dzisiaj jest sobota, 19 czerwca 2021
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Lampa do pokoju dziecięcego - jak dobrać odpowiednią?

2021-06-09 08:49

O tym nie można zapominać

Są trzy podstawowe kwestie, o których należy pamiętać wybierając lampę do pokoju dziecięcego. Pierwszą z nich jest efekt olśnienia, który trzeba eliminować. Dzieci zasypiając leżą w łóżku czy łóżeczku i zazwyczaj potrzebują robić to przy zapalonym świetle. Z tej perspektywy światło pada zupełnie inaczej, niż z perspektywy stojącej. Aby światło nie oślepiało Twojej pociechy i nie drażniło jej, trzeba wyeliminować nieprzyjemny efekt olśnienia. Źródło światła musi więc  pozostać niewidoczne. Jest to możliwe wówczas, gdy technologia wykorzystywana w źródle światła, to technologia OLED.

Drugą kwestią jest funkcjonalność. Każdy rodzic potwierdzi, że dzieci są energiczne, a świetna zabawa za kilka minut odchodzi w zapomnienie, na rzecz głębokiego snu. Wiele dzieci śpi przy zapalonym świetle, więc warto wybrać funkcjonalne rozwiązanie. Są nim lampy, których moc można regulować. W razie potrzeby więc mogą świecić nieco jaśniej, a gdy przychodzi pora snu, można ustawić mniej intensywne światło.

Trzecia kwestia to bezpieczeństwo. Pamięta o tym większość rodziców, jednak nie można pominąć tego punktu. Lampa do pokoju dziecięcego nie może nagrzewać się intensywnie i zbyt szybko. Maluchy są ciekawe świata, nie zawsze pamiętają o tym, że pewnych przedmiotów nie należy dotykać. Nagrzana lampa to oczywiste źródło niebezpieczeństwa. Twoje dziecko na pewno chociaż raz jej dotknie, ponieważ źródło światła jest interesujące.

Małe dzieci

Najmniejsze dzieci potrzebują głównie takiego oświetlenia, które nie będzie przeszkadzało w dobrej zabawie i podczas snu. Na pewno trzeba zainstalować oświetlenie sufitowe, w postaci żyrandola. Dzięki temu całe pomieszczenie będzie oświetlone odpowiednio i nie będzie kusiło malucha, aby bliżej zapoznał się ze źródłem światła. W czasie dnia warto wybrać nieco zimniejszą barwę światła, zbliżoną jednak jak najbardziej do naturalnego. Dzięki temu wzrok malucha będzie bezpieczny. 

W kwestii snu przydadzą się lampy stojące przy łóżeczku albo oświetlenie podłogowe. Aby komfort snu malucha był zachowany, należy wybrać ciepłą barwę światła. Wówczas jego źródło nie powinno wybudzać dziecka ze snu ani niepotrzebnie drażnić. Pamiętaj jednak, aby lampa była ustawiona w bezpiecznym miejscu. Dzieci mają przecież różne pomysły, często także takie, które są dla nich niebezpieczne.

Starsze dzieci

Dzieci w wieku szkolnym, poza zabawą mają również obowiązki związane ze szkolnictwem. W takim pokoju przyda się odpowiednie oświetlenie, które umożliwi komfortową naukę. Najlepszym rozwiązaniem jest lampka na biurko. Warto postawić na białą barwę światła, która sprzyja koncentracji. Dzięki temu dziecko będzie mogło się skupić podczas nauki i odrabiania lekcji. Pamiętaj również o odpowiednim ustawieniu biurka. Nie powinno być umieszczone w sposób, który zasłania źródło naturalnego światła. Lampa do pokoju dziecięcego umieszczona na biurku, także musi być ustawiona w dobrym miejscu. Jeśli dziecko jest leworęczne, powinna stać po jego prawej stronie, jesli jest prawo ręczne, po lewej. Ma to służyć wyeliminowaniu niedogodności, jaką jest zasłanianie źródła światła.

Dzieci w tym wieku zwracają również uwagę na styl lamp. Na pewno Twoja pociecha ma już jakieś ulubione postacie z filmów albo bajek, pewnie preferuje konkretne kolory. Warto więc zabrać dziecko na zakupy, aby mogło uczestniczyć w wyborze motywów lamp i ich kolorów. 

Kilka propozycji

Wybór lamp do pokoju dziecięcego jest ogromny. Poniżej znajdziesz kilka interesujących propozycji, odpowiednich dla dziecka w każdym wieku:

Podsumowanie

Pokój dziecięcy to królestwo Twojej pociechy. Aby czas w nim spędzony był nie tylko przyjemny, ale także bezpieczny, trzeba zadbać o odpowiednie oświetlenie. Lampa do pokoju dziecięcego powinna nie nagrzewać się zbyt szybko, być wykonana z bezpiecznych materiałów. Światło musi być jak najbardziej zbliżonego do naturalnego, aby wzrok dziecka nie był narażony na uszkodzenia, a jego komfort zapewniony. Moc i rodzaj światła to wybór indywidualny, zależy bowiem od usytuowania pokoju oraz jego wielkości.

 

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.