dzisiaj jest środa, 12 sierpnia 2020
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Na co szczepić noworodka – sprawdź niezbędnik szczepień Twojego dziecka

2020-02-22 21:52

PSO, czyli Program Szczepień Ochronnych

PSO zwany jest potocznie kalendarzem szczepień. W dokumencie tym, na bieżąco akutalizowanym przez Główny Inspektorat Sanitarny, znajduje się nie tylko wykaz szczepień obowiązkowych (m.in. dla dzieci, młodzieży czy osób narażonych na zakażenie z konkretnych powodów, np. ze względu na charakter pracy), ale także szczepień zalecanych. Zalecenia co do szczepień mogą zmieniać się wraz z sytuacją epidemiologiczną.

Na co szczepić noworodka? Obecnie rodzice zobowiązani są do tego, by zaszczepić swoje dzieci w pierwszym roku życia przeciw: WZW typu B, gruźlicy, błonicy, tężcowi, krztuścowi (w jednej szczepionce), zakażeniom Haemophilus influenzae typu b, zakażeniom Streptococcus pneumoniae, poliomyelitis. W przypadku niektórych szczepień obowiązkowo należy przyjąć kolejne dawki przypominające. W drugim roku życia dziecko musi ponadto otrzymać szczepionkę przeciw odrze, śwince i różyczce.

Szczepionki dla noworodka krok po kroku

Wiemy już, jakie szczepienia czekają nas – świeżo upieczonych rodziców – w najbliższym czasie. Teraz przyjrzyjmy się bliżej tej kwestii. Warto wydrukować kalendarz szczepień i przywiesić np. na lodówce, by na bieżąco monitorować sytuację. Wiele przychodni wysyła powiadomienia do rodziców o konieczności zgłoszenia się na szczepienie, jednak tak istotnych kwestii najlepiej pilnować osobiście!

Pierwsze szczepienia noworodek otrzymuje już w tracie pierwszych 24 godzin życia. Są to szczepienia przeciw:

 • WZW typu B
 • gruźlicy

W drugim miesiącu życia (zazwyczaj pod koniec drugiego miesiąca) dziecko musi przyjąć szczepionki przeciw:

 • WZW typu B (druga dawka)
 • zakażeniom Haemophilus influenzae typu b
 • zakażeniom Streptococcus pneumoniae
 • błonicy, tężcowi i krztuścowi (w jednej szczepionce)

W trzecim i czwartym miesiącu życia czekają nas szczepienia przeciw:

 • błonicy, tężcowi i krztuścowi (druga dawka)
 • zakażeniom Haemophilus influenzae typu b (druga dawka)
 • zakażeniom Streptococcus pneumoniae (druga dawka)
 • poliomyelitis

Między piątym i szóstym miesiącem życia dziecko musi przyjąć szczepienia przeciw:

 • błonicy, tężcowi i krztuścowi (trzecia dawka)
 • zakażeniom Haemophilus influenzae typu b (trzecia dawka)
 • poliomyelitis (druga dawka)

Siódmy miesiąc życia to czas szczepienia przeciw:

 • WZW typu B (trzecia dawka)

Następne szczepienia czekają nas dopiero pomiędzy 13 a 14 miesiącem życia, a są to szczepienia przeciw:

 • zakażeniom Streptococcus pneumoniae (trzecia dawka)
 • odrze, śwince i różyczce (pierwsza dawka, przypominająca dopiero w 10. roku życia)

Kolejne szczepienia przypominające odbędą się kolejno w wieku 6, 10, 14 i 19 lat (lub w ostatnim roku ukończenia szkoły).

Czy szczepienia są obowiązkowe?

Tak, wszystkie wyżej wymienione szczepienia są obowiązkowe. Jeśli rodzic zaniecha tego obowiązku, musi liczyć się z konsekwencjami m.in. w postaci kary nagany lub grzywny. Szczepienia obowiązkowe są realizowane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia i są bezpłatne.

Z kolei szczepienia zalecane, mające na celu zwiększenie zakresu ochrony dziecka, są odpłatne. Należą do nich m.in. szczepienie przeciw rotawirusom (możliwe między 6. a 24. tygodniem życia) oraz przeciw meningokokom.

Aby osiągnąć najlepsze efekty należy dbać o zdrową dietę w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka. Nie należy decydować się na nieuzasadnione dokarmianie. Karmienie butelką może powodować osłabienie laktacji. Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt.

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia i zapewnia najwięcej korzyści Twojemu dziecku. 

Bibliografia:

 1. Główny Inspektorat Sanitarny, Szczepienia obowiązkowe, https://gis.gov.pl/zdrowie/szczepienia-obowiazkowe/, data dostępu: 04.11.2019

Artykuł przygotowany przez partnera.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.