dzisiaj jest wtorek, 23 lipca 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Strażnik Bielska - Białej czyli... szczyt Szyndzielnia z kolejką gondolową

Wycieczka wymaga wygodnych i dobrych butów, ubrania na wypadek załamania pogody (w końcu idziemy w góry) i chęci przejścia się po górskich ścieżkach (najpierw w górę, ale potem na osłodę w dół).

Zaczynamy od gondolowej kolejki górskiej czyli zamkniętych, bezpiecznych kabin, do których można zabrać wózek (ale potem nie bardzo jest co z nim zrobić ze względu na górski charakter ścieżki). Kolej gondolowa powstała w 1953 roku. Stare, srebrne wagoniki można jeszcze zobaczyć przy drodze do kolejki. My jednak wjedziemy żółtymi, nowoczesnymi gondolkami, które mogą pomieścić 6 osób.

Kolejka uniesie nas pod szczyt Szyndzielni (1028m n.p.m.). By do niego dotrzeć musimy od wyjścia z kolejki pokonać kilkadziesiąt metrów na własnych nogach.  Podróż kolejką trwa 6 minut, więc będzie czas na opanowanie strachu, jeśli kogoś dopadnie i na robienie zdjęć z wagoników (piękne widoki). Nazwa wzniesienia pochodzi od wyrabianych dawniej w tych rejonach "szyndziołków", czyli gontów na pokrycie chat i stodół.

Na wierzchołku Szyndzielni zajrzyjcie do alpinarium – to taki skalny ogród, w którym mieszkają niecodzienne i chronione rośliny wysokogórskie, np. szarotki, zawilce, kukliki. Na szczycie czeka na Was schronisko, czyli dobry moment na posilenie się i podjęcie decyzji co dalej – siedzimy (widoki raczej nieoszałamiające – wysokie drzewa), wracamy czy podejmujemy wyzwanie i wspinamy się na kolejny szczytKlimczok (1117m n.p.m.).  Daleko i ciężko nie jest  - 30 – 45 minut wygodną ścieżką.

Co nas czeka na Klimczoku? Kolejne schronisko i satysfakcja z realizacji zadania – gratulujemy już teraz wszystkim małym górołazom wytrwałości i hartu ducha! Latem atrakcją Klimczoka jest odkryty, niewielki basen i siedmiometrowa ścianka wspinaczkowa. Zimą czynny jest wyciąg narciarski, ale warto pamiętać, że góra jest wymagająca. Poczatkującym nie polecamy!

Komentarze

Gość - Warto zobaczyć 2016-08-06 00:13 przyznana ocena:

Na Szyndzielni zbudowano również wieżę widokową - przy górnej stacji kolei linowej. Widok z niej jest przepiękny na całe Bielsko oraz na góry. Bilet na nią można kupić razem z biletem na kolejkę. Z wózkiem trochę trudno się wybierać w te rejony (nie polecam) lepiej wziąć nosidełko i zrobić piknik powyżej stacji górnej kolejki jest duża polana z przepięknym widokiem a wokół rosą borówki.

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.