dzisiaj jest wtorek, 04 sierpnia 2020
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Ćwiczymy małą motorykę – najlepsze zabawy

2018-07-13 12:07

Świetnym przykładem może być mała motoryka, której doskonalenie już u bardzo małych dzieci skutkuje w późniejszym czasie dużo szybszą i łatwiejszą nauką pisania. Zobaczmy więc, jak ćwiczyć ją poprzez zabawę, która dostarczy Twojemu maluchowi mnóstwa radości, a jednocześnie będzie stanowiła doskonały kapitał na przyszłość.

Czym jest mała motoryka?

Zanim zaczniemy szukać najlepszych zabaw rozwijających małą motorykę Twojego szkraba, wyjaśnijmy sobie najpierw, czym ona w ogóle jest. Otóż, małą motoryką u dzieci nazywamy sprawność dłoni i paluszków. Jej prawidłowy rozwój stanowi podstawę późniejszych czynności, między innymi pisania i czytania. Małą motoryką określamy takie czynności jak malowanie, rysowanie, chwytanie różnych przedmiotów, zapinanie guzików itp. Dzieci zazwyczaj łatwo nabywają pierwszych umiejętności w tym zakresie, a wszelkie pojawiające się nieprawidłowości bardzo szybko możesz wyłapać poprzez obserwowanie malucha podczas zabawy.

Aby Ci w tym pomóc, przedstawiamy umiejętności z zakresu małej motoryki, które powinno nabyć Twoje dziecko w okresie 2. i 3. roku życia. Należą do nich: wskazywanie różnych przedmiotów, otwieranie pudełek, układanie wież z klocków, samodzielne picie z kubeczka, wrzucanie przedmiotów do otworów, chwytanie i manipulowanie zabawką przy użyciu jednej ręki, chwytanie nawet małych przedmiotów. Jeżeli Twój maluch nie potrafi wykonywać któreś z tych czynności, koniecznie musisz rozpocząć ćwiczenia kształtujące małą motorykę, jednak nawet, jeśli dziecko dobrze sobie z nimi radzi, dodatkowy trening w postaci przyjemnej zabawy jest jak najbardziej wskazany – nie zaszkodzi, a na pewno pomoże.

Ćwiczenia na małą motorykę

Na szczęście cały proces ćwiczenia małej motoryki przybiera postać wesołej zabawy, nie musisz się więc obawiać, że Twój maluch będzie podczas ćwiczeń za bardzo zmęczony. Oto kilka pomysłów na to, jak zachęcić malucha do ćwiczeń rączki i paluszków, które z pewnością przyniosą Wam wiele frajdy.

Malowanie

Malowanie każdemu dziecku sprawia wiele radości, a przy tym, co ważne, doskonale ćwiczy ruchy rączki dziecka. Przygotuj więc duży karton papieru i farby. Zacznijcie od malowania całymi rączkami. Na początku pozwól maluchowi na zupełną swobodę, niech tworzy swoimi rączkami dowolne kształty, potem spróbuj zachęcać go do malowania różnych kół, kresek i innych wzorów, a potem może nawet przedmiotów. Stopniowo rączki dziecka zastąp pędzlami do malowania (wybieraj duże) i mniejszą kartką papieru. Pozwól się dziecku z nimi oswoić.

Aby zabawa była naprawdę udana i sprawiała Wam obojgu radość, musisz przygotować się na mały bałagan w domu. Jeśli chcesz go jak najbardziej zminimalizować, zakup folię malarską i rozłóż ją w miejscu przeznaczonym do malowania. Zadbaj także o ubrania „do chodzenia po domu”, by w razie potrzeby po zakończonej zabawie można je było po prostu wyrzucić.

Lepienie

Lepienie różnych przedmiotów z modeliny lub plasteliny to jeden z najlepszych sposobów na ćwiczenie małej motoryki, który śmiało można stosować przynajmniej raz w tygodniu. Dla dzieci w wieku około roku najlepszym materiałem do lepienia będzie modelina, ponieważ jest bardziej plastyczna. Starsze dziecko doskonale poradzi sobie już z plasteliną. Zabawy z lepieniem można wprowadzać u bardzo małych dzieci, jeszcze przed ukończeniem przez nie pierwszego roku życia.

Lepienie - ćwiczenia na małą motorykę

Pomoc w kuchni - lepienie placków świetnie wspomaga rozwój motoryki u dzieci :) Fot. Dzieciaki w Plecaki

Wówczas modelinę zastąpmy zwykłym ciastem, które nawet jeśli maluch niepostrzeżenie spróbuje, nie będzie dla niego niebezpieczne. Lepić można absolutnie wszystko – zwierzątka, postacie, przedmioty i inne bliżej nieokreślone rzeczy. Ważne, aby pozostawić dziecku w tym zakresie zupełną swobodę. Nie można poprawiać jego wytworów, albo na siłę zmieniać jego koncepcji. Takie zachowanie spowoduje u dziecka wyłącznie szybkie zniechęcenie.

Wyklejanie

To kolejna zabawa, dzięki której ruchy małych paluszków są doskonale ćwiczone. Zabawę w wyklejanie można przeprowadzać u bardzo małych dzieci, wystarczy, aby potrafiły już stabilnie siedzieć. Do zabawy możesz przygotować kartkę papieru lub na przykład plastikowy talerzyk oraz różnokolorowe naklejki. Na samym początku maluch na pewno będzie potrzebował Twojej pomocy, aczkolwiek bardzo szybko zauważasz, jak jego paluszki coraz lepiej radzą sobie z samodzielnym odklejaniem naklejek i przyklejaniem ich na kartkę.

Mała motoryka u maluszków

Kształtowanie małej motoryki można zacząć u niemowlaków, praktycznie już od pierwszych chwil ich życia. Ćwiczenia rączki u tak małych dzieci mogą przybierać postać dotykania różnych struktur, ugniatania kartek, balonów, zabaw pluszakami i miękkimi pacynkami, czy też turlania piłeczki. Wspieranie małej motoryki na tak wczesnym etapie sprawi, że nabywanie kolejnych czynności stanie się dla malucha dużo łatwiejsze.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem www.enfamil.pl

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.