dzisiaj jest wtorek, 27 września 2022
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Z Ossolineum do „centrum polszczyzny”. Edukacyjna wędrówka po Sudetach - projekt edukacyjny Muzeum Pana Tadeusza

2022-08-05 10:53

Uczestnicy tegorocznego projektu edukacyjnego poznają odpowiedzi na te pytania, a naszym „centrum polszczyzny” staną się Sudety.

We współpracy z czterema szkołami zlokalizowanymi u stóp górskich pasm wyruszymy w pasjonującą edukacyjną wędrówkę pełną przygód. Inspiracją do innego spojrzenia na najbliższe okolice będzie muzealna wystawa.

W projekcie biorą udział:

• Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Karpaczu, Szkoła 707

• Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Wojcieszycach

• Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Sosnówce

• Szkoła Podstawowa im. Władysława Stanisława Reymonta w Ścięgnach

Przed wakacjami grupy uczniów z wymienionych szkół rozpoczęły edukacyjną wędrówkę po Sudetach… we Wrocławiu! Uczestnicy odwiedzili Muzeum Pana Tadeusza, gdzie przygotowano dla nich zajęcia i warsztaty na wystawie czasowej „Romantyczna włóczęga po Sudetach – prace Bogusza Zygmunta Stęczyńskiego ze zbiorów Ossolineum”.

W zajęciach edukacyjnych uczestniczyli uczniowie z klas IV–VII ze szkół powiatu karkonoskiego. Podczas pobytu w Muzeum Pana Tadeusza poznali bliżej sylwetkę galicyjskiego artysty, który w połowie XIX wieku odwiedził i uwiecznił w swojej twórczości okolice, z których oni pochodzą.

Lekcje muzealne były znakomitą okazją do zobaczenia rysunków, unikatowych akwarel, grafik, a także rękopisów Stęczyńskiego – ukazujących w dużej mierze sudeckie widoki, z którymi uczestnicy mają styczność na co dzień. Zabytkowe przedstawienia gór mogli skonfrontować z pracami współczesnego fotografa Crisa Froese, którego dzieła prezentowane są w drugiej części wystawy.

Uczestnicy wzięli udział w warsztacie fotograficznym, w czasie którego przygotowali w technice cyjanotypii pamiątki z podróży. Punktem kulminacyjnym muzealnych działań był spacer po centrum Wrocławia zakończony wejściem na zwykle niedostępny dla turystów taras przy kopule głównego gmachu Ossolineum.

Wiedzę i doświadczenie zdobyte w czasie czerwcowych zajęć w Muzeum Pana Tadeusza uczniowie wykorzystają w czasie plenerowych warsztatów z cyfrowej fotografii krajobrazowej. Już nie w muzeum, a w górach o wschodzie słońca, uczniowie zapoznają się z tajnikami artystycznej fotografii pod okiem fotografa – Crisa Froese, którego prace mieli okazję zobaczyć na wystawie.

Poza zdobyciem nowych umiejętności ważnym aspektem prowadzonych w ramach projektu działań jest zachęcenie uczestników do zupełnie nowego, świeżego spojrzenia na region, w którym mieszkają.

Więcej informacji o projekcie:

https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/wydarzenia/z-ossolineum-do-centrum-polszczyzny-2022/

Projekt Z Ossolineum do „centrum polszczyzny”. Edukacyjna wędrówka po Sudetach dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

_____________

Muzeum Pana Tadeusza

Zakład Narodowy im. Ossolińskich

Muzeum Pana Tadeusza to część Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, w której zbiory Ossolineum prezentowane są na bogatym tle historycznym i literackim. Funkcjonuje od maja 2016 roku w jednej z piękniejszych kamienic Wrocławia – Pod Złotym Słońcem (Rynek 6).

Wystawa stała muzeum składa się z trzech części. Pierwsza z nich, „Rękopis Pana Tadeusza”, opowiada o powstaniu i recepcji książki niezwykłej – być może ostatniej, której fragmenty na pamięć znają niemal wszyscy Polacy. Jedyny istniejący rękopis Mickiewiczowskiego arcydzieła w otoczeniu kilkuset autentycznych manuskryptów, starodruków, grafik, obrazów, rzeźb i przedmiotów codziennego użytku, zilustrowanych i skomentowanych za pomocą stu aplikacji i prezentacji multimedialnych – to zaproszenie do rozmowy o polskiej kulturze i historii walki o niepodległą ojczyznę.

