dzisiaj jest środa, 22 maja 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

W listopadzie można zwiedzić za darmo cztery rezydencje królewskie

2021-11-05 15:27

Bezpłatny listopad w rezydencjach królewskich

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

W ramach Darmowego Listopada 2021 r. zapraszamy do udziału w bezpłatnych lekcjach muzealnych, warsztatach dla grup szkolnych i seniorów, warsztatach kulinarnych dla grup, rodzinnych zajęciach oraz spacerach tematycznych dla młodzieży i osób dorosłych.

Program wydarzeń pozwoli zapoznać się z historią i kulturą dawnej Rzeczypospolitej, umożliwi odwiedzenie wyjątkowych apartamentów królewskich oraz przyjrzenie się pamiątkom związanym z dawnymi mieszkańcami pałacu.

Zapraszamy do obejrzenia transmisji z konferencji prasowej inaugurującej tegoroczną edycję akcji Darmowy Listopad.

 

Łazienka Marszałkowej Lubomirskiej, fot. A. Indyk.jpg

Goście indywidualni

Dla gości indywidualnych przygotowaliśmy spacery i warsztaty.

Zobacz pałac

Jeden dzień z życia fot. A. Obszyński.jpg

Weekendowe oprowadzanie skupiające się na historii oraz wystroju pałacowych wnętrz.Edukatorzy opowiedzą o etapach budowy rezydencji, architektach, malarzach, rzeźbiarzach oraz jego słynnym właścicielu – królu Janie III. Rozszyfrujemy symbolikę ukrytą w obrazach i rzeźbach, a także poznamy funkcje pomieszczeń i przedmiotów, które spotkać można na trasie zwiedzania.

Terminy: 6, 7, 13, 14, 20, 21, 27, 28 listopada 2021 r., godz. 11.00, 13.00
Miejsce: pałac
Dla kogo: młodzież, osoby dorosłe

Jeden dzień z życia Jego Królewskiej Mości

Życie dworu polskiego nie przebiegało wedle ściśle ustalonego harmonogramu, tak jak to było w Wersalu zarządzanym przez króla Ludwika XIV. U nas panowała większa spontaniczność. Wpływ na przebieg dnia miały z pewnością odwiedziny gości i charakter ich wizyt, a także upodobania członków rodziny Sobieskich, w tym samego króla. W czasie warsztatów dowiemy się, jakie były obowiązki króla i królowej wynikające z piastowanej godności, w jaki sposób para królewska spędzała wolny czas. Pamiątką z warsztatów będzie własnoręcznie wykonana królewska marionetka.

Terminy: 6, 7, 13, 14, 20, 21, 27, 28 listopada 2021 r., godz. 10.30
Miejsce: pałac
Dla kogo: dzieci wieku od 6 lat + rodzice/opiekunowie

Zwykłe – niezwykłe komnaty

meble_gabinetowe_po_konserwacji_ptak.jpg

Zapraszamy do podróży w świat porcelany, roślin i zwierząt. Punktem wyjścia będą nieoczywiste pomieszczenia wilanowskiego pałacu, których wyposażenie i zdobienia staną się inspiracją do działań twórczych.

 • Kobaltem malowane
  Czym fajans różni się od porcelany – kolorystyką, rodzajem szkliwa, szlachetnością? W trakcie zajęć opowiemy o ceramice znajdującej się w kolekcji muzeum oraz ozdobimy płytkę ceramiczną wzorami zaczerpniętymi z XVII-wiecznej dekoracji pałacu.
 • Królowa Róża i jej dwór
  Dekoracyjne, symboliczne, zdrowotne – motywy roślinne są wszechobecne. Malarze uwieczniali je na obrazach, a rzeźbiarze wplatali w kamienne girlandy. Przyjrzymy się im w trakcie spaceru, a na koniec wykonamy zapachowe woreczki.
 • Na łowy
  W trakcie spaceru odwiedzimy wilanowskie pokoje myśliwskie i wyjaśnimy, jaką rolę pełniły zwierzęta w pałacowych dekoracjach. Przyjrzymy się śladom myśliwskich zainteresowań dawnych właścicieli pałacu oraz odpowiemy na pytanie, czy król Jan III naprawdę podarował trzy rarogi szachowi perskiemu.

