dzisiaj jest piątek, 19 lipca 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Szczeniak w domu - jak przygotować się na psa?

2023-05-29 11:18

Pierwsze dni szczeniaka w nowym domu zwykle wiążą się z dużym stresem. Zarówno dla psa, jak i jego nowego opiekuna. Psiak musi poradzić sobie z tęsknotą za rodzeństwem i przyzwyczaić do nowego otoczenia. Z kolei opiekun powinien nauczyć pupila zasad panujących w domu i zapewnić mu bezpieczną przestrzeń do rozwoju. A warto pamiętać, że te pierwsze wspólne dni pod jednym dachem mają ogromny wpływ zarówno na charakter zwierzęcia, jak i jego relację z opiekunem. Dlatego warto wiedzieć, jak przygotować się na przyjęcie szczeniaka.

Wyprawka dla szczeniaka – lista niezbędnych akcesoriów

Jeszcze zanim psiak pojawi się w domu, warto skompletować wszystkie rzeczy potrzebne do opieki nad nim. Dobrze zorganizowane otoczenie pomoże Ci odnaleźć się zamieszaniu, jakie zapanuje pod Twoim dachem, przynajmniej na kilka pierwszych dni. Z czego składa się wyprawka dla szczeniaka? Do niezbędnych akcesoriów należą:

  • smycz i obroża (lub szelki) – akcesoria spacerowe to absolutna podstawa każdej psiej wyprawki. Maluch w okresie kwarantanny przed szczepieniami nie powinien co prawda wychodzić na spacery. Jednak gdy tylko stanie się to możliwe, należy przyzwyczajać go do noszenia obroży lub szelek i uczyć chodzenia na smyczy;
  • miska dla psiaka – a właściwie dwie – jedna na pokarm i druga na wodę;
  • posłanie dla psa – własne posłanie to nie tylko miejsce do spania i odpoczynku. Legowisko dla psa to także bezpieczne schronienie, w którym może skryć się w chwilach stresu czy niepokoju. Warto zadbać, by szczeniak miał takie miejsce tylko dla siebie;
  • podkłady higieniczne – przydadzą się podczas nauki czystości w okresie, gdy ze względu na brak pełnych szczepień szczeniak nie powinien wychodzić na zewnątrz;
  • karma dla psa – na początek najlepiej zakupić tę samą karmę, którą szczeniak jadł w poprzednim miejscu zamieszkania. Zbyt nagła zmiana diety mogłaby wywołać niepotrzebne rewolucje żołądkowe i przysporzyć psiakowi niepotrzebnego stresu;
  • zabawki dla małych psów – gryzaki, pluszowe misie, piłki i szarpaki – możliwości jest mnóstwo. Na początek polecamy zabawki do gryzienia, ponieważ szczeniaki znane są z tego, że gryzą wszystko, co znajdzie się w zasięgu pyszczka. Gryzak odwróci uwagę malucha od butów, dywanów i innych domowych sprzętów.

Jak zadbać o bezpieczeństwo szczeniaka w nowym domu?

Wyprawka dla szczeniaka to nie wszystko. Przed przybyciem pupila warto też dobrze rozejrzeć się po mieszkaniu i sprawdzić, czy nie ma w nim przedmiotów potencjalnie niebezpiecznych dla małego, ciekawskiego psiaka. Trzeba pamiętać, że szczeniaki są wszędobylskie i chętnie zajrzą w każdy kąt, by przekonać się, czy nie kryje się tam coś ciekawego.

Co więcej, szczenięta mają tendencję do gryzienia dosłownie wszystkiego. Nie tylko przez swędzące dziąsła i kiełkujące ząbki. Szczenięta poznają świat poprzez gryzienie i węszenie, więc nie zdziw się, jeśli po przybyciu do Twojego domu, pupil zabierze się do gryzienia roślin czy kabli. Dlatego wszelkie cenne lub potencjalnie niebezpieczne przedmioty należy schować do szafek. Przewody elektryczne, chemikalia oraz toksyczne rośliny muszą znaleźć się poza zasięgiem psich szczęk.

Własny kącik i bezpieczna przestrzeń do poznawania świata

Pierwsze dni w nowym domu to dla psiaka trudny okres aklimatyzacji i poznawania domowników. Szczeniak wciąż styka się z nowymi bodźcami, otaczają go obce dźwięki i zapachy. Jednocześnie wciąż czuje tęsknotę za matką i rodzeństwem, jest zagubiony i niepewny. Aby ułatwić pupilowi przejście tego trudnego okresu, należy zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. Jak to zrobić?

Po pierwsze, warto zorganizować maluchowi takie miejsce, w którym będzie mógł się schować i w spokoju odpocząć. To może być legowisko usytuowane w jakimś ustronnym zakątku domu albo zamykana klatka. Chodzi o to, by w takim schronieniu szczeniak mógł odpocząć, gdy poczuje się przytłoczony lub zestresowany. Jeśli to możliwe, warto zabrać od hodowcy zabawkę lub kocyk, którego zapach będzie kojarzył się z domem, czyli z bezpieczeństwem. Znany zapach pomoże maluchowi uspokoić się i znacznie ułatwi mu aklimatyzację w nowym domu.

