dzisiaj jest niedziela, 17 stycznia 2021
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Podróżowanie z dzieckiem – praktyczny poradnik

2019-10-28 15:05

Nie da się zaprzeczyć, że podróżowanie z dzieckiem różni się diametralnie od zwykłych podróży. Poza troską o własny komfort i bezpieczeństwo musisz mieć na uwadze przede wszystkim dziecko. A kiedy masz ich więcej, to wyzwanie się potęguje. Okazuje się jednak, że dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu wyjazdu, to wcale nie musi być trudne. Musisz jednak wziąć pod uwagę kilka czynników, które do tej pory nie były zbyt istotne.

Czym podróżować z dzieckiem?

Istnieje wiele sposobów, aby dotrzeć do celu. Jeśli planujesz niedaleką podróż po Polsce albo do państw ościennych, dobrym pomysłem jest wyjazd samochodem. Zawsze możesz zatrzymać się, kiedy pociecha zechce do toalety albo będzie pora posiłku. Również podróże pociągiem nie są złym pomysłem – tutaj jednak należy pamiętać, że przedziały są wieloosobowe, co może powodować dyskomfort, np. podczas karmienia niemowlaka. Najmniej zalecanym środkiem transportu są busy i autobusy. W nich nie tylko nie masz odpowiedniego komfortu, ale również możliwości postoju, kiedy zaistnieje taka potrzeba. Lepiej więc zrezygnować z tej opcji.

Samoloty to obecnie najpowszechniejsza metoda podróżowania. To szybki sposób na to, aby pokonać tysiące kilometrów w krótkim czasie. Decydując się na pierwszą klasę, zyskasz pewność, że w czasie podróży będziesz mieć należyty spokój. Druga klasa to znacznie niższa cena, ale też mniejszy komfort.

Możesz też skorzystać z jeszcze innej opcji – wynajmu prywatnego odrzutowca. To ekskluzywny wariant, jednak bez wątpienia wart swej ceny. Podróż z Twoim maluchem nie będzie w żaden sposób uciążliwa ani dla Ciebie, ani dla niego. Przykładowo, korzystając z oferty firmy Jet Story, z którą możesz zapoznać się tutaj: https://www.jetstory.com, wystarczy, że poinformujesz obsługę o swoich planach, a ta w kompleksowy sposób zaplanuje całą podróż. To ogromna elastyczność – możesz wystartować później, kiedy okaże się, że dziecku przedłużyła się drzemka, a także poprosić o dania z ulubionej restauracji Twojej rodziny. Na pokładzie poczujesz się niemal jak w domu.

Podróż z dzieckiem – o czym musisz pamiętać?

Kiedy wybierasz środek transportu, koniecznie weź pod uwagę ograniczenia bagażu. W przypadku samochodu czy pociągu, przede wszystkim ograniczają Cię możliwości organizacyjne. Musisz wziąć wózek, niezbędne rzeczy malucha, ale też swoje i to wszystko zmieścić do pojazdu lub donieść na stację kolejową. W busach i autobusach za duży bagaż najczęściej obowiązują dopłaty – zwróć uwagę na tę kwestię. Jeśli chodzi o samoloty, wszystko zależy od wybranej opcji. W tradycyjnych liniach lotniczych obowiązują limity narzucone przez przewoźników, z kolei do prywatnego odrzutowca możesz zabrać wszystko, czego potrzebujesz – wózek, wanienkę, huśtawkę i mnóstwo innych, potrzebnych dziecku i Tobie rzeczy.

Weź pod uwagę również kwestie organizacyjne podczas samego wyjazdu. Jeśli będą to wczasy, wybierz takie zakwaterowanie, w którym będziesz mieć optymalne warunki do swobodnego przebywania z dzieckiem. Mowa o toalecie w pokoju, odpowiednim wyżywieniu czy strefie przyjaznej dzieciom. Warto więc już przed wyjazdem wybrać hotel czy innego typu kwaterę, dostosowaną do wieku i potrzeb dziecka.

Ważne jest również zaplanowanie tego, jak będzie funkcjonował maluch. Może niezbędne jest zabranie łóżeczka turystycznego? Albo odpowiednie nosidełko, aby podczas wycieczek nie rezygnować z interesujących wypraw, w które ciężko udać się z wózkiem? Jeśli podróż odbywa się do krajów, gdzie panują stosunkowo wysokie temperatury, warto wziąć namiot dla dziecka, który osłoni je przed prażącym słońcem czy powiewami wiatru.

Gdzie podróżować z dzieckiem?

W dzisiejszych czasach wybór destynacji właściwie nie powinien stanowić żadnych ograniczeń dla rodziców podróżujących z dziećmi. Niemal w każdym zakątku świata można swobodnie spędzić czas z dzieckiem w każdym wieku – od niemowlaka po nastolatka. Warto jednak dostosować kierunek do panujących w danym sezonie warunków pogodowych, wybrać zakwaterowanie odpowiednie dla dzieci, a także pamiętać o bezpieczeństwie malucha. Powinieneś więc dowiedzieć się o obowiązkowych szczepieniach dla wyjazdów do danego kraju, zabrać ze sobą niezbędne lekarstwa czy preparaty, np. przeciwko komarom i insektom, oraz kremy z wysokim filtrem UV, a także akcesoria, takiej jak moskitiery. Dzięki temu zapewnisz komfort sobie, a dziecku odpowiednią dozę ochrony.

Podsumowując, podróżowanie z dzieckiem może być niezwykle przyjemne i satysfakcjonujące. Wystarczy odpowiednio przygotować swój wyjazd i uwzględnić potrzeby dziecka oraz swoje. Wybierz więc najkorzystniejszy środek transportu, znajdź zakwaterowanie przyjazne dzieciom i spakuj wszystko to, czego potrzebujecie. Szerokiej drogi!

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.