Terminy: 12, 19, 26 listopada 2021 r., godz. 13.00
Miejsce: pałac
Dla kogo: osoby dorosłe

Grupy

Grupy zachęcamy do skorzystania z zajęć edukacyjnych, których bogata oferta znajduje się na stronie internetowej muzeum. Zajęcia są bezpłatne dla grup szkolnych z małych miejscowości i wsi, ośrodków socjoterapii, świetlic socjoterapeutycznych oraz domów dziecka, rodzinnych domów dziecka, grup dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością oraz grup seniorów.
Zobacz program dla grup

Ważne informacje

Wstęp wolny. Liczba miejsc na spacerach i warsztatach jest ograniczona. Bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie w dniu spotkania lub w tygodniu poprzedzającym wydarzenie.

Na zajęcia dla grup wymagana jest wcześniejsza rezerwacja. Jedna grupa zorganizowana może liczyć nie więcej niż 15 osób.

Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum. Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej

W listopadzie Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum. Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej zaprasza na bezpłatne zwiedzanie Trasy Królewskiej wraz ze znajdującymi się na niej wystawami czasowymi oraz ekspozycji stałej w pałacu Pod Blachą.

W ramach Trasy Królewskiej będzie można zobaczyć odrestaurowane wnętrza apartamentów króla Stanisława Augusta, w tym sale reprezentacyjne, składające się na Apartament Wielki, oraz Apartamenty Królewskie, czyli pomieszczenia mieszkalne ostatniego króla Polski. Trasa zwiedzania obejmuje również Salę Senatorską w której uchwalona została Konstytucja 3 maja oraz Pokoje Królewiczowskie z najsłynniejszymi obrazami wielkoformatowymi Jana Matejki: „Konstytucja 3 maja 1791 roku”, „Rejtan – upadek Polski”, „Kazanie Skargi” i „Stefan Batory pod Pskowem” oraz dwunastoma szkicami z serii „Dzieje cywilizacji w Polsce”.

W trasę zwiedzania włączone zostały wystawy czasowe:

 • „Chopin. Salon romantyczny”,
 • „Albumy prof. Stanisława Lorentza. Dokumentacja historii odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie”,
 • „Traktat ryski – odzyskane dziedzictwo. 100-lecie traktatu ryskiego na Zamku”,
 • „Skarby Stanisława Augusta. Złote monety kolekcjonerskie Narodowego Banku Polskiego”.

Jak co roku w ramach akcji „Darmowy listopad” Zamek Królewski w Warszawie przygotował specjalną ofertę edukacyjną dla dzieci,  młodzieży, szkół oraz dorosłych. Składają się na nią:

 • bezpłatne lekcje muzealne „Twoja najpiękniejsza lekcja historii”,
 • niedzielne spotkania dla dzieci na wystawie „Caravaggio i inni mistrzowie…”,
 • bezpłatne wykłady stacjonarne „Jubileusz – śladami odbudowy”,
 • bezpłatne prelekcje „Roberto Longhi – uczony i kolekcjoner” i „Caravaggia „Wieczerza z Emaus” z 1606 r: pomiędzy realizmem a sacrum”,
 • konferencja naukowa pt. „Zamek Królewski w Warszawie w okresie międzywojennym – przestrzeń państwowa, dyplomatyczna i rezydencjonalna”.

W formie online dostępne będą bezpłatne wykłady dla uczniów klas maturalnych „Zamek dla maturzystów” oraz film edukacyjny „Historia prosto z Zamku – Jaki znak Twój…?”.

