dzisiaj jest wtorek, 23 lipca 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Jak ongiś na wsi bywało czyli... Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie

2013-04-30 12:18

Być może część z Was ma rodzinę z tradycyjnym gospodarstwem i wie, o czym mówimy. A ci, co nie mają rodziny na wsi? Nic straconego – pakujcie się i całą rodziną przyjeżdżajcie do Szreniawy, do Muzeum Rolnictwa. Tu czekają na Was nie tylko traktory, ale cała masa innych atrakcji.

Zbiory sklasyfikowane są w kilku grupach: kultura techniczna rolnictwa, chów i hodowla zwierząt, bartnictwo i pszczelarstwo, hodowla roślin i ogrodnictwo, chmielarstwo i wikliniarstwo, transport wiejski i komunikacja, przetwórstwo i przemysł rolno-spożywczy, rzemiosło wiejskie, łowiectwo i rybactwo śródlądowe, etnografia, historia i sztuka.

W grupie zbiorów technicznych warto zwrócić szczególną uwagę na kolekcję siedmiu lokomobil parowych (największą w kraju). Najstarszą jest mała lokomobila angielska Robey & Com. z 1895 r., najmłodszą zaś wielka lokomobila samobieżna Kemna - Breslau z 1927 r. Nie mniej interesująca jest kolekcja ciągników używanych w rolnictwie na ziemiach polskich wyprodukowanych przez firmy: Lanz, Deutz, Zetor, Ursus i Fordson. Miłośnicy pojazdów dwukołowych znajdą niejedną perełkę w części poświęconej transportowi wiejskiemu. Jest tu między innymi rower z 1890 r. wykonany przez rzemieślnika wiejskiego oraz pochodzące z różnych regionów Polski wozy gospodarskie i wyjazdowe oraz sanie.

Zbiory Muzeum zlokalizowane są na terenie 10 hektarów, obejmujących fragment dawnego parku dworskiego i gospodarstwa folwarcznego w Szreniawie z zabytkowymi budynkami gospodarczymi pochodzącymi z połowy XIX w. Znajdują się one w kilkunastu pawilonach wystawienniczych i na wolnym powietrzu. Ekspozycje plenerowe stanowią m.in. - skansen pszczelarski, maszyny i urządzenia związane z przemysłem cukrowniczym, kieraty oraz zestaw urządzeń związanych z zaopatrzeniem wsi i rolnictwa w wodę. Jest tu sprzęt wiertniczy znanej od 1893 r. firmy studniarskiej Jana Kopczyńskiego z Poznania

Dobrym pomysłem przed wizytą w Muzeum jest wejście na jego stronę internetową. Dowiemy się z niej o aktualnych warsztatach (np. w roku 2012 to Weekendowe spotkania z Widzem) czy cyklicznych imprezach, które zawsze wzbudzają zainteresowanie dzieci (np. „Jarmark Wielkanocny”, „Festyn Zielonoświątkowy”, „Wesele wiejskie” i „Retro Show”, podczas których martwe obiekty muzealne „ożywają”, a uczestnicy przenoszą się w dawne czasy, obcują z naturą i uczą się na stanowiskach interaktywnych.

  • Udział w spotkaniach wymaga wcześniejszej rezerwacji z minimum czterodniowym wyprzedzeniem
  • Zapisy prowadzi kasa Muzeum – codziennie, w godz. 9.00 - 15.00, tel. (61) 810 76 29 wew. 21. Liczba miejsc ograniczona!
  • Odpłatność wynosi 25 zł od rodziny z dziećmi – bilet rodzinny
  • Prowadzący zajęcia odbierają uczestników z budynku kasy

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.