dzisiaj jest sobota, 13 lipca 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich w Sromowie

2013-06-18 11:30

Człowiek ten przez wiele lat siadywał zimowymi popołudniami w kuchni, obok żony krzątającej się przy obiedzie, i gawędząc z nią o troskach dnia codziennego, wyczarowywał z kawałków drewna rozmaite figurki.

Przez lata poświęcone pasji nazbierało się tych drewnianych bytów ponad 600, a 400 z nich twórca wyposażył w mechanizmy umożliwiające ich poruszanie się. Jeśli zatem zechcecie poświęcić czas na wizytę w Muzeum Ludowym Rodziny Brzozowskich czaka Was spotkanie m.in. z peletonem ruchomych kolarzy, huzarami na koniach, weselnymi gośćmi w samym środku szalonej zabawy. W jednej z izb siedzą cztery gospodynie przędące na kołowrotkach – ich postaci należą do zbioru trzydziestu figur naturalnej wielkości, ubranych w oryginalne stroje ludowe.

W innych pawilonach zgromadzono ponad 30 zaprzęgów konnych. Znajdziecie tutaj bryczki i wolanty, którymi bogatsi chłopi jeździli do kościoła i na wesela. Możecie obejrzeć sanie i wozy chłopskie na drewnianych kołach. Są tu półkoszki, wasągi, wozy drabiniaste. Na ścianie wisi 10 kompletów uprzęży końskich. Ciekawscy mogą włożyć dłoń w pysk konia i poczuć jego ścisk.

Przed przyjazdem do tego muzeum utworzonego i utrzymywanego wspólnymi siłami całej utalentowanej Rodziny, warto zapoznać się z historią członków rodu Brzozowskich i zobaczyć, że czas poświęcony pasji nie jest stracony.

Zbiory figurek, a przede wszystkim sposób w jaki są wprowadzane w ruch (na nas największe wrażenie sprawili jadący w Wyścigu Pokoju kolarze i kot czuwający nad niemowlęciem) potrafią wprowadzić w radość i zdumienie nawet najmłodszych. Nasza prawie 2letnia córka krzyczała z radości i podziwu, a gdy figurki przestawały się ruszać a muzyka grać, mówiła z zawodem "nieeeee".

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.