dzisiaj jest sobota, 05 grudnia 2020
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Śladami bohaterów Pogórza Dynowskiego – w Podkarpackiem powstało 6 nowych tras turystycznych

2020-10-30 12:10

Bohater wojenny i 5 innych postaci to narratorzy 6 nowych questów, które Fundacja Tradycyjna Zagroda i Fundacja Questingu utworzyły na Pogórzu Dynowskim. Trasy zostaną oddane już w listopadzie!

Questing to wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych edukacyjna gra terenowa. Uczestnicy na starcie dostają ulotkę z pełnym rebusów i zagadek opisem. Łamigłówki odnoszą się do tego, co widoczne jest w terenie. Za drogowskazy służą sędziwe drzewa, pomniki czy napisy na domach. Trasę opisuje narrator, który dzieli się swoją wiedzą o okolicy.

Na Pogórzu Dynowskim swoje historie opowie nam nie tylko bohaterski lotnik. W Siedleczce poznamy losy świetnego pedagoga i dyrektora szkoły, którego plany pokrzyżowała wojenna zawierucha. Po Zespole Pałacowo-Parkowym przy Muzeum w Przeworsku oprowadzi nas jeden z ostatnich mieszkańców posiadłości. Oraz trzej inni bohaterowie.

Aby nie zepsuć zabawy, nie zdradzimy jeszcze do końca ich tożsamości. Oni sami swoje imię i nazwisko wyjawiają dopiero pod koniec każdej trasy. – mówi Edyta Lenart-Wojna, prezes Fundacji Questingu. – Zapraszam na Pogórze Dynowskie, by dowiedzieć się o nich więcej.

Nową questową przygodę przeżyjemy w Siedleczce, Przeworsku, Bóbrce Kańczuckiej, Jaworniku Polskim, Hadlach Szklarskich oraz w Łopuszce Wielkiej.

- Skąd pochodzi inspiracja do tworzenia Questów? Od mieszkańców 9 gmin Pogórza Dynowskiego – tłumaczy Andrzej Łopata, prezes Fundacji Tradycyjna Zagroda. – Projekt, którego efektem są questy, zakładał, że zbudujemy serdeczne relacje międzypokoleniowe. W wyniku współpracy młodzież, dorośli i seniorzy utworzyli zagadki questowe. Dziadkowie i wnuki, ale też osoby zupełnie sobie obce współpracowały dla dobra swoich małych ojczyzn.

Oficjalnie nowe trasy dostępne będą już w listopadzie. Ulotkę z zagadkowym opisem trasy pobierzemy z największej internetowej bazy questów – www.questing.pl . Organizatorzy planują oficjalną inaugurację tras podczas rodzinnego pikniku w Przeworsku. Nie zabraknie konkursów z atrakcyjnymi nagrodami i gadżetami podróżniczymi. Wszystko zależne jest od pandemii.

Kameralnie, plenerowo, bezpiecznie - questing w czasie pandemii

To, czy odbędzie się piknik inauguracyjny, uzależniamy obowiązujących obsotrzeń związanych z pandemią. Jak zapewnia Andrzej Łopata, sam questing to bezpieczna forma turystyki, także w czasie pandemii COVID-19.

– Questing zyskuje na popularności, zwłaszcza w trudnym czasie zagrożenia epidemiologicznego. – zapewnia Andrzej Łopata. – Nic dziwnego, bo jest całkowicie bezpieczna. Ulotkę pobieramy ze strony internetowej. Sami decydujemy, z kim i kiedy wyruszymy na trasę. Poruszamy się rzadko uczęszczanymi drogami wędrując w pojedynkę lub w gronie rodzinnym, ze swoimi domownikami.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.