dzisiaj jest wtorek, 23 kwietnia 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

W jaki sposób kąpać noworodka?

2016-03-16 22:24

Zanim przystąpi się do ważnej czynności, jaką jest kąpiel noworodka, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które mogą ułatwić wykonanie tego zabiegu pielęgnacyjnego. Dotyczą one przede wszystkim temperatury oraz ilości wody, w jakiej ma się znajdować pociecha, pozycji, w jakiej powinno się kąpać dziecko, a także tego, jak często trzeba myć malucha oraz czy powinno się moczyć jego nie do końca zagojony pępek. Większość z tych informacji można znaleźć w sieci lub przeznaczonych do tego celu poradnikach, czasem warto jednak skorzystać z wiedzy innych, bardziej doświadczonych rodziców, którzy opiekę nad maleństwem mają już za sobą.

Częstotliwość kąpieli

Wbrew pozorom dwie kąpiele tygodniowo w zupełności wystarczą. Niemowlęta, które nie potrafią się jeszcze przemieszczać, nie brudzą się na tyle, by spędzały więcej czasu, pluskając się w wanience. Istotne jest jednak to, aby podczas mycia pociechy używać delikatnych kosmetyków przeznaczonych dla najmłodszych. Warto pamiętać też o tym, by noworodek był kąpany w czystej, niewielkiej ilości wody. Ponieważ istnieją dzieci, które od początku lubią kąpiele oraz takie, w których wywołują one histerię, dobrze sprawdzić, którym typem okaże się nasz maluch. Jeśli sporadycznie, z powodu różnego rodzaju okoliczności zdarzy się przegapić porę mycia, zastąp kąpiel obmywaniem dziecka wacikami zwilżonymi ciepłą wodą.

Jak myć noworodka?

Nie bez znaczenia będą również inne kwestie towarzyszące kąpaniu niemowlaka. Znając je, z czasem mycie będzie przebiegać coraz sprawniej, bez denerwowania się i płaczu najmłodszego. Warto zatem poznać kilka sprawdzonych patentów.

Dobrze przygotować specjalny kącik, który przeznaczymy na dziecięce kąpiele. Wanienka powinna stać w pobliżu przewijaka, tak by nie pokonywać zbyt dużych odległości z wykąpanym dzieckiem w dłoniach. Po umyciu dziecka można położyć je na ręczniku i okryć pieluchami tetrowymi, by nie odczuwało zimna.

Rozsądnie będzie także zatroszczyć się o odpowiednią temperaturę w pokoju, w którym znajduje się wanienka. Optymalne okaże się 25 stopni Celsjusza – wówczas istnieje pewność, że dziecko nie zmarznie. Jeśli w pomieszczeniu jest niższa temperatura, na kwadrans przed planowaną kąpielą ogrzej je na przykład grzejnikiem elektrycznym, nie pozwalając malcowi na późniejsze chorowanie.

Równie dobrym pomysłem okaże się także przygotowanie zawczasu akcesoriów przeznaczonych dla niemowląt, które będą niezbędne podczas kąpieli, jak na przykład: mydełko, myjka, ręcznik, pieluszki tetrowe czy oliwka. Każda z tych rzeczy powinna być łatwo dostępna. Podobnie dzieje się w przypadku dziecięcych ubranek. Ułożone odpowiednio blisko wanienki zapobiegną dziecięcym przeziębieniom oraz innym, bardziej poważnym chorobom.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.