dzisiaj jest wtorek, 21 maja 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Wyspa Sobieszewska. Przyrodniczy raj w Trójmieście

2014-05-19 23:14

Przede wszystkim jest to wspaniałe miejsce wypoczynku dzięki niezwykłym walorom przyrodniczym – ponad 10km szerokiej piaszczystej plaży oraz tak samo długi pas pachnącego sosnowego lasu (jesienią są grzyby). Na Wyspie znajdują się dwie plaże strzeżone – przy ul. Falowej oraz ul. Lazurowej – gdzie można dojechać samochodem i zaparkować dość blisko plaży. Pozostałe wejścia to plaże niestrzeżone, tu czeka nas spacer- ok. 800-1000m. Plaże są piękne, szerokie, piaszczyste, ale za to ubogie w tzw. infrastrukturę (toalety, wypożyczalnie sprzętu, gastronomia). Na terenie Wyspy znajdują się dwa rezerwaty przyrody: Ptasi Raj oraz Mewia Łacha. O ile są one dobrze znane ornitologom, to warto przybliżyć ich uroki przeciętnemu turyście.

Ptasi Raj na Górkach Wschodnich

Do rezerwatu można dojechać autobusem linii 186 lub podjechać samochodem i zaparkować przy pętli (tam znajduje się także gospoda). Po rezerwacie prowadzi nas ścieżka dydaktyczna – dostępna także dla rodzin z wózkami oraz miłośników dwóch kółek. Nas trasie mijamy dwie wieże widokowe: pierwsza na jezioro Karaś, druga – na J. Ptasi Raj. Szczególnie piękny jest widok  z drugiej wieży – obejmuje nie tylko widok na jezioro, na którym pływają stadem łabędzie, ale także Martwą Wisłę, przystań jachtową oraz Zatokę Gdańską. Koniecznie trzeba wziąć lornetkę! Dodatkowo można sobie urządzić spacer kamienną groblą oddzielającą Martwą Wisłę oraz J. Ptasi Raj – już bez wózka i roweru, ale za to w wygodnych, sportowych butach. Równolegle do ścieżki dydaktycznej prowadzi ścieżka nad morze, gdzie można poplażować i odpocząć.

Mewia Łacha w Świbnie

Drugi rezerwat jest nieco gorzej zagospodarowany, ale nie mniej ciekawy. Rezerwat znajduje się po dwóch stronach przekopu Wisły – w Świbnie na Wyspie oraz w Mikoszewie. Na „wyspiarskiej” części znajduje się ścieżka dydaktyczna prowadząca nas po wydmach, a potem uroczą ścieżką przy Wiśle. Wstęp na plaże w rezerwacie jest zabroniony w okresie lęgowym chronionych tam ptaków (15.04-15.08) – dlatego warto wziąć lornetkę i z daleka obserwować łachy (piaszczyste wyspy na morzu naniesione przez rzekę) na których odpoczywają ptaki i – czasami – foki. Chcąc odwiedzić rezerwat najlepiej podjechać samochodem (lub autobusem linii 112 , przystanek Przystań) i zaparkować przy ul. Świbnieńskiej pod lasem.

Dodatkową atrakcją może być XIX w. Śluza w Przegalinie czy stary, menonicki cmentarz (stele) w Sobieszewie – drobne ciekawostki, których zwiedzenie nie zabiera wiele czasu.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.