dzisiaj jest poniedziałek, 20 maja 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kanał Ostródzko-Elbląski i jego atrakcje

2020-11-26 00:11

Dzięki temu wydaje się jakby statki płynęły po trawie. W plebiscycie zorganizowanym przed gazetę Rzeczypospolita Kanał Ostródzko-Elbląski został uznany za jeden z siedmiu cudów Polski. Jego łączna długość to około 151 km i jest on najdłuższym kanał żeglownym w Polsce. Można go podzielić na następujące odcinki:

1) Elbląg – Ostróda (80.4 km),

2)Ostróda – Stare Jabłonki (16.9 km),

3)Miłomłyn – Iława (32,2 km).

Krótka lekcja historii

Pierwsze pomysły połączenia jezior mazurskich z terytorium Morza Bałtyckiego pojawiły się pod koniec XVIII wieku. Miało to pomóc tym miastom znajdującym się na terenie Prus Wschodnich, które słabiej się rozwijały. Do użytku kanał został oddany 31 sierpnia 1860 roku. Początkowo przewożono na trasie jego przebiegu drewno, żywność, piwo, materiały przeznaczone do budowy oraz części do maszyn. W 1912 roku wraz z otworzeniem firmy żeglugowej „Schiffs-Reederei” zaczęto oferować turystom także przewozy pasażerskie.

Niezapomniany rejs ZEFIREM

Chciałbyś na własne oczy przekonań się o niezwykłości Kanału Ostródzko-Elbląskiego? Ze statkiem wycieczkowym „Zefir” jest to możliwe. Można go znaleźć na terenie przystani w Ostródzie, gdzie cumuje przy pochylni Buczyniec. Rejsy dla turystów organizowane są w okresie od 14 kwietnia do 15 października w maksymalnej liczbie do 40 osób. W ofercie firmy są trzy różne rejsy, które umożliwiają klientowi wybranie tego najbardziej dopasowanego do jego własnych upodobań. Pierwsza propozycja to godzinny rejs, który swój początek bierze w Buczyńcu. Dwukrotnie pokonywana jest pochylnia w kierunku góra-dół. Statek zawraca przy pochylni Kąty. Kolejna z propozycji to już zaproszenie dla wytrwalszych. Tym razem organizatorzy przygotowali dwugodzinny rejs, w którego trakcie dwukrotnie przepłynięta zostanie pochylnię Buczyniec (w górę i w dół) oraz pochylnia w Kątach (również w górę i w dół). Ci, którzy planują urlop w późniejszym terminie mają możliwość skorzystania z oferty rejsu po jeziorach: Ilińskim i Ruda Woda. Przeznaczone są do niewielkich grup 10-osobowych od 1 października. Więcej informacji o ofercie dostępnych jest na stronie internetowej oraz pod numerem telefonu organizatorów.

Oberland – co jeszcze warto zwiedzić?

Kraina Kanału Elbląskiego obejmuje zachodnią część województwa warmińsko-mazurskiego zahaczając o takie miasta jak: Ostróda, Elbląg, czy Iława. Te tereny oprócz wspaniałej infrastruktury wodnej charakteryzuje również piękna, niezmącona ręką człowieka przyroda. Takie ukształtowanie terenu sprzyja tworzeniu licznych ścieżek rowerowych. W rankingu, w którym oceniono 44 polskie szlaki rowerowe tutejsze zajęły bardzo wysokie 6 miejsce. Po wyczerpującym ruchu na świeżym powietrzu warto skosztować regionalnej kuchni, która obfituje w szereg ciekawych potraw, które rzadko można spotkać na naszych stołach. Dzyndzałki, plince z pomoćką czy karmuszka to tylko część dań, z których słynie ta kraina. W okolicy zachowało się również wiele zamków i pałaców. W trakcie pobytu w pobliżu warto odwiedzić Bałoszyce, Bądki, Dawidy, Dobrocin, Drulity, Gubławki, Janów, Jaśków, Karnity, Kraplewo, Powodów, Pozorty czy Sople. Są to wspaniałe przykłady na to, jak w Krainie Kanału Elbląskiego wyglądała architektura typu dworskiego.

Artykuł powstał przy współpracy z zefir.ostroda.pl

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.