dzisiaj jest wtorek, 21 maja 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Wiatraki i tabaka czyli... Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich

2014-02-28 11:22

Sami widzicie, że to nie jest takie zwyczajne muzeum. Owszem, można zwiedzić cały teren spokojnie spacerując (nawet z wózkami), odwiedzając poszczególne zagrody (np. mieszkanie weterynarza ludowego z pocz. XX wieku, warsztat kołodzieja, szkutnika, stolarza) – taka forma poznania bogactwa tego miejsca też będzie ciekawa. Można też wziąć czynny udział w bogatej ofercie zajęć edukacyjnych – próbkę tego co oferują, przytoczyliśmy już na wstępie. Są zajęcia typowo manualne (jak lepienie garnków z gliny czy haftowanie), są i bardziej sportowe (szczudła, noszenie wody w nosidłach); są darmowe i płatne – co komu odpowiada.

Muzeum warto odwiedzić również w 3. niedzielę lipca, kiedy organizowany jest Jarmark Wdzydzki. Na imprezę zjeżdżają zespoły folklorystyczne, ożywa wiatrak i stara lokomobila z tartaku, odbywają się pokazy tradycyjnych zajęć wiejskich (m.in. wypiek chleba). Trzeba liczyć się z tłokiem!

Kiedy już poznacie tajemnice muzeum zajrzyjcie do działającej na jego terenie karczmy „Wygoda” - na golce i ruchanki, czyli kaszubskie kluski ziemniaczane i racuchy drożdżowe.

Obok, naprzeciwko wejścia do muzeum, mieści się Mini Zoo, w którym czekają na Was lama, kozy, kucyk i osioł. Kto znudzi się wiatrakami może poszaleć na wspaniałej zjeżdżalni w formie wiatraka.

Uwaga! W karczmie na ogół (w sezonie) są duże kolejki i trudności ze znalezieniem miejsc siedzących. Parking bezpłatny.

Atrakcje dodatkowo płatne:

  • Toczenie naczyń na kole garncarskim, Chałupa ze Skorzewa nr 9 – 4 zł
  • Lepienie z gliny, Chałupa ze Skorzewa nr 9 – 2 zł
  • Haftowanie, Chałupa z Piechowic nr 5 – 2 zł
  • Wykonywanie ludowych i stylowych ozdób choinkowych, Chałupa z Piechowic nr 5 – 4 zł
  • Malarstwo na szkle, Chałupa z Piechowic nr 5 – 4 zł
  • Wyrób kwiatów z papieru, Chałupa z Piechowic nr 5 – 2 zł

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.