dzisiaj jest czwartek, 30 marca 2023
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Rodzinne Ferie w Muzeum 2023 - Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

2023-02-05 01:10

Program Ferii:

31.01 - W górniczym krajobrazie, Muzeum w kopalni

Krajobrazy zostały ukształtowane przez siły przyrody lub przez działalność człowieka. Wielickie podziemia łączą w sobie te dwa działania. Złoże solne ukazuje piękno soli, a chodniki i wyrobiska ciężką pracę górników. Muzeum zaprasza na spacer w głąb ziemi do niezwykłego górniczego krajobrazu. Uczestnicy poznają różne rodzaje soli, zobaczą ogromne wyrobiska i dowiedzą się o ludziach, którzy tam pracowali.

01.02 - Fotografii dawnej czar, Zamek Żupny

Stare fotografie mają w sobie tajemnice minionych lat. Uchwycony w przeszłości moment, pozwala „przenieść się” w czasie i poznać nieistniejący już dziś świat. Choć są czarno-białe to kryją w sobie barwne opowieści.  Muzeum zapraszamy na zajęcia, podczas których uczestnicy będą mogli poczuć atmosferę z tamtych lat. Ożyją opowieści i każdy uczestnik będzie mógł odnieść wrażenie, że znalazł się w dawnym atelier fotografa.

02.02 -  Górniczy wehikuł, Muzeum w kopalni  

Podczas zajęć uczestnicy odbędą podróż z mapą „podziemnego świata” w dłoni, dzięki której

poznają tajemnice funkcjonowania maszyn i urządzeń górniczych. Miały one wielki wpływ na rozwój wielkiego przedsiębiorstwa solnego. Wszystkie zadania z jakimi przyjdzie się zmierzyć uczestnikom zajęć pozwoli im poczuć dawny trud pracy górniczej.

03.02 - Kolekcjonerzy są wśród nas, Zamek Żupny  

Kolekcjoner, to osoba, która gromadzi różne przedmioty i tworzy ciekawe kolekcje. Tak

naprawdę każdy z nas może być „ zbieraczem” i tworzyć interesujące zbiory. Są wśród nich prawdziwi pasjonaci, którzy całe życie poświęcają kolekcjonerstwu. Zajęcia opowiedzą między innymi o numizmatykach, filatelistach czy deltiologach. Uczestnicy rozwiążą

„kolekcjonerski quiz” i zobaczą najcenniejszy zamkowy skarb – kolekcję solniczek.

07.02 -  Historia kopalni w dotyku, Muzeum w kopalni    

Jak wygląda kopalnia gdy zgaśnie górnicza lampa? Na tym spotkaniu uczestnicy poznają historię złoża solnego w Wieliczce poprzez zmysł dotyku. Pobudzą swoją wyobraźnię do działania. Poprzez zabawę i ciekawe zadania odkryją solną krainę na nowo.

08.02 - Zamkowy karnawał, Zamek Żupny     

Nadszedł czas karnawału  - wielkiego święta, zabawy, koloru i maskarad. Jakie panowały dawniej tradycje i obyczaje? Czy wszędzie było tak samo? Co / kto kryje się pod maską? Na te i inne pytania uczestnicy zdobędą odpowiedzi podczas tych karnawałowych warsztatów.

09.02 - W świecie legend, Muzeum w kopalni      

Zajęcia wprowadzą uczestników w magiczny świat podziemi, górniczych legend, opowieści i

tajemniczych postaci. Treści legend odnoszą się do początków wydobycia wielickiej soli, postaci Skarbnika czy patronek górników. Zwieńczeniem zajęć będzie stworzenie pracy plastycznej z wykorzystaniem soli.

10.02 - Sekrety dawnych map, Zamek Żupny       

Jak powstawały mapy dawnej Wieliczki oraz jakich przyrządów używano by mierzyć jej

teren? Czy można dowiedzieć się z nich gdzie mieszkali górnicy i gdzie wychodzili na spacer?

Te i inne ciekawostki będzie można odnaleźć na mapach z bogatej kolekcji muzealnej, zaprezentowanych podczas spotkania.

 

Informacja / rezerwacja Dział Edukacji: 12 289 16 33.  

Ilość miejsc ograniczona.

Koszt udziału: Zamek Żupny - 8 zł/os., Muzeum w kopalni - 15 zł/os. 

Zbiórka w sklepie muzealnym w Zamku Żupnym. 

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.