dzisiaj jest niedziela, 07 czerwca 2020
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Gdzie się wybrać 16 sierpnia? Oczywiście do Mikstatu w Wielkopolsce...

2014-08-06 09:51

Jednak to nie żartobliwe określenie miasta skłania nas do tego, by zaprosić tu rodziców ze swoimi dziećmi. Więc co takiego niezwykłego jest w tym mieście, kiedy najlepiej się tu wybrać. Oczywiście można w każdym dniu, bo na Cmentarnym Wzgórzu, znajduje się zabytkowy, niezwykle nastrojowy pięknie odnowiony drewniany kościół, którego drzwi dla chcących go nawiedzić otwarte są codziennie. Ale jest jeden wyjątkowy dzień, gdy do Mikstatu zmierzają ludzie z różnych zakątków naszego kraju. To dzień 16 sierpnia. W tym dniu można tu naprawdę przeżyć niezapomniane chwile. Cóż takiego niezwykłego jest w tym dniu w Mikstacie? Uroczystości odpustowe ku czci Świętego Rocha, patrona zabytkowego kościoła położonego na Cmentarnym Wzgórzu, a od 2007 roku także niebieskiego Patrona miasta Mikstat, połączone z ...błogosławieństwem zwierząt. Tak, tu w dniu odpustu ma miejsce obrzęd błogosławieństwa zwierząt. Dlaczego? Bo Święty Roch jest opiekunem zwierząt domowych.

Jest piękna legenda mówiąca o wiernej przyjaźni Rocha z psem, nazywanym Roszkiem. Roch był pielgrzymem, zasłynął z heroicznej posługi osobom zarażonym. Uzdrowił nie tylko wielu ludzi, ale także zwierzęta. Jednak, gdy sam zachorował, to pies miał mu przynosić chleb. Pies ten towarzyszył mu później na pielgrzymim szlaku. Gdy Roch zmarł mając zaledwie 32 lata stanął u bram raju, ze swym wiernym towarzyszem. Święty Piotr nie chciał wpuścić psa do raju, a Roch nie chciał tam wejść bez wiernego towarzysza...to się nazywa prawdziwa przyjaźń.

Mieszkańcy Mikstatu wierzą, że to właśnie wstawiennictwu Świętego Rocha ich przodkowie zawdzięczają ocalenie. Kościół na Cmentarnym Wzgórzu to wotum dziękczynne dla Świętego Rocha. Co roku w dniu Jego imienin, czyli 16 sierpnia odbywa się tu obrzęd błogosławieństwa zwierząt. Takiej procesji nie zobaczycie w żadnym zakątku naszego kraju. Wędrują w niej, niesione są a czasami wiezione zwierzęta, którymi można wypełnić całą Arkę Noego: konie, kucyki, krowy, równych ras i wielkości psy, koty, chomiki, króliki, świnki morskie i wietnamskie. Są też małe kurczaki, gołębie i różne ptaki i zwierzaki. Tę procesję można nie tylko obejrzeć, ale można się w nią włączyć. Przekonaj się o tym sam.

Sanktuarium to duma mieszkańców, ale w tym dniu wygląda wyjątkowo pięknie. Zajrzyj i tam na kilka chwil refleksji. W ołtarzu głównym zobaczysz na obrazie Świętego Rocha i jego wiernego towarzysza, psa Roszka oraz anioła opatrującego ranę na nodze Świętego. A gdy odczujecie zmęczenie, można udać się do Parku Świętego Rocha oddalonego od Sanktuarium o zaledwie 600m. Tu w cieniu drzew można usiąść na ławeczce, albo w altance i po dniu pełnym wrażeń trochę odpocząć, a na dzieci czeka tam plac zabaw.

Jeśli więc zastanawiasz się, gdzie wybrać się ze swoimi dziećmi w sobotę 16 sierpnia, podpowiadamy... do Mikstatu na niezwykłe uroczystości odpustowe połączone z błogosławieństwem zwierząt.

ZAPRASZAMY!

Program uroczystości  odpustowych  na www.parafia-mikstat.pl

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.