dzisiaj jest środa, 22 maja 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Rezerwat „Niebieskie Źródła"

2013-03-07 13:59

Od wielu lat uczeni i badacze starali się w sposób naukowy (lub magiczny) wytłumaczyć, dlaczego stawy zmieniają barwę i skąd to błękitne zabarwienie. Teorii było wiele, aż w końcu dowiedziono, że za wszystkim kryje się… światło. Czysta, przefiltrowana woda z wapiennych źródeł pochłania promienie czerwone, przepuszcza zaś odbite od dna fale niebieskie i zielone, które możemy obserwować. Odcień wody zależy od pory dnia oraz pogody – tyle fizyka.

Na spacer wygodnymi alejkami wijącymi się wokół stawów polecamy zabrać aparat fotograficzny. Przyda się do uwiecznienia oswojonych z człowiekiem ptaków (prosimy nie karmić chlebem!)  - rezerwat jest ostoją dla ok. 75 ich gatunków, a prawdziwą osobliwością są: ubarwiony remisz, zimorodek oraz kaczki (krzyżówka, ohar, czernica, cyraneczka i gągoł).

Dla tych, którzy lubią wiedzieć, na co patrzą, mamy dobrą wiadomość. Tradycyjną trasą spacerową, od głównego wejścia do rezerwatu do basenu źródliskowego, prowadzi „Ścieżka przyrodnicza po rezerwacie Niebieskie Źródła”. Ustawiono na niej 5 przystanków z umieszczonymi na nich tablicami informacyjnymi, na których znajdziecie rysunki i opisy: ptaków, ryb, płazów i roślin oraz budowę geologiczną obszaru źródliskowego.

Uwaga! Ścieżka prowadzi przez cały czas szeroką, utwardzoną nawierzchnią grobli, wzdłuż której rozmieszczono ławki umożliwiające odpoczynek. Przejście całej trasy zajmuje mniej niż godzinę.

Komentarze

Gość 2014-09-10 21:42

Polecam na spokojny spacer z dziećmi :) Wózek dziecięcy prowadzi się łatwo. Faktycznie polecam zabranie aparatu fotograficznego.
W okresie letnim - super

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.