dzisiaj jest piątek, 29 maja 2020
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Ile czasu zajmuje rozliczenie pit online?

2017-02-04 22:53

Tradycyjne rozliczanie pitów

Papierowe formularze musimy najpierw zdobyć, czyli pofatygować się do urzędu skarbowego, może do innego urzędu czy siedziby organizacji pożytku publicznego, gdzie wydawane są druki. Dostępne jest też pobranie i wydrukowanie deklaracji ze stron portali podatkowych. Musimy przy tym wiedzieć, jakie formularze będą potrzebne w naszej sytuacji podatkowej. Wybór formularza oraz załączników do niego zależy od tego, jakie mamy źródła przychodów i od sposobu rozliczania podatku. Z reguły nie możemy wykorzystać druków, jakie nam pozostały z lat poprzednich, gdyż formularze są przystosowywane do nowelizacji przepisów podatkowych i w nowym roku może obowiązywać inna wersja.  

Do tego będą nam niewątpliwie potrzebne instrukcje, które Ministerstwo Finansów przygotowuje w formie dość obszernych broszur. Następnie zbieramy wszystkie potrzebne dokumenty do wypełnienia zeznania, a więc informacje o tym, ile uzyskaliśmy przychodu, jakie zapłaciliśmy składki oraz zaliczki na podatek. Ważne jest też przygotowanie dokumentacji związanej z ulgami podatkowymi, jeśli takie nam przysługują.

Bardzo ważny jest też kalkulator, bo musimy zliczyć przychody z różnych źródeł , koszty ich uzyskania i wszystkie zapłacone składki i inne odliczenia, aby uzyskać kwotę dochodu stanowiącą podstawę opodatkowania. Sami też wyliczamy podatek, pamiętając przy tym o kwocie wolnej, progach i stawkach według skali albo ryczałtowych.

Mając już stos papierów można przystąpić do wypełniania druków. Na każdym etapie wypełniania możemy posiłkować się instrukcją, czyli szukać odpowiedzi na nasuwające się pytania w broszurce. Jeśli popełnimy błąd, z reguły przepisujemy wszystko od nowa. Warto sprawdzić dokonane obliczenia, bo łatwo popełnić pomyłkę, szczególnie gdy mamy sporo różnych danych.

Gotowe zeznania podatkowe trzeba dostarczyć do właściwego urzędu skarbowego. Możemy to zrobić osobiście albo za pośrednictwem upoważnionej osoby. Możemy też włożyć do koperty i odesłać pocztą lub przez kuriera. Trzeba przy tym pamiętać o terminach. Do 31 stycznia składamy PIT-28, PIT16A i PIT 19A, a do końca kwietnia (w 2017 roku do 2 maja) druki PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39. Wysłać pocztą możemy nawet w ostatnim dniu terminu, bo liczy się data stempla pocztowego. Natomiast przez kuriera muszą dotrzeć do organu skarbowego w terminie.

Czy szybciej rozliczymy pit online?

Rozliczenie deklaracji podatkowych pit online zajmie nam o wiele mniej czasu. Przede wszystkim nie musimy starać się o druki deklaracji. Dostępne są w każdym programie do rozliczania pit, w wersji aktualnie obowiązującej, a programy często same wybierają dla nas odpowiednie formularze i załączniki do nich.

Wypełnianie formularzy przebiega sprawnie, poniewaz programy często same umieszczają nasze dane w odpowiednich rubrykach. Gdy trzeba wpisać dane osobowe, swoje i innych osób, system pomaga  np. wpisując datę urodzenia po podaniu numeru  PESEL.

Dokumentację dotyczącą naszych przychodów i odliczeń musimy mieć zebraną, ale nie będziemy wykonywać działań rachunkowych. Każdy program PIT wykona za nas obliczenia i możemy być pewni, że będą to obliczenia poprawne i zgodne z obowiązującymi regułami.

Gotowe deklaracje dostarczymy do urzędu skarbowego online jednym kliknięciem. Przed wysyłką trzeba jeszcze złożyć podpis. W przypadku podatników będących osobami fizycznymi nie jest wymagany kwalifikowany podpis elektroniczny, system weryfikuje podatnika przez sprawdzenie danych autoryzujących. Jeśli w poprzednich latach składaliśmy pit- online, to wszystkie dane i kwota przychodu wykazana w ubiegłym roku jest zapamiętana. Nie popełnimy więc błędu i nasze dokumenty otrzymają status “200”, zostaną przesłane przez system e-deklaracje do właściwego urzędu skarbowego online, a my otrzymamy UPO - Urzędowe Poświadczenie Odbioru.

Dobre programy do rozliczania PIT

Szybko i łatwo można rozliczyć pit-online wybierając w internecie jeden z programów oferowanych na portalach podatkowych. Wśród nich wyróżnia się PITax.pl Łatwe podatki. Jest intuicyjny, przyjazny, napisany prostym językiem. Autorzy programu zadbali, aby sforułowania używane w programie nie były zawiłe, trudne do  zrozumienia dla przeciętnego Kowalskiego. Nie musimy znać  przepisów podatkowych. Z programem PITax.pl Łatwe podatki rozliczymy ulgi bez zagłębiania się w zawiłe i niejednoznaczne zapisy ustawowe o ulgach. System sam orzeknie, kiedy przysługuje nam odliczenie i w jakiej wysokości. Wystarczy podać odpowiedzi na kilka prostych pytań.

Z aplikacji PITax.pl Łatwe podatki może korzystac każdy podatnik, który ma dostęp do internetu na komputerze, laptopie, palmtpie, telefonie komórkowym. Nie jest wymagane specjalne oprogramowanie. Program działa na wszystkich przeglądarkach internetowych. Pit online możemy wypełnić i wysłać o każdej porze, gdyż program jest kompatybilny z systemem ministerialnym, dostępnym przez całą dobę we wszystkie dni tygodnia.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.