dzisiaj jest czwartek, 20 czerwca 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Czarna dama na moczonym parkiecie czyli... Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Bo chyba warto odwiedzić miejsce, które zajęło pierwsze miejsce na liście „7 Nowych Cudów Świata” National Geographic? Albo odwiedzić pałac, w którym wiszą dwa takie same lustra, tylko że jedno jest na ścianie północnej a drugie na (przeciwnej) południowej. Jak się spojrzy w jedno z luster to mamy wrażenie jakbyśmy patrzyli w niekończący się tunel. W tym samym pałacu w jednym z pokoi jest dębowy parkiet, który ma specyficzny ciemny kolor. Taki kolor został uzyskany poprzez moczenie drewna w wodzie przez aż sto lat! W pałacu jest tez duch – Czarna Dama i… wiecie co, sami zobaczcie co jeszcze.

Podpowiemy, że warte zobaczenia są: pałacowa kaplica wzorowana na kaplicy królewskiej w Wersalu; powozownia (taki dzisiejszy garaż z supersamochodami), stoją tu historyczne pojazdy konne z XIX i początku XX wieku oraz różnego typu uprzęże końskie, zabytkowe siodła i akcesoria jeździeckie, szereg ciekawych przedmiotów podróżnych oraz ciekawostki z dziedziny sportu i turystyki. Wśród pojazdów miłośnicy motoryzacji dawnej znajdą: podróżną karetę coupé, efektowne lando, powozy spacerowe, popularnie zwane bryczkami, oryginalną dwukółkę motyl do powożenia jednym koniem oraz wygodne sanie i sanki.

Zobaczyć możecie również przedmioty podróżne, kufry, walizy, sakwojaże, pudła na kapelusze, podróżne sepet i samowar oraz zegary powozowe. Na wystawie pokazane zostały także zabytkowe rowery i bicykl. Sami zobaczcie, co się kiedyś zabierało w podróż.

Koniecznie zajrzyjcie do ogrodu! W dawnej bażantarni znajdują się woliery, w których hodowane są piękne ptaki łowne. Na śródleśnych polanach urządzono plac piknikowy z rożnem i miejscem do biesiadowania, a nieco dalej plac zabaw dla najmłodszych gości Kozłówki.

Uwaga rodzice - ciszą i spokojem oraz widokiem rzadkich okazów drzew możecie cieszyć się w zacisznym kąciku tonącym w kwiatach od wiosny do jesieni w ogródku kawiarnianym w części północnej zespołu pałacowego.

Komentarze

KĘDZIOR 2016-08-29 20:35 przyznana ocena:

Ciekawe miejsce, zamek fajny, lecz drogi bardzo bilet. ale za to wokół przepiękny park gdzie można miło spędzić czas z rodziną i odpocząć od zgiełku codziennego dnia

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.