Zamek Królewski w Warszawie jest otwarty dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-17.00 (ostatnie wejście o godz. 16.00). Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek do odebrania w kasie Zamku. Pałac Pod Blachą jest otwarty w środy, soboty i niedziele w g. 10-17 (ostatnie wejście o g. 16).

www.zamek-krolewski.pl

Zamek Królewski na Wawelu - Państwowe Zbiory Sztuki

W listopadzie Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki zaprasza do bezpłatnego zwiedzania ekspozycji stałych z oprowadzaniem przewodnika:

 • „Zbrojownia”, gdzie na szczególną uwagę zasługuje znakomita pod względem konstrukcyjnym i estetycznym zbroja turniejowa z Dworu Artusa w Gdańsku – dzieło norymberskiego płatnerza Konrada Polera z około 1490 roku;
 • „Sztuka Wschodu. Namioty Tureckie”, której najistotniejszą część stanowią trofea i pamiątki związane z odsieczą wiedeńską – walnym zwycięstwem wojsk koalicji europejskiej pod wodzą Jana III Sobieskiego nad armią turecką dowodzoną przez Kara Mustafę w 1683 r.;
 • „Reprezentacyjne Komnaty Królewskie”, gdzie najcenniejszym elementem ekspozycji renesansowych komnat, jedynym zachowanym z ich pierwotnego wystroju, są utkane na zamówienie Zygmunta Augusta arrasy o tematyce biblijnej, bądź z ornamentem groteskowym oraz z herbami Polski i Litwy (zwiedzanie wyłącznie 30 listopada);
 • „Wawel Odzyskany” i „Wawel Zaginiony” – wystawy poświęcone historii wzgórza wawelskiego.

Bezpłatnie dostępna będzie również ekspozycja czasowa z oprowadzaniem przewodnika pn.  „Wazy, serwisy, misy... Osiemnastowieczne srebra, porcelana i szkła ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu”.

Zamek przygotował też bezpłatne lekcje muzealne stacjonarne i online, m.in. „Wszystkie arrasy króla Zygmunta Augusta”, „Życie codzienne na zamku”, „Wawel – rezydencja władców Polski”, „Rycerz i kultura rycerska”, „Sztuka międzywojenna na Wawelu”.

W dniu Święta Niepodległości, 11 listopada, dostępna będzie tylko wystawa „Wawel Odzyskany”.

www.wawel.krakow.pl

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

W listopadzie Muzeum Łazienki Królewskie bezpłatnie udostępnia dla zwiedzających:

 • Pałac na Wyspie - jeden z najcenniejszych polskich zabytków w stylu klasycystycznym, z Królewską Galerią Obrazów;
 • Starą Oranżerię, w której znajdują się Królewska Galeria Rzeźby z gipsowymi kopiami najsłynniejszych rzeźb starożytnego świata, Galeria Rzeźby Polskiej z pracami niemal wszystkich najwybitniejszych polskich artystów, tworzących od początku XIX w. do połowy XX w., a także Teatr Królewski, jeden z nielicznych w Europie oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich;
 • Pałac Myślewicki, w którym zachowały się oryginalne polichromie Jana Bogumiła Plerscha, m.in. widoki Rzymu i Wenecji;
 • Koszary Kantonistów, w których eksponowane są wystawy stałe „Las” i „Oko w oko” oraz wystawa czasowa „Co wiemy o grzybach?”;
 • Stajnie Kubickiego, w których mieszczą się dwie wystawy stałe: „Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego” i „Królewska Manufaktura Tkacka”.

Przez cały listopad dostępna jest wystawa „Chocim 1621” prezentująca cenne, niezwykle zdobione uzbrojenie używane niegdyś w armiach Orientu oraz w Polsce i na Litwie. Ekspozycja, która mieści się w nowo wyremontowanych Stajniach Kubickiego, powstała z okazji 400-lecie wojny chocimskiej, czyli jednego z największych sukcesów militarnych szlacheckiej Polski. Otwarta jest od wtorku do czwartku w godz. 10.00-16.00 oraz od piątku do niedzieli w godz. 10.00-18.00.

