dzisiaj jest sobota, 27 listopada 2021
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Poznańskie koziołki atrakcją Poznania

2016-03-16 14:31

Jedną ze znanych w całej Polsce atrakcją są poznańskie koziołki. Według znanej legendy po pożarze miasta przy odbudowie ratusza postanowiono zamówić u mistrza Bartłomieja z Gubina zegar mający uświetnić ratusz. Poznań mógł wtedy na to sobie pozwolić, gdyż Poznań był w tamtym czasie jednym z najbogatszych miast. Zegarmistrz przygotował mechanizm na kółkach, które cicho się obracały i tykały. Z tego powodu zorganizowano wielką ucztę. W całym tym zamieszaniu kucharz zamiast pilnować pieczeni poszedł obejrzeć nowe cudeńko. W tym czasie, gdy kucharz oglądał zegar jego pieczeń spadła do ognia i spaliła się. Z tego też powodu kuchta szybko pobiegł na pobliską łąkę i porwał dwa koziołki, które zaciągnął do ratuszowej kuchni. W całym tym zamieszaniu koziołki wyrwały się i uciekły na wieżę. Na wieży koziołki te zaczęły się trykać rogami. Widok ten tak mocno rozbawił zebraną gawiedź i wszystkich gości tak mocno, że burmistrz zlecił zegarmistrzowi skonstruowanie wykonanie mechanizmu przedstawiającego trykające koziołki.

Legenda ciekawie i zabawnie tłumaczy skąd wzięły się trykające koziołki na ratuszu w Poznaniu. Koziołki można obejrzeć codziennie o 12:00 na wieży poznańskiego Ratusza. Zegar to mechanizm złożony z trzech pełnych tarcz, jednej pół tarczy oraz urządzenia błazeńskiego, czyli trykających koziołków. Zegar został zamówiony u mistrza ślusarskiego Bartłomieja Wolfa. Zegar został umieszczony na wieży w 1551 roku. Niestety w 1675 roku piorun uderzył w wieżę co spowodowało zniszczenie zegara i koziołki. Po takim nieszczęściu koziołki wróciły na wieżę dopiero w 1913 roku.

Do dziś wielu turystów specjalnie wybiera się do Poznania na godzinę 12.00, aby obejrzeć ten niesamowity spektakl. Jest to niesamowity widok, który rozpoczyna się otwarciem małych drzwiczek, następnie wysuwają dwa białe koziołki, które dwanaście razy trykają się rogami. Jak dotąd jest to idealny chwyt marketingowy reklamujący Poznań i przyciągający turystów.

Przed występem koziołków można obejrzeć fasadę ratusza, gdzie znajduje się trzypiętrowa bogato zdobiona loggia. Na pierwszym piętrze zdobienia symbolizują walory takie jak Wiarę, Nadzieję, Męstwo, Sprawiedliwość, Miłość, Umiarkowanie, Cierpliwość czy Roztropność. Z kolei między pierwszym a drugim piętrem znajdują się podobizny Brutusa, Archimedesa, Wergiliusza, Homera, Justyniana, Spartakusa i Heraklita. Natomiast na attyce umieszczono wizerunki polskich władców, od Jadwigi po Zygmunta Augusta.

Istotne jest, że obecnie w ratuszu znajduje się Muzeum Historii Miasta Poznania, gdzie można poznać kolejne etapy historii miasta Poznania. Można tu także ujrzeć galerię portretów znanych mieszczan poznańskich.

Za cenne wskazówki dziękujemy portalowi Poznaniacy.eu

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.