dzisiaj jest poniedziałek, 03 sierpnia 2020
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Mocna latarka pod namiot na kemping – Fenix TK72R

2020-07-13 00:47

Czy latarka akumulatorowo-ładowalna nadaje się na kemping?

Rozmowę o użyteczności latarek zawsze warto zacząć od ich zasilania. To w końcu od niego zależeć będzie, jak długo dane źródło światła będzie pracować. W tym miejscu warto podkreślić, że ostatnie lata przyniosły upowszechnienie dwóch nowinek technicznych. Pierwszą z nich jest wykorzystanie diod LED, które pozwalają na zwiększenie mocy świecenia przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia prądu. Drugą nową technologią jest zastąpienie klasycznych baterii przez znane chociażby ze smartfonów akumulatory litowo-jonowe. O ile jednak użyteczności ledów nikt nie kwestionuje, to w przypadku nowego źródła zasilania, zdania są już nieco podzielone. Wynika to z faktu, że oba rozwiązania mają zarówno zalety, jak i wady.

  • Baterie – czyli rozwiązanie tanie, ale jednorazowe. W przypadku wyczerpania jedynym rozwiązaniem jest ich wymiana. Zapas baterii pozwala jednak na działanie w całkowitym oddaleniu od cywilizacji.
  • Akumulatory – latarki z takim zasilaniem są droższe, jednak można je ładować tak samo, jak telefon. Sprawia to jednak, że zapewnienie ciągłości pracy wymaga, choć okazjonalnego dostępu do źródła energii. Akumulatorów nie trzeba oczywiście wymieniać oraz są one bardziej ekologiczne.

Czy można jednoznacznie stwierdzić, że lampy kempingowe akumulatorowe są lepsze od tych na baterie? To zależy od sytuacji. Akumulator na pewno lepiej się sprawdzi na klasycznych polach namiotowych, gdzie zawsze jest dostęp do prądu. Baterie warto z kolei polecić tym, którzy wybierają się na wyjazd w całkowitym odcięciu od świata.

Najważniejsze cechy latarki Fenix TK72R 9000 lumenów

Sam fakt, że latarka Fenix TK72R jest urządzeniem akumulatorowo-ładowalnym nie wpływa więc na jej realną użyteczność w przypadku tradycyjnego kempingu. Co więcej, może być to jej zdecydowaną zaletą. Wynika to z faktu, że wspomniany akumulator o pojemności 7000 mAh może zostać wykorzystany także jako powerbank. Można więc go użyć do podładowania np. telefonu komórkowego. Inną typowo turystyczną cechą tej latarki jest możliwość wykorzystania jej jako świecy. Jest to możliwe dzięki grubej i zakończonej płasko podstawie oraz szerokiemu kątowi rozchodzenia się światła. Rozwiązanie to jest wręcz idealne pod namiot i pozwala na swobodne czytanie czy np. grę w karty. Ważną zaletą Fenixa TK72R jest też możliwość korzystania z kilku trybów pracy. Warto przy tym podkreślić, że już najsłabsze z nich będą wystarczające w większości zastosowań. Z kolei w przypadku zagrożenia lub konieczności dostarczenia naprawdę dużej ilości światła użyć można funkcji turbo, która pozwala na uzyskanie aż 9000 lumenów. W takim przypadku zasięg urządzenia osiągnie blisko 300 metrów, co jest wystarczające do wykorzystania Fenixa jako szperacza. Na koniec warto też dodać, że omawiane urządzenie z pewnością nie podda się w trudnych warunkach. Solidna obudowa, stalowe wzmocnienia i szczelność na poziomie IP68 z całą pewnością ochronią diody i akumulator przed większością potencjalnych zagrożeń.

Gdzie kupować latarki pod namiot, do lasu czy na kemping?

Zastanawiając się nad zakupem Fenixa TK72R, czy też innych profesjonalnych latarek turystycznych warto też wiedzieć, gdzie ich szukać. Niestety wysokiej jakości urządzenia tego rodzaju z reguły nie są dostępne w marketach czy zwykłych sklepach, a produkty oferowane na aukcjach internetowych niekoniecznie muszą być nowe czy oryginalne. Optymalnym wyjściem jest więc skorzystanie z oferty specjalistycznych sklepów, takich jak elatarka.pl. Kupując w nich można mieć pewność, że nabyty sprzęt będzie najwyższej jakości, a same zakupy będą przebiegać szybko i sprawnie.

Fenix TK72R to całą pewnością dobra, mocna i dalekosiężna latarka na kemping, do lasu czy pod namiot. Czy jest idealna? To oczywiście zależy od tego, jaki dokładnie będzie charakter wyjazdu. Z pewnością jednak poradzi sobie zarówno podczas bardziej rodzinnych wyjazdów, jak i tych nastawionych na survival czy nocne wyprawy.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.