dzisiaj jest wtorek, 18 maja 2021
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Do przedszkola po anginie - jak sprawdzić, czy dziecko zaraża paciorkowcem?

2020-09-04 13:40

Skąd angina u przedszkolaka?

Angina to zapalenie gardła - bakteryjne lub wirusowe. Jednak terminu tego używa się gównie do określenia anginy wywołanej przez bakterie - paciorkowce grupy A (Streptococcus pyogenes). Te same bakterie odpowiedzialne są za szkarlatynę. Paciorkowce są bardzo rozpowszechnione, szczególnie wśród najmłodszych dzieci.

Najwięcej przypadków dotyczy maluchów powyżej 3 roku życia i wynika to bezpośrednio z drogi przenoszenia się paciorkowców.

Bakterie najłatwiej złapać poprzez kontakt z wydzieliną nosowo-gardłową innego chorego dziecka - a o to niezwykle łatwo np. w żłobku czy przedszkolu. Dzieci bawiące się tymi samymi zabawkami i mające ze sobą ścisły kontakt „łapią” anginę bardzo szybko.

Nasuwa się pytanie „w jaki sposób inne dzieci się zarażają, skoro dziecko z rozpoznaną anginą nie uczęszcza do przedszkola?

Bardzo dużo rodziców nie zdaje sobie sprawy, z dwóch ważnych faktów:

1. Infekcja może wyprzedzać objawy

Zanim dziecko będzie miało te najbardziej charakterystyczne objawy anginowe (nalot na migdałkach, bardzo wysoka gorączka i powiększone węzły chłonne) to angina może już podstępnie się rozwijać od kilku godzin. Dodatkowo wiele dzieci, w pierwszej kolejności nie ma objawów „gardłowych” a objawy ze strony układu pokarmowego. Pierwszymi symptomami anginy są m.in. ból brzucha, nudności oraz bardzo często - wymioty.

Zdarza się również angina bez specyficznych objawów. Bardzo problematyczne jest rozpoznanie infekcji, kiedy np. pojawia się angina bez gorączki - kliknij i sprawdź więcej informacji.

2. Mali bezobjawowi nosiciele - czyli wynik nieskutecznego lub nieprzebytego leczenia

Jak pokazują statystyki lekarskie 20% dzieci, czyli co piąty maluch jest nosicielem paciorkowców grupy A.

Jest to wynik braku leczenia lub nieodpowiedniej, nieskutecznej antybiotykoterapii. Powoduje to, że bakterie anginowe zasiedlają gardło dziecka i w momencie sprzyjających warunków (np. jesienno-zimowego spadku odporności) powodują ostry, ropny stan zapalny gardła.

Kluczowe pozostaje pytanie „czy objawy, w tym ostry ból gardła - wywołują wirusy czy bakterie - paciorkowce grupy A?”. Od tego zależy sposób leczenia. Wirusowe zapalenie gardła wystarczy leczyć objawowo, anginę - koniecznie i bezwzględnie antybiotykiem. Brak takiego leczenia, poza nosicielstwem naraża dziecko na powikłania - w tym wstrząs paciorkowcowy, sepsę czy uszkodzenie serca i nerek.

Mam podejrzenie, że dziecko może mieć anginę - czy jest sposób, aby to potwierdzić?

Ponieważ objawy wielu typów infekcji gardła mogą być bardzo podobne, a sama angina często przebiega z nietypowymi objawami - jedynym pewnym i skutecznym sposobem na rozpoznanie anginy są badania diagnostyczne. Można wykonać posiew mikrobiologiczny w laboratorium. Niestety jest to rozwiązanie mało komfortowe i nie daje wyników „na już” - a to w przypadku tej infekcji jest najważniejsze.

Dlatego wielu lekarzy stosuje szybkie testy diagnostyczne, pozwalające na uzyskanie wyniku w ciągu kilku minut. Takie same testy (tzw. testy na paciorkowce czy Strep A testy) można kupić w Aptekach i wykonać dziecku samodzielnie w domu. Zaletą takiego badania jest brak konieczności czekania na wynik, a nawet wizyty w laboratorium. Testy mają tak dużą swoistość i czułość, że wystarczają do tego, aby określić, czy dziecko ma anginę, czy nie.

Pobranie wymazu z gardła jest bezbolesne a sama procedura wykonania testu jest bardzo prosta.

Dowiedz się więcej o teście na anginę: wykryjangine.pl

Jeżeli test wskaże wynik pozytywny (dodatni) udaj się z dzieckiem niezwłocznie do lakarza!

Jak długo dziecko zaraża?

Jeżeli angina nie jest odpowiednio leczona - to dziecko zaraża nawet po samoistnym ustąpieniu objawów. Może to trwać nawet kilka tygodni. Do tego istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że będzie nosicielem tych bakterii. Natomiast jeżeli dziecko rozpocznie antybiotykoterapię - już po 24 godzinach, od przyjęcia pierwszej dawki leku nie ma ryzyka przeniesienia bakterii na innych. Dla bezpieczeństwa i uniknięcia powikłań należy przejść pełną kurację antybiotykiem z przestrzeganiem zaleceń dotyczących sposobu przyjmowania i dawkowania leku. Kontrolnie po leczeniu można wykonać wymaz mikrobiologiczny lub szybki test, aby sprawdzić skuteczność leczenia.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.