Po drugie, pozwól szczeniakowi poznawać otoczenie w swoim tempie. Nie zmuszaj go do robienia rzeczy, na które wyraźnie nie ma ochoty, nie podnoś go naręcze i nie przytulaj. Na początku, głaskaj go tylko wtedy, gdy sam zainicjuje kontakt. Pozwól mu zwiedzać kolejne pomieszczenia, ale jeśli nie zechce gdzieś wejść, nie nakłaniaj go do tego siłą. Pierwsze kontakty z nowym pupilem wymagają wiele cierpliwości i ostrożności. Takie podejście sprawi jednak, że pies szybko nabierze do Ciebie zaufania i poczuje się bezpieczniej w Twojej obecności.

Szczeniak a nauka zasad panujących w domu – kiedy zacząć?

Wielu mniej doświadczonych psiarzy popełnia błąd, stosując wobec szczeniaka tak zwaną taryfę ulgową przez kilka pierwszych tygodni w domu. Chcąc ułatwić pupilowi aklimatyzację, pozwala mu się na wszystko, począwszy od wskakiwania na łóżko, a na podgryzaniu rąk skończywszy. Niestety takie postępowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że zachowanie, na które łatwo przymknąć oko w przypadku małego, uroczego szczeniaka, często okazuje się trudne do zaakceptowania u dorosłego psa. Co więcej, psiakowi ciężko będzie zrozumieć, dlaczego tak długo pozwalano mu na coś, a teraz dostaje burę dokładnie za to samo zachowanie. Aby uniknąć kłopotów wychowawczych, warto od razu wprowadzić w domu pewne zasady. To jasne, że szczenię będzie potrzebowało miłości i zrozumienia, ale wbrew pozorom to właśnie jasno określone zasady i swego rodzaju rutyna pozwolą mu poczuć się bezpieczniej w nowym otoczeniu.

Prawidłowa socjalizacja szczeniaka

Socjalizacja psa polega na stopniowym oswajaniu go z nowymi sytuacjami. Szczeniak musi poznać dźwięki i zapachy, z jakimi może zetknąć się w domu. Odgłos telewizora, pralki, suszarki czy odkurzacza nie powinien kojarzyć mu się z żadnym zagrożeniem. Mały pupil musi też nauczyć się podstaw komunikacji z opiekunem, czyli na przykład sygnalizowania potrzeby wyjścia na spacer. Na tym jednak nie koniec.

szczeniak z pluszową zabawką

Socjalizacja to także nauka radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Psiak powinien wiedzieć, że opiekun nie zawsze będzie tuż obok i że czasem przyjdzie mu zostawać w domu całkiem samemu. Trening niezależności to jeden z najważniejszych elementów szkolenia psa. Pobłażliwość w tym zakresie może doprowadzić do rozwinięcia się tak zwanego lęku separacyjnego, który trudno będzie wyleczyć u dorosłego psa.

Ważnym elementem socjalizacji jest także stawianie granic. Jeśli nie życzysz sobie, by pies spał na Twoim łóżku, nie pozwalaj szczeniakowi na nie wskakiwać. Jasne zasady i ich konsekwentne egzekwowanie pomogą psu szybciej odnaleźć się w nowej rzeczywistości i szybko wyrobić właściwe nawyki.

Dieta dla szczeniaka. Czym karmić małego psa?

Ostatnią kwestią, którą należy rozstrzygnąć jeszcze zanim psiak pojawi się w domu, jest metoda karmienia. Jak już wspomniano, przeprowadzka do nowego domu nie jest najlepszym momentem na zmianę diety. Dotyczy to zarówno szczeniąt kupowanych z hodowli, jak i tych adoptowanych ze schroniska. Zmiana miejsca i otoczenia wiąże się z ogromnym stresem, a to w połączeniu z nową diety daje niezawodny przepis na problemy żołądkowo-jelitowe.

Aby tego uniknąć, najlepiej zachować na jakiś czas dotychczasowy sposób karmienia. Przynajmniej przez kilka pierwszych dni należy karmić psiaka tą samą karmą, którą dostawał w poprzednim domu. Po jakimś czasie możesz stopniowo przestawiać pupila na nową karmę, mieszając dotychczasowy pokarm z tym nowym.

Żywienie ma niebagatelny wpływ na rozwój szczeniąt. Postaraj się wybrać pokarm dobrej jakości, który dostarczy psu wszelkich składników niezbędnych do prawidłowego wzrostu. Karmę możesz wybrać nie tylko pod kątem wieku pupila, ale też jego docelowej wielkości. Na rynku znajdziesz doskonałe karmy pełnoporcjowe dla szczeniąt ras dużych, średnich i małych.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.