dzisiaj jest niedziela, 24 stycznia 2021
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Wycieczki szkolne - krajowe i zagraniczne

2018-09-27 15:02

Polska - popularne kierunki wycieczek szkolnych

Chyba najpopularniejszą formą szkolnych wyjazdów po Polsce są wycieczki 1 oraz 3 dniowe. Naturalnym kierunkiem wyjazdów są popularne miasta (Kraków, Warszawa, Trójmiasto, Wrocław, Kazimierz Dolny, Sandomierz, Toruń...) oraz ciekawe pod względem przyrodniczo-historycznym rejony (Jura Krakowsko-Częstochowska, Wyżyna Sandomierska, Tatry i Podhale, Pieniny, Kotlina Kłodzka, Sudety, Góry Świętokrzyskie...).

My z naszych czasów szkolnych najlepiej wspominamy wyjazdy do Kotliny Kłodzkiej, w Pieniny i na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Zorganizowane przez naszego tatę, który był nauczycielem geografii i jednocześnie piloterm wycieczek, który z pasją organizował takie wyjazdy. Dzięki temu część z nas złapała górskiego bakcyla a inni pierwszy raz mieli okazję odwiedzić polskie góry i to od razu w wersji kilkugodzinnych marszy z plecakami.

Kilkudniowe wycieczki szkolne to także czas na przekazanie materiału i zainteresowanie innymi niż szkolne zajęciami. Bo jak inaczej pokazać efekt fałdowań, niszczenia skał przez wodę, wiatr i piasek niż pokazując stare góry Świętokrzyskie a innym razem zdecydowanie młodsze Sudety i Tatry? Bo zjawiska krasowe najlepiej pokazać na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej a znakomite ziemie lessowe i efekt rozwiniętego rolnictwa na lubelszczyźnie. To właśnie podczas takich wyjazdów zrodziła się nasza pasja do gór i podróżowania, poznawania innych rejonów, kultur w taki właśnie sposób.

Uczniowie traktują takie wyjazdy jako możliwość oderwania się od zajęć szkolnych, a nauczyciele mają okazję np. pokazać w rzeczywistości ciekawe procesy geologiczne, ruchy górotwórcze czy wpływ wielokrotnych zmian granic. Pamiętam, że na historii czy geografii uczyliśmy się o wielu rzeczach, które mogliśmy zrozumieć dopiero tam, na miejscu. A dłuższa rozłąka z rodzicami, uczy odpowiedzialności, samodzielności i zdobywania się na odwagę. Wycieczka rozbudza w nich naturalną chęć poznawania świata, a także rozwija wyobraźnię.

Popularne kierunki wycieczek szkolnych w Europie

Natomiast wycieczki szkolne za granicę dają Ci możliwość poznania zupełnie nowych miejsc, pomogą odkryć odrębną kulturę, język, kuchnię, historię oraz niejednokrotnie miejsc, które sprawią, że będziesz chciał wracać częściej.

Na pierwszą zagraniczną wycieczkę szkolną wybrałem się już po zdaniu egzaminów do liceum, tak kiedyś takie były. Przypadkowo zwolniło się miejsce na wyjazd do słonecznej Hiszpanii, pojechaliśmy autokarem na wybrzeże Costa Brava. Niesamowite przeżycie, sprawiło, że po powrocie do Polski czułem się zupełnie inaczej. Miałem wrażenie, że przebywam w innym świecie. Miałem także to szczęście, że nawiązałem przyjaźnie, które udało się utrzymać przez następnych kilkanaście lat.

Wydaje mi się, że najpopularniejsze kierunki wycieczek to właśnie Hiszpania, Włochy a także do naszych sąsiadów - Czech, Niemiec czy na Litwę, kraju wieszcza Mickiewicza. Te kierunki pozwalają poznać najważniejsze budowle i zabytki, największe muzea, a także popularne parki rozrywki w Europie, co dla młodzieży jest chyba ważniejsze niż aspekt edukacyjny ;)

Wiele wycieczek szkolnych, krajowych i zagranicznych do wyboru na http://wycieczkiszkolne.atas.pl/

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.