mało lub wygląda zbyt szczupło. To właśnie one często sprawiają, że rodzice obawiają się, ze ich niemowlę nie chce jeść. Tymczasem może być tak, że dziecko po prostu nie daje się przekarmiać i zjada po prostu tyle, ile potrzebuje. Warto więc zaufać swojemu maluchowi, zwłaszcza, jeśli nie dzieje się nic niepokojącego.

Kiedy do lekarza?

Jak więc widać, w większości przypadków chwilowy brak apetytu u dziecka lub grymaszenie przy posiłkach nie musi być niczym groźnym. Warto jednak obserwować dziecko i jeśli zauważymy niepokojące objawy takie jak spadek wagi lub jej długie stanie w miejscu, osłabienie, brak humoru czy płaczliwość, skontaktować się ze specjalistą, który powie nam, czy nasze dziecko odżywia się prawidłowo oraz doradzi, jak radzić sobie z kłopotami.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.