dzisiaj jest piątek, 18 września 2020
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Duża dawka pozytywnej energii w Koperniku

2013-03-25 13:03

„ELEKTRONY W AKCJI”

Pokazy w Teatrze Wysokich Napięć

start o godzinach: 10.15, 11.00, 11.45, 12.30, 13.15, 14.00, 14.45, 15.30, 16.15, 17.00, 17.45,18.30

W ciągu pół godziny wydarzy się tak wiele! Zobaczysz pioruny, włosy staną Ci dęba i poznasz szereg zasad rządzących elektromagnetyzmem. Czy prąd płynie w kablach tak jak woda w rurach? Czym jest plazma? Na czym polega bezprzewodowe zasilanie? Jak silnie wieje wiatr jonowy? Odpowiedzi na te pytania wydadzą Ci się oczywiste i opuścisz klatkę Faradaya pełen pozytywnej energii.

W rolach głównych wystąpią:

 • generator Van De Graffa - urządzenie, przy którym włosy stają dęba, wiatraki się kręcą, a metalowe przedmioty poruszają.
 • drabina Jakuba - niby zwykłe dwa pręty, które podłączone do wysokiego napięcia pozwalają zobaczyć przemieszczający się łuk elektryczny.
 • eksponaty plazmowe - kule i rury plazmowe, w których można obserwować wyładowania elektryczne w gazach.
 • transformator Tesli - transformator wysokiego napięcia, wytwarzający bardzo widowiskowe wyładowania elektryczne długości kilkudziesięciu centymetrów. Dzięki niemu można „produkować” pioruny.

 

Wstęp na pokazy od 6 lat, tylko na podstawie bezpłatnych wejściówek, które można będzie odebrać w dniu imprezy w kasach CNKobowiązuje wyłącznie z ważnym biletem do CNK.

Uwaga! Ze względu na możliwość zakłócenia pracy urządzeń medycznych (rozruszników serca, pomp insulinowych, aparatów słuchowych, itp.) osoby je posiadające nie powinny zwiedzać Teatru. Wstęp jest niewskazany dla kobiet w ciąży, a także dla ludzi chorych na epilepsję.

PRĄD WŚRÓD EKSPONATÓW

Wysokie napięcia zawładną całym Centrum Nauki Kopernik. Eksperymentując w galeriach znajdziesz specjalne stanowiska badawcze:

 • Elektryczny fryzjer (Agora, przy Wahadle Faucault) - bez suszarki, grzebienia, nawet bez dotyku, nasz fryzjer zrobi Ci niecodzienną fryzurę. Wystarczy, że położysz dłoń na czaszy generatora Van de Graaffa. Bez obaw. Uczesanie jest bardzo nietrwałe.
 • Prąd z cytryny (galeria Świat w ruchu) - kwaśne owoce pobudzają nie tylko nasze kubki smakowe, ale także elektrody. Przekonasz się o tym, samodzielnie konstruując ogniwo Volty.
 • Muzyka z przewodnika (galeria Korzenie Cywilizacji) - Freqtric Drums – grająca deseczka z Japonii rodem pozwoli nam stworzyć bardzo nietypową orkiestrę. Będziesz mógł zagrać na nosie…stojącej obok osoby.

 

PRĄDOWA ALEJKA NAUKOWA (Agora, przy Wahadle Faucault)

W Centralnym punkcie Kopernika popłynie prąd zewnętrzny, czyli rozlokują się nasi goście z kół naukowych. Tu pojawi się również Digital Hobi – gość ze świata wirtualnego. Stworzony w technologii Digital Emotions robot jest w prawdzie awatarem i do aktywności potrzebuje pomocy człowieka, jednak kontakt z nim daje złudzenie pełnej interakcji ze sztuczną inteligencją.

OPEN LAB POD NAPIĘCIEM (laboratoria Kopernika)

Prąd jest wszechobecny! Znajdziesz go także we wszystkich laboratoriach Kopernika. Zajrzyj do nich w dowolnym momencie.

 • Elektrochemia (laboratorium chemiczne) - sprawdzisz jak wytworzyć prąd podczas reakcji chemicznej i przeprowadzisz elektrolizę wody.
 • Elektryczne wariacje (laboratorium fizyczne) - poznasz elektrostatyczną meduzę, zakręcisz piłeczkę i stworzysz napisy z piorunów.
 • Żywy prąd (laboratorium biologiczne) - dowiesz się na czym polega elektrofereza, EKG i przewodnictwo nerwowe.
 • Energia i roboty (pracownia robotyczna) - przejmiesz w swoje ręce sterowanie robotami, które bez prądu pozostałyby nieruchome.

 

STREFA FAMILIJNA (Galeria Świat w ruchu)

Czy dzieci powinny bawić się prądem? W Koperniku – na pewno.

Strefa Familijna to specjalne elektryczne warsztaty dla uczestników w wieku 5-10 lat.

W programie:

 • zwiedzanie świetlnego ZOO
 • sprawdzanie, ile energii można wyprodukować siłą własnych mięśni
 • konstruowanie wiatraków
 • badanie oporu elektrycznego różnych przedmiotów
 • tworzenie obwodów elektrycznych
 • Mini-Tesla
 • różdżka... elektryczna

 

Wstęp w ramach biletu do Kopernika.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.