dzisiaj jest czwartek, 20 czerwca 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Złote kaczki w podziemnych rzekach czyli... ruiny Zamku Królewskiego w Olsztynie

Ruiny zamku usytuowane są na kamiennym wzgórzu zwanym Słonecznymi Skałami, a porozrzucane dookoła wapienne skałki dodają im tajemniczego uroku. Do dziś z zamku zachowały się mury części mieszkalnej, wieże: cylindryczna (stołp) i kwadratowa (Starościańska), fragmenty murów budynków gospodarczych, częściowo także piwnice oraz odkryte w czasie badań archeologicznych fundamenty kuźnicy i ślady dymarek. W latach 1992 – 1993 oraz 1995 – 1998 odbywał się tu międzynarodowy pokaz pirotechniki i laserów. Po zawaleniu się fragmentu muru zamkowego konserwator zabytków zakazał tego typu imprez. Mimo to ruiny zamku udostępnione są do zwiedzania.

Fot. Wypożyczalnia Sprzętu Turystycznego PUCHACIO.PL

Ze szczytu wzgórza roztacza się wspaniały widok na okolicę, która wygląda jeszcze ciekawiej z wyremontowanej 35-metrowej baszty. To tam trzymano niegdyś więźniów skazanych na śmierć głodową, natomiast w czasie oblężenia było to ostatnie miejsce schronienia.

Z zamkiem tym wiąże się wiele legend. Jedna z nich mówi, że posiada on podziemne połączenie z klasztorem jasnogórskim, a w podziemnych rzekach można zobaczyć pływające złote kaczki. Nie powiemy Wam czy to prawda. Sami sprawdźcie – warto!

Uwaga rodzice! Wycieczka polecana dla starszych dzieci ze względu na stan obiektu i wiążące się z tym zagrożenia. Jeśli Wasze dzieci mają inklinacje do wspinaczki, to właśnie znalazły się w siódmym niebie. Dobre, sportowe buty wskazane!

Fot. Wypożyczalnia Sprzętu Turystycznego PUCHACIO.PL

Komentarze

Gość - dzięki 2013-10-26 21:18 przyznana ocena:

pomogło w pracy z histori

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.