Do 14 listopada w Stajniach Kubickiego prezentowany będzie również obraz „Przysięga Witolda” autorstwa Jana Styki – jednego z najsłynniejszych polskich malarzy batalistów.

Z okazji rocznicy wybuchu powstania listopadowego 27 listopada o g. 12 Muzeum Łazienki Królewskie organizuje spacer szlakiem słynnego dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Noc listopadowa”.

www.lazienki-krolewskie.pl

Muzeum Zamkowe w Malborku

W listopadzie Muzeum Zamkowe w Malborku zaprasza na bezpłatne:

 • zwiedzanie zamku w Malborku oraz wystawy czasowej „Regnum defendo ense et alis tego stricto. Malbork w Prusach Królewskich” poświęconej dziejom zamku i Malborka w okresie panowania królów polskich od XV do XVIII w. (na podstawie bezpłatnych biletów, obowiązuje opłata za przewodnika lub audioprzewodnik);
 • oprowadzania kuratorskie towarzyszące wystawie czasowej „Regnum defendo ense…” w I, III i IV sobotę listopada o godz. 12.00;
 • lekcje muzealne towarzyszące wystawom: „Malbork, jako rezydencja królewska", „Malbork jako twierdza i arsenał królewski”, „Pisma, kroniki, pamiętniki – piśmiennictwo i drukarstwo”, „Malborskie mennice w okresie nowożytnym”, „Jezuici w Malborku”;
 • zajęcia edukacyjne dla rodzin 20 listopada o godz. 12.00 pod hasłem „Jezuici w Malborku”.

Ponadto na stronie internetowej Muzeum opublikowany będzie film online „Rozmowy historyczne” ukazujący roli Malborka jako rezydencji królewskiej oraz wojskowości nowożytnej. Film wyemitowany zostanie w listopadzie w 3 odcinkach.

https://zamek.malbork.pl

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w Wieliczce

W listopadzie Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka oferuje bezpłatny wstęp na wystawy stałe:

 • „Solniczki – małe arcydzieła sztuki”. Solniczki pochodzą z różnych kontynentów i krajów, prezentując style od gotyku przez barok, klasycyzm, secesję po art deco. Obiekty pochodzą z najlepszych warsztatów złotniczych i wytwórni porcelany, obejmują przykłady sztuki złotniczej, ceramiki, szkła oraz innych materiałów takich jak kości, kamienie, masa perłowa.
 • „Wystawa archeologiczna”. Rejon wielicki zaliczany jest do najstarszych w Europie miejsc pozyskiwania soli. Na wystawie można prześledzić rozwój produkcji soli od neolitu, aż po wieki średnie, podziwiając przy tym m.in. jedyny w Polsce puchar warzelniczy kultury łużyckiej z epoki brązu. Ekspozycja zabiera też w podróż w głąb starożytnego świata duchowości pokazując różne formy pochówków, np. bardzo realistyczną rekonstrukcję grobu szkieletowego kultury łużyckiej.
 • „Sala Gotycka” - nazywana w przeszłości „Izbą Grodzką” – najbardziej reprezentacyjna komnata Zamku Żupnego o sklepieniu żebrowym wspartym na jednym filarze.

Dla zwiedzających dostępna będzie również bezpłatnie wystawa czasowa „Środkowoeuropejska kultura stołu i królewskie srebra stołowe z kolekcji Helga Matzke”. Prezentowane obiekty pochodzą z zastaw stołowych dworów panujących m.in. Jerzego III króla Wielkiej Brytanii  i Irlandii i króla Hanoweru, królów: Fryderyka II Wielkiego, Fryderyka Wilhelma III, Fryderyka Augusta III oraz carycy Katarzyny Wielkiej. Niektóre z naczyń w przeszłości wchodziły też w skład  wysokiej klasy  kolekcji należących do bogatych kolekcji rodowych. Stanowiły także ozdobę dawnych gabinetów sztuki.

