dzisiaj jest wtorek, 21 maja 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Naukowa przygoda w Centrum Nauki Kopernik

2013-03-30 08:20

„Okiem robota” (45-minutowe, weekendowe zajęcia dla całej rodziny, od 9 lat)

Jak widzą roboty? Czy dobrze radzą sobie w ciemnościach, czy – jak ludzie – muszą wytężyć wzrok, by cokolwiek dostrzec? O tym opowiemy na zajęciach, na których spojrzymy na świat jego oczami. Wcielimy się w role wynalazców i zbudujemy robota, który będzie reagował na światło. Przy okazji opowiemy, jaki wpływ na rozwój robotyki miały dżdżownice i węże.

Dlaczego warto przyjść na zajęcia do pracowni robotycznej? Co to jest robotyka?

Robotyka to multidyscyplinarna dziedzina nauki, która łączy w sobie informatykę, matematykę, fizykę i technikę. Podczas zajęć w pracowni robotycznej rozwijamy zdolności techniczne (budujemy roboty), informatyczne (tworzymy algorytmy), pogłębiamy wiedzę z matematyki (poznajemy czym jest geometria) i z fizyki (dowiadujemy się, jak działają np. czujniki oraz serwomechanizmy), zachęcamy do kreatywności. Nauka ta ma także coś wspólnego z naukami humanistycznymi: to Karel Ĉapek jako pierwszy użył słowa robot w 1920 r., zaś o robotyce pisał w 1942 roku Isaac Assimov w opowiadaniu „Runaround”.

Pełnokrwista biologia (45-minutowe, weekendowe zajęcia dla całej rodziny, od 9 lat)

Badając prawdziwą krew zwierzęcą, sprawdzicie, jak reaguje ona z różnymi substancjami, takimi jak kwas octowy, alkohol i woda utleniona. Wykonacie rozmaz krwi, a następnie wybarwicie go i obejrzycie pod mikroskopem. Tą metodą – stosowaną kiedyś w laboratoriach diagnostycznych – zbadacie próbkę. Na zajęciach opowiemy, skąd się biorą grupy krwi i jak czytać wyniki badań. Na koniec zajrzymy do wnętrza prawdziwego serca. Tylko dla osób o mocnych nerwach!

Uwaga! Krew wykorzystywana podczas zajęć jest pochodzenia zwierzęcego. Została przebadana bakteriologicznie i posiada certyfikaty gwarantujące jej czystość biologiczną.

„Na tropie złodzieja” (45-minutowe, weekendowe zajęcia dla całej rodziny, od 9 lat)

Bałagan, na podłodze jakieś przedmioty i papiery, otwarty sejf, zbita szklanka, ślady czegoś czerwonego… Policjanci dostarczyli do laboratorium różne przedmioty z miejsca zbrodni. Trzeba przebadać i zidentyfikować ślady pozostawione przez złoczyńcę. Sprawdzicie znaki, takie jak odciski palców, odczytacie niewidoczną wiadomość oraz wykryjecie ślady krwi. Czy policji uda się wytropić złodzieja?

„Rozpalone do białości” (45-minutowe, weekendowe zajęcia dla całej rodziny, od 9 lat)

Zanim Thomas Edison opatentował żarówkę w 1880 roku, eksperymentował z setkami różnych materiałów, żeby znaleźć taki, który będzie świecił jasno i długo. Jeśli chcecie poczuć się jak słynny wynalazca, weźcie udział w zajęciach w laboratorium fizycznym. Spośród różnych przedmiotów wybierzecie te, z których można zbudować żarówkę, następnie złożycie ją i sprawdzicie, jak świeci. Olśniewające rezultaty gwarantowane!

Informacje praktyczne:

    bilet można kupić (bez kolejki) w kasie nr 4 CNK najpóźniej na 20 minut przed rozpoczęciem zajęć.

    sobota i niedziela: 11.30, 12.45, 14.30, 15.45

    cena: 9 zł/os + cena biletu do CNK


Uwaga: dzieci w wieku od 9 do 13 lat mogą brać udział w zajęciach jedynie z dorosłym opiekunem. Jeden dorosły może opiekować się masymalnie trójką dzieci.

Źródło: www.kopernik.org.pl

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.