dzisiaj jest sobota, 13 lipca 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Nad Orinokiem w Puszczykowie czyli... Muzeum Arkadego Fiedlera

Arkady Fiedler był pisarzem, podróżnikiem i żołnierzem. W swoim życiu odbył 30 wypraw i podróży. Napisał 32 książki, które ukazały się w 23 językach w przeszło 10-milionowym nakładzie. Być może którąś z nich („Orinoko”, „Mały Bizon”, „Wyspa Robinsona”) czytali w dzieciństwie Wasi rodzice. Ten niespokojny duch podróżował po całym świecie – ku mroźnym fiordom norweskim i wilgotnym lasom amazońskim; na wschód do Gruzji, Wietnamu i Laosu i na zachód, za ocean do Kanady i Meksyku. To właśnie z tych podróży przywoził mnóstwo wspomnień, pomysłów na kolejne książki i niecodzienne pamiątki. Dziś to wszystko można oglądać i czerpać inspiracje do własnych podróży w jego domu, w Muzeum Fiedlera, które obecnie prowadzą Jego synowie.

Do zwiedzania mamy wnętrza willi, gdzie na każdym kroku spoglądają na nas wypchane krokodyle, tajemnicze maski indiańskie, barwne tropikalne motyle, skorpiony i ogromne pająki ptaszniki, intrygują mieszkańcy 600 – litrowego akwarium – drapieżne piranie. Nie da się przeoczyć wielkiej mapy świata z przyczepionymi do niej okładkami książek autorstwa słynnego podróżnika oraz zbioru książek Fiedlera.

Drugą, odrębną częścią muzeum jest tajemniczy ogród z jedynym w swoim rodzaju zbiorem monumentów – wiernych kopii (najczęściej w skali 1:1) pomników dawnych kultur. To niepowtarzalna okazja by na własne oczy zobaczyć ponad 6-metrowy posag z Wyspy Wielkanocnej; ogromną głowę olecką z Meksyku czy indiański słup totemiczny z Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie; legendarną Bramę Słońca z okolic Jeziora Titicaca w Boliwii, reprezentującą prastarą, indiańsko-andyjską kulturę Tiahuanaco; Kalendarz Azteków w kształcie wielkiego dysku. Zmęczeni zregenerują siły we wnętrzu piramidy Cheopsa pokrytym egipskimi malowidłami świątynnymi.

„Świat mnie wabił” – tak brzmi motto muzeum – a Was też wabi?

Komentarze

Gość - Lolek 2014-04-20 23:33 przyznana ocena:

Nad Orinokiem? w jakim języku tak się odmienia rzekę "Orinoko"? Reszta informacji jest ciekawa, tylko poprawcie językowy horror.

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.