Ponadto w każdą sobotę i niedzielę listopada w wyznaczonych godzinach można nieodpłatnie zwiedzać wystawy zamkowe z przewodnikiem. Zapisy i szczegóły akcji na stronie internetowej muzeum.

https://muzeum.wieliczka.pl/

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

W listopadzie Muzeum Okręgowe w Sandomierzu zaprasza do zwiedzania za darmo wystaw stałych:

 • „Sandomierskie dziedzictwo” - wystawa prezentująca zabytki związane z historią miasta,
 • „Dawna wieś sandomierska” - wystawa etnograficzna prezentuje wybrane aspekty kultury ludowej,
 • „Ciemne ścieżki” - wystawa poświęcona Jarosławowi Iwaszkiewiczowi,
 • „Ziemia Sandomierska w pradziejach i wczesnym średniowieczu”,
 • „Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych” - jedyne miejsce w Polsce i na świecie, w którym gromadzi się krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych,
 • „Dawna kuchnia królewska - zbiory artystyczne. Rzemiosło - malarstwo (XVII - XX w.)”,
 • „Lapidarium” - fragmenty detali rzeźbiarsko-architektonicznych z XVI w.,
 • „Dzieje zamku sandomierskiego” - od wczesnego średniowiecza, aż do czasów współczesnych.

Dla zwiedzających dostępne są również bezpłatnie wystawy czasowe: „Droga do wolności – Sandomierz 80-89”, „Początki muzealnictwa i archeologii w Ziemi Sandomierskiej” oraz „100 lat Muzeum Okręgowego w Sandomierzu 1921-2021”.

Muzeum organizuje też bezpłatne oprowadzania kuratorskie oraz seanse filmu dokumentalnego do wystawy jubileuszowej Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

www.zamek-sandomierz.pl

Muzeum Narodowe w Poznaniu (oddział - Muzeum Sztuk Użytkowych)

W ramach akcji „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich” Muzeum Sztuk Użytkowych - oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu zaprasza na spotkania z historią Zamku podczas prelekcji „Co trzeba wiedzieć o Zamku” (6 i 20 listopada o godz. 13.00). Zwiedzający zapoznają się z nieznaną historią Wzgórza Przemysła - legendami i faktami z dziejów stojących tu obecnie i w przeszłości budynków i ich gospodarzy oraz odwiedzą zwykle niedostępne zakamarki Zamku. Muzeum zaprasza także do udziału w następujących wydarzeniach:

 • „Osobowości: Kenya Hara” – spotkanie poświęcone osobie, która była zarówno praktykiem, jak i teoretykiem sztuki, co nadało wyjątkowe znaczenie projektowanej przez niego sztuce użytkowej - plakatom, identyfikacji wizualnej czy obiektom designu (13 listopada o godz. 13.00),
 • „Alessi - design z włoskiej fabryki snów” - oprowadzanie po ikonach designu stworzonych przez włoską firmę Alessi (5 listopada o godz. 18.00 – po polsku, 19 listopada o godz. 18.00 – po włosku),
 • spotkanie towarzyszące wystawie dzieł kopenhaskiego malarza Vilhelma Hammershoia poświęcone innemu fenomenowi jakie zrodziło to miasto - z wyjątkowej klasy porcelaną (27 listopada o godz. 11.15),
 • wykład „Design północy - projektowanie w duchu hygge, lagom i sisu” na temat współczesnego wzornictwa krajów nordyckich (28 listopada o godz. 11.15).

https://mnp.art.pl/

Źródło informacji - witryna gov.pl oraz https://www.wilanow-palac.pl

"Darmowy listopad" jest częścią programu "Kultura Dostępna", realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.