dzisiaj jest sobota, 25 stycznia 2020
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Łódzkie na majówkę

2016-04-29 23:59

Warto odwiedzić Skansen w Maurzycach, który przygotował specjalną majówkową ofertę warsztatów dla dzieci i dorosłych. Warto również obejrzeć ruchome figurki w Muzeum Ludowym Rodziny Brzozowskich. Miłośnikom dwóch kółek polecamy szlak Książecy z przystankami w Arkadii i Nieborowie. Natomiast wielbicieli kolei Parowozownia w Skierniewicach zaprasza na Dzień Otwarty.

Skansen Wsi Łowickiej w Maurzycach

Doskonałym miejscem na rodzinny spacer jest Skansen Wsi Łowickiej w Maurzycach położony w odległości 7 km od Łowicza. Mamy tu ponad 40 obiektów typu chałupy (domy mieszkalne w fantastycznych żywych kolorach!), obory, kuźnie, kapliczki, stodoły, wiatraki, zagrody zamknięte, kościół i studnie oraz coś dla przyszłych strażaków - budynki związane ze Strażą Pożarną wraz z umieszczoną tam ekspozycją tematyczną. W otwartych dla zwiedzających chałupach zobaczyć można również, jakie sprzęty wchodziły w standardowe wyposażenie mieszkania. Od maja do października w ramach biletu wstępu do skansenu odbywają się pokazy rękodzieła ludowego z zakresu bibułkarstwa, hafciarstwa i wycinankarstwa. Zwiedzający mogą poznać proces powstawania wytworów sztuki ludowej i spróbować swoich w wybranej dziedzinie.

Skansen przygotował również specjalną ofertą na majówkę. W piątek 3 maja i w niedzielę 5 maja przygotowano cykl warsztatów skierowanych zarówno do dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych. Już od godz. 12.00 rozpoczną się warsztaty piekarnicze. Będzie można nauczyć się przygotowywać ciasto na chleb i ciasteczka, które następnie zostaną upieczone w tradycyjnym piecu chlebowym. Do dzieci skierowane jest szczególne zaproszenie na lekcję o łowickim stroju ludowym połączoną z warsztatami plastycznymi. A jak wyglądała nauka w wiejskiej szkole sprzed prawie stu lat, przekonacie się na lekcji kaligrafii.

Pierwszy na świecie spawany most stalowy

Będąc w Maurzycach warto podjechać nad rzekę Słudwię i obejrzeć zamknięty dla ruchu, stalowy most.  A jest to most wyjątkowy ponieważ uznawany jest za pierwszy na świecie spawany most stalowy.  Autorem konstrukcji jest prof. Stefan Bryła. Wzniesienie mostu w 1927 r. przekonało konstruktorów na całym świecie do stosowania spawania zamiast pracochłonnej techniki łączenia elementów stalowych za pomocą nitów.

Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich w Sromowie

Kto nie widział Adama Małysza na żywo (choćby w telewizji), gdy szybował nad zeskokami europejskich skoczni, ten zdecydowanie powinien zobaczyć kruchą postać Mistrza, wyczarowaną z kawałka drewna i ożywioną kolorowymi farbami. Życie drewnianemu Orłowi z Wisły dał człowiek niezwykły, obdarzony talentem rzeźbiarskim – Pan Julian Brzozowski. Człowiek ten przez wiele lat siadywał zimowymi popołudniami w kuchni, obok żony krzątającej się przy obiedzie, i gawędząc z nią o troskach dnia codziennego, wyczarowywał z kawałków drewna rozmaite figurki. Przez lata poświęcone pasji nazbierało się tych drewnianych bytów ponad 600, a 400 z nich twórca wyposażył w mechanizmy umożliwiające ich poruszanie się. Jeśli zatem zechcecie poświęcić czas na wizytę w Muzeum Ludowym Rodziny Brzozowskich w Sromowie oddalonym od Łowicza o 10 kilometrów czeka Was spotkanie m.in. z peletonem ruchomych kolarzy, huzarami na koniach, weselnymi gośćmi w samym środku szalonej zabawy. Ta malownicza ekspozycja sztuki ludowej na pewno zainteresuje Wasze dzieci.

Rowerowy Szlak Książęcy

Okolice Łowicza to również doskonałe miejsce dla osób, które aktywnie chcąs spedzić swój wolny czas. Chcielibyśmy zaproponować Wam rowerowy Szlak Książęcy o długości 14 kilometrów. Trasa jest łatwa, od nawierzchni brukowej przez asfalt, drogi gruntowe i utwardzone. Trasa wiedzie poprzez Łowicz, Arkadię i Nieborów. Arkadia to romantyczny park założony przez Helenę Radziwiłłową. Park w stylu angielskim prezentuje budowle nawiązujące do antycznych. Przejeżdżając przez Nieborów warto odwiedzić jeden z najpiękniejszych barokowych  pałaców w Polsce. Rezydencja została wzniesiona u schyłku XVII w. według projektu Tylmana z Garmen.

Parowozownia w Skierniewicach

Dla miłosników kolei również mamy propozycję. Zapraszamy do Parowozowni w Skierniewicach. W parowozowni zgromadzono wiele cennych przedmiotów, urządzeń technicznych takich jak: wyposażenie warsztatu, kuźni, jedyna w kraju ręczna kolejowa centrala telefoniczna, obrotnica o średnicy 23 m i nośności 250 t, a przede wszystkim ponad setkę wagonów, lokomotyw i pojazdów utrzymania ruchu. Niektóre liczą sobie ponad 120 lat, co najmniej kilka jest unikatami na skalę europejską - jak choćby samobieżny wagon akumulatorowy "Wittfeld" z 1913 roku, wyremontowany i uruchomiony, którym odbywają się wycieczki podczas większych imprez w parowozowni. Duża część urządzeń jest sprawna technicznie i służy do prac na terenie parowozowni. Parowozownia dla szerszego grona udostępniana jest jedynie na specjalne okazje. 4 maja 2013 r. od godziny 11.00 parowozownia otwiera swoje bramy dla zwiedzających podczas Dnia Otwartego. Warto skorzystać!

Komentarze

Gość - Djerba 2013-05-06 23:00

Super pomysł !

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.