dzisiaj jest czwartek, 18 kwietnia 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Inny wymiar zwiedzania!

2013-02-11 10:59

Trasa turystyczna w nowej, wzbogaconej formie pozwala na promowanie kopalni oraz historii powszechnej w niepraktykowany dotąd sposób. Wycieczka po kopalni ma charakter podróży w czasie, rozpoczynającej się w epoce Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Przewodnikom w opowiadaniu o historii kopalni pomagają polscy królowie, żupnicy genueńscy, a także duch Cystersa – mnicha, z którego zakonem wiąże się powstanie kopalni w Bochni. Ilustracją dla słów przewodnika są materiały filmowe wyświetlane w skali 1:1 na wkomponowanych w naturalną scenografię holoekranach. Na trasie przygotowano słuchowiska przestrzenne, animacje, interaktywne prezentacje oraz gry tematyczne. Na potrzeby projektu powstał także 17-minutowy film „Bochnia na szlaku handlowym średniowiecza” wyreżyserowany przez Andrzeja Celińskiego – wybitnego dokumentalistę nominowanego do nagrody Oscara.

Ekspozycja wykorzystuje szereg zabiegów mnemotechnicznych ułatwiających zapamiętanie prezentowanych informacji. Treści uszeregowane są w kolejności chronologicznej, dzięki czemu łatwiej zapamiętać oraz ukazać ciąg przyczynowo – skutkowy w zakresie rozwoju techniki i czynników geopolitycznych, wpływających na zmiany w kopalni. Chronologia dodatkowo wzmocniona jest „obecnością” na trasie polskich władców, jako symboli konkretnych epok i towarzyszących im wydarzeń.

Prezentacje i projekcje przygotowane w ramach trasy obejmują:

1. ASPEKTY TECHNICZNE WYDOBYCIA SOLI –  początki eksploatacji warzelniczej i górniczej, sól na szlakach handlowych średniowiecza, przedstawienie transportu poziomego i pionowego w kopalni, animacje pracy drewnianych maszyn, prezentacje i pokazy zjawisk geologicznych, animacje katastrofy w kopalni, prezentacja zawodów górniczych w różnych okresach istnienia kopalni.

2. ASPEKTY HISTORYCZNE I KULTUROZNAWCZE – w tym między innymi prezentacje osoby zakonnika cystersa, postaci panujących: Bolesława Wstydliwego, Kazimierza Wielkiego, Augusta II Mocnego Wettyna, cywilizacyjna misja zakonów benedyktyńskich w Europie, cystersi, najazdy mongolskie, rola żupników genueńskich, rola soli dla skarbu państwa.

3. ASPEKTY RELIGIJNE – w tym między innymi prezentacje kontekstu religijności górniczej, aspektu zawierzania zdrowia i życia osobom boskim, duchowej i praktyczno-technicznej roli kapliczek we wnętrzu kopalni.

4. ASPEKTY ZDROWOTNE – w tym między innymi o leczniczych właściwościach mikroklimatu kopalnianego, ciekawostki z zakresu biologii człowieka.

Wykorzystanie do prezentacji nowoczesnych technik, jak również innowacyjnych i w kilku przypadkach opatentowanych rozwiązań sprawia, że przekaz jest zrozumiały i przyswajalny dla wszystkich zwiedzających, niezależnie od wieku. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom oraz wykorzystaniu nowoczesnych technik multimedialnych prezentowany jest rozwój techniki górniczej na przestrzeni wieków, zawody górnicze oraz podziemne żywioły, z jakimi zmagali się pracujący pod ziemią. Całość sprawia wrażenie, jakby normalne życie kopalni toczyło się tuż obok zwiedzających.

Projekt Podziemnej Ekspozycji Multimedialnej zrealizowany został dzięki dotacji z Małopolskiego Regionalnego programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Czas pobytu w kopalni (zwiedzanie + pobyt w komorze Ważyn) wynosi 2,5 godz. Opcjonalnie program można poszerzyć o niezwykłą przeprawę łodziami.

Wszystkim tym, których zafascynowały uroki średniowiecza, proponujemy przedłużenie podróży w czasie przez wizytę w znajdującym się nieopodal kopalni Parku Archeologicznym. Jest to rekonstrukcja wioski z XIII wieku, przypominająca dawną osadę z czasów powstania Bochni. Drewniane chaty, wiejskie zagrody oraz rzemieślnicy prezentujący dawne rzemiosła sprawią, że pobyt w Osadzie VI Oraczy ciekawie i nieszablonowo łączy niezwykłą lekcję historii z pobytem na świeżym powietrzu.

Źródło: Kopalnia Soli Bochnia

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.