dzisiaj jest wtorek, 18 maja 2021
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Opryszczka u dziecka – objawy i leczenie

2021-05-16 14:50

Opryszczka u dziecka to zakaźna choroba skórna wywołana wirusem HSV-1. Przejawia się różnymi dolegliwościami, np. pieczeniem, swędzeniem ust, nadżerką i na końcu strupem. Na szczęście można ją skutecznie leczyć, stosując odpowiednie środki.

Co to jest opryszczka i jakie są jej przyczyny?

Opryszczka u dzieci to choroba skóry i błon śluzowych, określana często również jako zimno. Można się nią zarazić przez kontakt z błonami śluzowymi i śliną nosiciela, także bezobjawowego, czyli np. poprzez używanie tych samych sztućców albo picie z tej samej butelki. Najbardziej zaraźliwa jest treść surowicza z pęcherzyków.

Według statystyk liczba osób zakażonych wirusem sięga może sięgać nawet 80% populacji. U większości jednak pozostaje on w stanie uśpienia. U dzieci do zakażenia dochodzi zazwyczaj między 1. a 5. rokiem życia, jednakże wykwity na skórze występują zwykle w okresie zaawansowanego dojrzewania. Opryszczka u niemowląt występuje bardzo rzadko, jednakże kiedy już to się stanie, to stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia malucha.

Opryszczka skórna jest powodowana wirusem HSV-1. Wirus HSV-2 powoduje z kolei opryszczkę narządów płciowych i rozprzestrzenia się zwykle drogą kontaktów seksualnych. Dotyczy więc głównie dorosłych, choć może się zdarzyć, że wystąpi u dziecka, zazwyczaj w efekcie zakażenia okołoporodowego.

Objawy opryszczki u dzieci

Objawy opryszczki u dzieci są takie same jak u dorosłych. Najpierw pojawia się miejscowy ból, mrowienie, pieczenie albo swędzenie ust. Następnie występuje pęcherzyk albo kilka pęcherzyków z treścią surowiczą. Często są one zlokalizowane na granicy czerwieni wargowej i skóry. Później pęcherze znikają, powstałe zmiany przysychają i pokrywają się strupem. Proces gojenia trwa zwykle od 3 do 7 dni. Po ich zniknięciu nie zostają blizny.

Zdarza się, że przy częstym dotykaniu zmiany i braku higieny dochodzi do nadkażenia bakteryjnego, a w rezultacie do owrzodzeń, nadżerek. To wiąże się z dłuższym gojeniem i możliwością powstawania blizn. Dlatego w przypadku wystąpienia opryszczki u dziecka należy przestrzegać pociechę przed przecieraniem ust.

Co ważne, wykwity opryszczkowe mogą pojawiać się nie tylko w okolicy ust, ale również w innych miejscach na twarzy, np. w okolicach oczu, pod nosem albo na nosie.

Jak leczyć opryszczkę u dzieci?

Leczenie opryszczki u noworodków i niemowląt odbywa się w warunkach szpitalnych. Małemu pacjentowi podawane są leki przeciwwirusowe – acyklowir w postaci maści, a w cięższych przypadkach doustnie.

U starszych dzieci, podobnie jak u dorosłych, zaleca się leczenie miejscowe acyklowirem w formie maści, żelu albo kremu. Preparaty stosuje się tak długo, dopóki zmiany nie ustąpią. Można również używać pasty cynkowej, która działa wysuszająco na zmiany.

Co ważne, w przypadku wystąpienia opryszczki, należy zastosować lek, a nie sposoby domowe. Okłady z octu, czosnku czy śmietany nie dość, że nie pomogą, to mogą nawet wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.