Druga część wystawy stałej, „Misja: Polska”, to opowieść  o romantycznej idei wolności przeniesionej w realia II wojny światowej i czasów powojennych. Na przykładzie życiorysów Jana Nowaka- Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego prezentuje losy pokolenia, które dorastało w wolnej po 123 latach zaborów ojczyźnie, ale w 1939 roku stanęło przed koniecznością walki o niepodległość, a następnie o suwerenną obecność Polski w nowoczesnej Europie. Obaj świadkowie historii przekazali Ossolineum bezcenne zbiory dokumentujące ich losy, wydarzenia, w których uczestniczyli, a także kolekcje dzieł sztuki i archiwa.

9 października 2021 w Muzeum Pana Tadeusza została otwarta trzecia ekspozycja stała – „Pan Tadeusz Różewicz”.

Wystawa o Tadeuszu Różewiczu stanowi pomost między częścią literacką a historyczną Muzeum Pana Tadeusza, czyli treścią i kontekstami Mickiewiczowskiej epopei oraz ekspozycją „Misja: Polska”. Opowiada o bohaterze XX wieku, przedstawicielu pokolenia Kolumbów, który tak jak Jan Nowak-Jeziorański i Władysław Bartoszewski walczył z bronią w ręku w II wojnie światowej, ale po jej zakończeniu stronił od polityki. Chciał stać się głosem anonimowego człowieka, będąc jednocześnie wnikliwym obserwatorem i komentatorem rzeczywistości oraz wybitnym poetą. Można na niej zobaczyć wybór materiałów pochodzących z obszernego archiwum przekazanego Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich, obejmującego nie tylko bezcenne rękopisy, ale także dokumenty i przedmioty codziennego użytku oraz imponujący księgozbiór. Zbiory Ossolineum uzupełniają wypożyczenia z innych instytucji (malarstwo) i od osób prywatnych (osobiste pamiątki, fotografie).

Bogaty program edukacyjny i artystyczny muzeum, a także szereg organizowanych przez placówkę wystaw czasowych i działań interdyscyplinarnych poszerzają perspektywę problemową wystaw stałych, co pozwala na podjęcie dialogu z najciekawszymi wątkami kultury współczesnej. Muzeum prowadzi także działalność badawczą i inspiruje wydarzenia poświęcone społecznemu oddziaływaniu twórczości literackiej.

Otwarte dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych, a także dzięki hojności mieszkańców Wrocławia Muzeum Pana Tadeusza przez pierwsze pięć lat działalności odwiedziło ponad 200 tysięcy osób. Od początku pandemii koronawirusa w marcu 2020 roku, gdy zostaliśmy zmuszeni do przeniesienia części działalności do Internetu, z oferty online Muzeum Pana Tadeusza skorzystało łącznie ponad pięćset pięćdziesiąt tysięcy odbiorców.

W 2019 roku Muzeum Pana Tadeusza otrzymało wyróżnienie jury Europejskiej Nagrody Muzealnej Roku (EMYA).

Muzeum Pana Tadeusza

Zakład Narodowy im. Ossolińskich

Kamienica Pod Złotym Słońcem

Rynek 6, 50–106 Wrocław

czynne: wtorek–niedziela 10.00–17.00

www.muzeumpanatadeusza.pl
www.facebook.com/panatadeusza

www.instagram.com/muzeumpanatadeusza
https://www.youtube.com/c/MuzeumPanaTadeuszaOssolineum

Kontakt prasowy:

Agnieszka Śrutwa
marketing i PR | kierownik Działu Organizacji Wydarzeń

agnieszka.srutwa@ossolineum.pl

+48 570 948 333 | +48 71 75 50 663

Alicja Kukła-Kryg
alicja.kukla@ossolineum.pl

marketing i PR | Dział Organizacji Wydarzeń

tel. 71 32 61 492 | +48 603 230 530

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.