dzisiaj jest niedziela, 17 stycznia 2021
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Zwiedzaj Powiat Świebodziński i zdobywaj atrakcyjne nagrody!

2020-12-06 01:35

Mowa tu nie o typowych, oznakowanych w terenie ścieżkach, a o questach – bezobsługowej i bezpiecznej formie zwiedzania, która doskonale sprawdza się w czasie pandemii COVID-19.

Odkrywaj powiat świebodziński i zgarniaj nagrody!

Inauguracji 3 tras towarzyszy konkurs dla najwytrwalszych questowiczów. Zabawa związana jest z Paszportem. To najnowsze wydawnictwo Lokalnej Organizacji Turystycznej Świeboda,
w którym znajdziemy aż 6 questów.

Co trzeba zrobić, by wziąć udział w zabawie?

– Wystarczy wejść na największą bazę questów w Polsce, stronę www.questing.pl, pobrać i wydrukować Paszport Questowicza i… wyruszyć w drogę. Na końcu questu czeka pieczątka, którą przybijamy w paszporcie. Jeśli zadanie kończy się w jakimś budynku, na przykład w muzeum czy restauracji, to w Paszporcie należy wpisać hasło, które odgadujemy przez cały quest.

Ten, kto zdobędzie 6 pieczątek i dostarczy skan paszportu na adres kontakt@questing.pl, może liczyć na upominek. Trzeba się jednak spieszyć, bo ilość nagród jest ograniczona!

–  Pamiętajmy, że nowe trasy, które udostępniliśmy, to nie jedyne questy w powiecie świebodzińskim. – mówi Sylwia Kowalik-Lichuta z LOT Świeboda. – Łącznie mamy ich w powiecie już 6. Wszystkie zebraliśmy w jedno wydawnictwo: Paszport Questowicza Powiatu Świebodzińskiego.

Nowe trasy to szansa, by zwiedzić okolice Świebodzina, świetnie się bawić w gronie najbliższych, a przy okazji zdobyć atrakcyjne nagrody – gadżety, które przydadzą się każdemu turyście: plecaki, torby na rower, koce polarowe, parasole, latarki i wiele innych.

Czym jest questing?

Questing to forma zwiedzania wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych. Każdy znajdzie w niej elementy znane z dziecięcych zabaw w podchody czy gry terenowe.

–  Zabawa polega na przejściu trasy opisanej w ulotce. Na szlaku nie znajdziemy typowego oznakowania i drogowskazów – tłumaczy Zbigniew Szumski, starosta świebodziński. – Czego zatem możemy się spodziewać? Przede wszystkim ogromnej dawki zaskakujących historii z powiatu świebodzińskiego. Pożary i procesy czarownic w Świebodzinie, fortyfikacje Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego czy dzieje kolejnictwa to tylko część tego, o czym opowiadają questy. Na turystów czeka moc zadań, zagadek i rebusów. Tylko poprawne rozwiązanie łamigłówek gwarantuje, że odkryjemy wszystkie tajemnice. I zdobędziemy nagrody w konkursie.

Bezpieczne zwiedzanie w czasie pandemii

Questować można samemu lub w gronie najbliższej rodziny. Ulotki z opisem tras pobierzemy łatwo z największej bazy questów w Polsce – strony www.questing.pl . Turyści mogą zwiedzać okolice samochodem, rowerem lub pieszo. Ta ostatnia opcja prowadzi przez ulice, park i rynek w Świebodzinie, gdzie łatwo zachowamy dystans społeczny.

Czym zaskoczy powiat świebodziński?

Jak mówią eksperci z Fundacji Questingu, powiat świebodziński to miejsce wymarzone dla amatorów zagadek, tajemnic i niepowtarzalnych historii. Wszystkie te elementy są podstawą udanego questu.

– Każdy quest prowadzi narrator, postać fikcyjna lub historyczna związana z powiatem świebodzinskim. – mówi Edyta Lenart-Wojna, prezes Fundacji Quesitngu –  Nie mogę zdradzić ich tożsamości, gdyż zepsułabym wtedy całą zabawę. Wspomnę tylko, że w Świebodzinie spotkamy tajemniczą kobietę. Pod osłoną nocy oprowadzi nas po zabytkach i opowie o mrocznych wydarzeniach z dziejów miasta: pożarach i słynnych procesach czarownic.

Na wycieczkę po okolicy zabierze nas też znawca fortyfikacji Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Zwiedzimy z nim bunkry w okolicy Ciborza i w Staropolu, poznamy konstrukcję unikalnych mostów i tam.

Trzecia przewodniczka ma na imię Anna. Zaprasza na wyprawę rowerową. Trasa o długości ok. 17 kilometrów rozpoczyna się w Darnawie. Po drodze nie zabraknie urzekających panoram i ciekawych zabytków. Anna opowie też co nieco o ciekawej historii kolei.

– Powiat Świebodziński zaskakuje ilością historii, które są tu do opowiedzenia. Liczymy, że to nie jedyne questy, które powstaną w tej okolicy – podsumowuje Edyta Lenart-Wojna.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.